Hlavní navigace

Reklamy v konzoli? Ne, jen občasné zajímavosti, ujišťuje Ubuntu

3. 7. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V MOTD (zpráva dne) v Ubuntu se objevil odkaz na článek o seriálu Sillicon Valley, což někteří považovali za nevhodnou reklamu. Podle správců Ubuntu jde však jen o zajímavost a reklamy se skutečně nechystají.

Kolem Ubuntu se v posledních dnech strhlo menší pozdvižení. Ve zprávě dne (MOTD), která se zobrazuje po přihlášení uživatele v konzoli, se objevila zdánlivá reklama na oblíbený seriál Sillicon Valley ve znění: How HBO’s Silicon Valley built “Not Hotdog” with mobile TensorFlow, Keras & React Native on Ubuntu – https://ubu.one/HBOubu. Přestože šlo vlastně jen o odkaz na článek o seriálu, navíc v souvislosti s Ubuntu, někteří uživatelé na to hleděli s velkou nevolí a obavou, že se teď součástí MOTD stanou reklamy.

Ono se není tolik čemu divit. Ubuntu určitě patří mezi průkopníky v tom, jak monetizovat desktopový Linux a prostor v něm. Koneckonců hned po instalaci se v launcheru zobrazuje ikona odkazující na obchod Amazon. Také vyhledávání produktů v dashi je značným způsobem monetizováno, i když to v poslední době bylo omezeno ve prospěch uživatelů a jejich soukromí. Ale na konzoli si sahat nenecháme, že?

Dustin Kirkland z Canonicalu ujišťuje, že reklamy určitě nejsou v plánu a v tomto případě šlo jen o zábavnou odlehčenou zprávu, protože zrovna nebylo třeba informovat o něčem důležitějším.Oficiálně a nade vší pochybnost mohu potvrdit, že Canonical nepřijal žádné peníze za zveřejnění této zprávy, ujišťuje Kirkland.

Někdy je tu důležitá zpráva, u které si myslíme, že ji distribuce nebo administrátor mají komunikovat uživatelům při přihlášení. Např. případy jako ShellShock, Heartbleed nebo StackClash. To se v současné době stává jednou za pár měsíců. Jindy zase chceme komunikovat něco ohledně distribuce jako zprávy o ukončení podpory nebo o přidání nových funkcí. A někdy je to prostě jen o nějakém zábavném faktu, vysvětluje Kirkland výběr MOTD.

CS24_early

MOTD je samozřejmě plně konfigurovatelné, takže pokud s výběrem zpráv nesouhlasíte, můžete zobrazování vypnout nebo si najít jiný zdroj zpráv. Vše lze nastavit v souboru /etc/default/motd-news. Pro vypnutí stačí hodnotu ENABLED změnit na 0.

Máme v Canonicalu tým, který má sdílený přístup do repozitáře zdrojových kódů (pro přidání MOTD, pozn. red.). V budoucnu si navzájem budeme revidovat návrhy. Vlastně je to open-source repozitář. Takže můžete navrhovat vlastní zprávy, pokud jsou dobře formátované a užitečné pro uživatele Ubuntu. Rádi je zkontrolujeme a vydáme, uzavírá Kirkland. Takže pokud o zajímavosti jako Silicon Valley nestojíte, můžete se sami zapojit do tvorby MOTD.

Čtete Message Of The Day?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.