Hlavní navigace

Reklamy v konzoli? Ne, jen občasné zajímavosti, ujišťuje Ubuntu

3. 7. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V MOTD (zpráva dne) v Ubuntu se objevil odkaz na článek o seriálu Sillicon Valley, což někteří považovali za nevhodnou reklamu. Podle správců Ubuntu jde však jen o zajímavost a reklamy se skutečně nechystají.

Kolem Ubuntu se v posledních dnech strhlo menší pozdvižení. Ve zprávě dne (MOTD), která se zobrazuje po přihlášení uživatele v konzoli, se objevila zdánlivá reklama na oblíbený seriál Sillicon Valley ve znění: How HBO’s Silicon Valley built “Not Hotdog” with mobile TensorFlow, Keras & React Native on Ubuntu – https://ubu.one/HBOubu. Přestože šlo vlastně jen o odkaz na článek o seriálu, navíc v souvislosti s Ubuntu, někteří uživatelé na to hleděli s velkou nevolí a obavou, že se teď součástí MOTD stanou reklamy.

Ono se není tolik čemu divit. Ubuntu určitě patří mezi průkopníky v tom, jak monetizovat desktopový Linux a prostor v něm. Koneckonců hned po instalaci se v launcheru zobrazuje ikona odkazující na obchod Amazon. Také vyhledávání produktů v dashi je značným způsobem monetizováno, i když to v poslední době bylo omezeno ve prospěch uživatelů a jejich soukromí. Ale na konzoli si sahat nenecháme, že?

Dustin Kirkland z Canonicalu ujišťuje, že reklamy určitě nejsou v plánu a v tomto případě šlo jen o zábavnou odlehčenou zprávu, protože zrovna nebylo třeba informovat o něčem důležitějším.Oficiálně a nade vší pochybnost mohu potvrdit, že Canonical nepřijal žádné peníze za zveřejnění této zprávy, ujišťuje Kirkland.

Někdy je tu důležitá zpráva, u které si myslíme, že ji distribuce nebo administrátor mají komunikovat uživatelům při přihlášení. Např. případy jako ShellShock, Heartbleed nebo StackClash. To se v současné době stává jednou za pár měsíců. Jindy zase chceme komunikovat něco ohledně distribuce jako zprávy o ukončení podpory nebo o přidání nových funkcí. A někdy je to prostě jen o nějakém zábavném faktu, vysvětluje Kirkland výběr MOTD.

MOTD je samozřejmě plně konfigurovatelné, takže pokud s výběrem zpráv nesouhlasíte, můžete zobrazování vypnout nebo si najít jiný zdroj zpráv. Vše lze nastavit v souboru /etc/default/motd-news. Pro vypnutí stačí hodnotu ENABLED změnit na 0.

Máme v Canonicalu tým, který má sdílený přístup do repozitáře zdrojových kódů (pro přidání MOTD, pozn. red.). V budoucnu si navzájem budeme revidovat návrhy. Vlastně je to open-source repozitář. Takže můžete navrhovat vlastní zprávy, pokud jsou dobře formátované a užitečné pro uživatele Ubuntu. Rádi je zkontrolujeme a vydáme, uzavírá Kirkland. Takže pokud o zajímavosti jako Silicon Valley nestojíte, můžete se sami zapojit do tvorby MOTD.

Čtete Message Of The Day?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.