Ubuntu je poměrně mladá distribuce, k retro srovnání tu mám starší kousky. Třeba RedHat 5.1 vs. připravovaná Fedora 20. Nebo také Debian 2.1 vs. 7.1 to je také slušné retro. Ale proč to srovnávat, když technologie jsou úž úplně jinde. Nemá to naprosto žádný význam. Možná by to stálo za zmínku, kdyby Canonical něco vydělal, ale být ve ztrátě na tom není nic složitého. Myslí, že i na sklizeň okurek je poměrně pozdě.
Náhodou já jsem si rád zavzpomínal. K ubuntu jsem přešel až o pár verzí později, ale o to větší to byla po mandrivě (i windows xp) úleva. Najednou skoro všechno fungovalo, skoro nic nepadalo, vypadalo to hezky, kde i gnome tehdy ještě vypadaly a používaly se normálně (i když už tehdy žraly zbytečně moc paměti), na ubuntu to navíc vypadalo moc pěkně, unity ještě neexistovala, tlačítka na oknech byla normálně vpravo, tam, kde by je člověk čekal. Ubuntu nešmírovalo, nezobrazovalo reklamu, netlačilo nikoho do žádných nákupů, ale přitom balíčkovací systém reálně fungoval a skoro jakýkoli normální software šel stáhnout. Instalaci zvládla na normálním hardware i úplná lama, nebylo třeba nic půl roku nastavovat, aby to šlo i používat. Byla to z hlediska linuxu na desktopu normálního uživatele krásná doba.
Také to moc nechápu. Na přelomu let 2004 a 2005 už byl Linux poměrně uživatelsky přívětivý a odladěný systém. Kvůli tomu člověk nemusel zkoušet Ubuntu, stačilo použít stávající Mandrivu, Fedoru, či SUSE. To, že Debian na tom byl hůře je sice fakt, ale z tohoto pohledu spíš Ubuntu u deb-based distribucí pouze dohánělo stav konkurence. Skutečné retro bych hledal tak kolem roku 1998...
Mně třeba tehdy (asi tak před 6 lety) přechod Mandriva -> Ubuntu přišel fakt jako do jiného světa. Najednou nic nepadalo, vypadalo to opravdu krásně, věci se nastavovaly přehledně na jednom místě, neběhalo na pozadí žádně slocate nebo jak se ta hrůza chroupající disk jmenovala, šla přeskočit kontrola disku při spuštění, když byl nějaký problém, stačilo dát do googlu chybovou hlášku... Obojí byl linux pro blbé, ale Ubuntu za 1-, Mandriva za 3.
Tak s tím nesouhlasím, Mandriva ve verzi 2006, či 2007 byla velmi dobře odladěnou distribucí, v MCC se kupodivu nastavovalo vše také na jednom místě. Když nastala nějaká chyba, lépe se našla, či reportovala, než v Ubuntu. Ubuntu tehdá často končilo při bootu s černou obrazovkou a ani do rescue modu se nedalo dostat. SUSE na tom bylo podobně jako Mandriva. Tehdy fakt bylo ubuntu dost pozadu a dohánělo teprve rozjetej vlak. Ale s penězi jde všechno, jak by dnes asi vypadal linux, kdyby za každou distribucí stál nějaký miliardář, kterému nejde o to dostat se do kladných čísel?
Nemusí to být ani miliardář stačí i slušná firma. Např. já jsem začínal na stařičkém Red Hatu 7.1. A to jsem v podstatě přecházel z Dosu na Linux.
Měl jsem z toho ze začátku fedry, ale s uživatelskou příručkou, kterou tehdy Red Hat přibaloval ke krabicové verzi se instalace dala poměrně slušně zvládnout a co si pamatuji, tak jako "obyčejnému" uživateli mi tam už tehdy nic tak strašně nechybělo... Faktem, ale je, že když se vyskytl nějaký zádrhel, tak jsem neměl problém hledat kde se co pokazilo. A asi jsem měl taky hned od začátku štěstí na HW.
Nějak jsem tehdy nečekal ani že to bude DOS (či dokonce Widle) zadarmo. Možná to mi hodně ulehčilo začátky a pomohlo si na rozdílnost mezi Linuxem a Mrkvosoftími baznehty (které v té době byly nasáčkované opravdu téměř všude) zvyknout. Už v Dosu jsem se zabýval BASICEM a C/C++ takže pokud jsem opravdu něco moc postrádal, tak jsem nebyl zas tak bezmocný. Navíc s Linuxem jsem získal přístup k dalším vývojovým nástrojům, takže v podstatě pohoda.
Jenže po příchodu RH 9.1 mě hodně zaskočila zpráva o tom, že otevřené distribuce Red Hatu končí. A přišel Mandrake....
Nevím, nejsem uživatel Fedory, a na licenci na originál Desktop Red Hatu fakt nemám ( vlastně ani netuším, jestli by mi k něčemu byl :-D ), ale myslím, že kdyby tedy pokračovali možná by si Ubuntu ani neškrtlo. A možná se zase pletu, jako obyčejně :)
Jo jo, to já začínal na 5.1, a 7.1 už oproti tomu byl naleštěnej Cadillac. Ano začátky byly na železo dost mlsné, ale také jsem měl z větší části na něj kliku. Jo, toho Free RedHatu byla velká škoda, Nicméně Mandrake byl slušnou náhradou, zde bych chtěl vyzdvihnout Ivana Bíbra, protože ten fakt pro českou komunitu udělal nemalý kus práce.
Nooo brzdi. Ja som prisiel prvykrat do styku s linuxom prave okolo roku 2005 a to so SUSE a teda privetive to nebolo.
Pamatam sa ako som stale musel riesit instalovanie zavislosti a aj ked som nainstaloval aplikaciu, tak osm netusil kde ju mam odinstalovat. Bolo to matuce.
Rozhodne to nebolo uplne uzivatelsky privetive, pre novacikov nie.
Tak to jsme začínali zhruba současně. Já začínal zrovna se SUSE a mě docela oslovila - hlavně YaSTem, ve kterém bylo možné vše nastavit, zejména správce balíčků v YaSTu dodnes považuji za jednoho z nejpovedenějších (co do přehlednosti). Spolubydlící v té době používal Mandrake 10.0, které mělo Drake Control Center a to vypadalo také docela použitelně.
to boli casy :) ked som si prvy krat nainstaloval mandrake 10. Do dnesneho dna ho povazujem za jeden s najstabilnejsich distier. Normalne som sa cudoval ako si bol schopny najst vsetok hw a nainstalovat drivre. To widle nezvladali.
Co sa tyka ubuntu tak ja ho zrovna za dobre distro nepovazujem. Pred par dnami si priatelka (nonIT) sama nainstalovala najnovsie ubuntu na 8-9 rokov stary notas a opat sa ozval ten stary problem s wifi ovladacom, ked nefunguje proprietarny driver a ja som musel nainstalovat OS driver, co nieje zrovna uloha pre zaciatocnika a este na stroji, ktoremu nejde ethernet. Za tie roky to neboli ubuntaci schopni vyriesit v instalatore, takze non IT uzivatelia maju spolu. Velmi by sa nemali chvalit s tym, ze su distro prave pre zaciatocnikov.
Tak teď jste mi odpověděl proč mi Ubuntu nikdy pořádně nejelo na mém zkušebním noťasu, on je totiž 7 let starý.
Zajímavé ovšem je, že Mandriva, Mageia, Fedora, Fuduntu, PCLinuxos, openSUSE, Debian, Centos, Mint, Peppermint tento problém nemá. Tedy z mého úhlu pohledu to není problém HW, ale OS. Netvrdím, že mě párkrát nepozlobily s nějakým extrabuřtem, to jo, ale vždy se to rozchodilo, ne tak s Ubuntu (a o komunitě kolem Ubuntu nemá význam se rozepisovat).