Hlavní navigace

Red Hat předpovídá konec X.Org, Jony Ive v Applu končí

30. 6. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: DW
Waypipe: transparentní Wayland proxy pro běh po síti, WD/Toshiba přišly o milióny NAND flash čipů, FreeDOS oslavil 25 let, Project Trident 19.06, Apple najal bývalého CPU architekta z ARMu, AMD a Intelu.

Red Hat: X.Org čeká už jen údržba

Budoucnost je Wayland, to minimálně v podání Red Hatu slýcháme už léta. Vývojáři v této firmě pracují na tom, aby bylo možné již velmi brzy nahradit X.Org ve 100 % běžných činností pro 100 % aplikací. Ano, Wayland je sice fundamentálně odlišný od X.Org, takže jeho odpůrci budou moci vždy argumentovat nějakou dílčí funkcionalitou, která oproti X.Org bude slabší či nepřítomna, nicméně pro většinu uživatelů to jednoho dne už bude argumentace pod jejich rozlišovací schopností.

Vývojáři z Red Hatu už nyní hlásají toto: X.Org již brzy přejde jen do režimu údržby, rozvíjet se bude Wayland. Ostatně už X.Org Server 1.20 vyšel 14 měsíců po předchozí verzi namísto obvyklých 6 měsíců, a tento interval nemá tendenci se vrátit do normálu. Takže pokud se nějaká organizace nechopí dalšího vývoje X.Org, verze 1.21 hned tak nevyjde, zatímco Red Hat nadále u Waylandu šlape na plyn: X.Org už nyní prakticky udržuje právě Red Hat a jeho zájem na tomto projektu postupně klesá k nule. Samozřejmě minimálně po dobu životního cyklu RHEL 8.x samozřejmě můžeme očekávat, že Red Hat nepustí X.Org zcela k vodě.

RHEL 8 bude plně podporován do 2024, poté bude postupně míra podpory ubývat, ale minimálně do roku 2029 lze údržbu očekávat.

Waypipe je transparentní Wayland proxy pro běh aplikací po síti

Jednou z věcí, které byly Waylandu ve srovnání s X.Org vytýkány, je běh aplikací po síti (resp. absence této možnosti). Wayland na toto dostává novou funkcionalitu, Waypipe je transparentní Wayland, díky které bude možné provozovat Wayland klienty skrze síť s podobnými možnostmi, jako je tomu u X.Org (potažmo X11 obecně).

Waypipe běží jak na klientské, tak „serverové“ části systému a stará se o emulaci sdílených souborů na obou stranách spojení, posílá dál zprávy protokolu, podporuje sdílení paměti či DMA-BUF. Autor Manuel Stoeckl uvádí, že aktuální výkon Waypipe je takový, že stačí pro provoz statických aplikací, na hry apod. je zatím příliš pomalý. Podrobnosti jsou k dispozici na domovském webu projektu.

Výpadek napájení znehodnotil Toshibě NAND flash čipy o kapacitě 6EB+

Dne 15. června došlo ke 13 minut trvajícímu výpadku napájení v továrně na NAND flash čipy provozované firmami Western Digital (SanDisk) a Toshiba v oblasti japonského Yokkaichi. S ohledem na vysokou vytíženost výrobních linek výrobci předběžně spočítali, že znehodnocena v různých fázích procesu je produkce NAND flash čipů v rozmezí 6 až 9 exabajtů (6 až 9 miliónů TB). Opětovný náběh sériové výroby je očekáván v polovině července (po odstranění poškozených waferů a nutných opravách výrobního zařízení. V uvedené lokalitě je vyráběno zhruba 35 % světové kapacity NAND flash čipů (nachází se zde celkem 6 výrobních závodů plus výzkumné středisko WD(SanDisk)/Toshiba. Prozatím není jasné, zdali bude mít incident vliv na ceny NAND flash čipů a produktů na světovém trhu.

Sir Jony Ive odchází-neodchází z Apple

V rozhovoru pro Financial Times oznámil dlouholetý šéf designu u Apple, Jony Ive, svůj odchod z firmy po zhruba čtvrt století. Designér, který stál u většiny ikonických produktů Applu a jeden z mála lidí, kterého Jobs zcela respektoval, ale z Applu nezmizí zcela. Jen zakládá vlastní podnik LoveFrom, jehož prvním klientem bude právě Apple. Možná tak jen cítí uměleckou potřebu pracovat po mnoha letech i na jiných věcech, než jsou produkty Apple.

FreeDOS oslavil 25 let

Včera uběhlo 25 let ode dne, kdy Jim Hall oznámil založení operačního systému, který dnes známe pod názvem FreeDOS. Tento svobodný systém mající dnes za cíl již více než jen 100% náhradu na MS-DOS už sice těžko může být centrem pozornosti mas, přesto stále existuje a je využíván.

Po čtvrt století Jim vzpomíná jak je Microsoft se svými Windows přivedl k poznání, že pokud chtějí nadále mít DOS, budou si muset napsat vlastní. 29. června 1994 tak ve skupině comp.os.msdos.apps na Usenetu byl ohlášen projekt PD-DOS (PD jako public domain).

Aktuální verze systému 1.2 vyšla v prosinci 2016, před pár měsíci pak nejnovější zkušební FreeDOS 1.3 RC1.

skoleni

Apple najal bývalého CPU architekta z ARMu, AMD a Intelu

Mike Filippo je inženýr, který zanechal již poměrně velkou stopu v CPU světě. Absolvent Rice University (to je ta, kde měl JFK svůj slavný projev) se v minulosti podílel například na designu architektur mnoha generací procesorů AMD Athlon / Opteron, či v HPC sféře na až 24jádrových (96×HT) čipech. V ARMu zanechal svůj rukopis na jádru Cortex-A76 a řadě dalších. Je asi jasné, že v Applu nebude pracovat na ničem, co bychom viděli v nejbližší generaci produktů, spekuluje se však o tom, že se bude podílet na vývoji procesorů, kterými Apple výhledově nahradí CPU od Intelu.

Vydán Project Trident 19.06

Na světě je vydání operačního systému na bázi TrueOS (tedy de facto FreeBSD). Project Trident 19.06 je rolling release systém, který zahrnuje řadu aplikací ve výchozí instalaci. Mimo jiné disponuje nastaveními pro nasazení či naopak deaktivaci ZFS. Oproti upstream verzi TrueOS i oproti předchozímu vydání došlo k velkému množství změn, které shrnuje domovský web projektu.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.