Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Retrospektiva jednoho linuxového desktopu po 10 letech od anonym - Ano, doba byla sice jiná, ale hlavně my...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 2. 2019 9:07

  bez přezdívky

  Ano, doba byla sice jiná, ale hlavně my jsme byli jiní. Byli jsme mladí, měli jsme spoustu volného času a mohli systém zkoumat. Tím jsme se hodně naučili.
  Dneska jsme starší, čas musíme věnovat také rodině, máme jiné koníčky. Stále máme možnost stáhnout si a nainstalovat systém, který musíme zkoumat a ladit, jinak by ani neběžel. Stále máme možnost zkoumat hromady nových věcí, ale už nemáme ten čas a energii. Musíme si vybrat, už nejde věnovat víkend nějakému problému. To šlo kdysi.
  Naši mladší kolegové možná energii mají, ale přijde mi, že vstupní bariéra se zvětšuje protože vše je čím dál složitější. Uvidíme kam to povede.

 • 14. 2. 2019 18:53

  kvr kvr

  Naši mladší kolegové možná energii mají, ale přijde mi, že vstupní bariéra se zvětšuje protože vše je čím dál složitější. Uvidíme kam to povede.

  To je bohužel / naštěstí (?) dost přesně vystiženo. Před dvaceti lety jsem na Linuxu věděl o každém souboru a jeho smyslu, kdykoliv se něco rozbilo, věděl jsem, kam šáhnout. Firewall, apache a jiné servery bylo jednoduché nakonfigurovat i bez dlouhých tutoriálů na internetu.

  Dnes kolem všeho několik démonů, kryptování, wrapperů nad wrappery. A samozřejmě mezi tím vším DBUS a (ne)oblíbený systemd. Když se něco rozbije a nepomůže oblíbený vyhledávač, tak to nedá dohromady nejspíš ani sám Linus. Ale to je holt pokrok, systemd byl pro IMHO obrovský skok dopředu (nad číslicovým initd jsem kroutil hlavou už dříve, když jsme závislostmi řízený process manager implementovali pro jiný projekt), to že implementace a možná i autor občas trochu pokulhávají na věci nic nemění...

  Tohle všechno má ale negativní vliv na tu vstupní bariéru. Najít dneska někoho, kdo bude desktop posouvat dopředu, typicky znamená skutečně několik let studia a zkušeností, v důsledku se tak celý vývoj silně komerciualizuje. A pokud hlavní komerční tahouni nemají o desktop příliš zájem, tak výsledek nebude překvapivý. ... nakonec to není jenom v SW, ve vědě je situace podobná - vzbudit u mladé generace či dětí zájem o vědu prakticky znamená nutit je znovuvynálezat kolo. Bez dlouhého studia a zkušeností je prakticky nemožné objevit něco nového...