Hlavní navigace

Revenge of the Titans: šťastnou a veselou ofenzivu

Jakub Zelenka

Útočí na nás, pane! Titáni se vrátili! Je načase ukázat těm zatraceným emzákům, kdo je v téhle sluneční soustavě pánem. Odrazte útok a proveďte takovou ofenzivu, na kterou nikdy nezapomenou v pokračování hry Titan Attacks, s názvem Revenge of the Titans, která se neliší pouze svým názvem.

V předchozí hře od herního studia Puppygames, Titan Attacks, jste bránili zemi před hordami krvežíznivých emzáků a vykopali jste je z naší nádherné modré planety. Nyní se Titáni vrátili a v daleko větší síle. Vaším úkolem není jen ubránit náš domovský svět, ale provést i krutou ofenzivu, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo.

Změna je život

Revenge of the Titans se pravidla trochu mění. Nejde o reinkarnaci archaického Space Invanders, ale o strategii ve stylu tower deffence. Na prázdné planině stojí vaše základna, na níž se valí hordy nepřátel. Jedinou šancí na jejich zastavení je postavit dokonalou obranou síť, skládající se z bojových věží a podpůrných prostředků jako energetické zásobníky a těžební rafinerie.

Hra vám nabídne několik herních módů. První je rozsáhlá herní kampaň skládající se z několika desítek úrovní. Příběh začíná na matičce zemi a postupně procházíte celou naší galaxií až do líhně zla, v které se rodí samotní Titáni. Další mód se jmenuje Endless. Plní jakousi funkci volné hry. Vyberete si kolo s různým stupněm obtížnosti a bráníte se proti hordám nepřátel. Třetí a poslední mód je Survival. V něm se do tabulek zanese nejlepší čas, v jakém se vám povede přežít při neustálých útocích proradných emzáků.

Váš boj s Titány vám může ztížit nedostatek energie a zdrojů. Na mapě se nacházejí naleziště krystalů, ke kterým lze postavit rafinérii. Červený laser vedoucí od ní vám ukazuje, z jakého místa se těží. Po naplnění kapacity skladů vás hra vyzve k jeho vyprázdnění. To provedete klepnutím na továrnu. Podobně jsou na tom i bojové věže. Těm se postupně vyprazdňuje energie. Kliknutím je dáte opět nabít, ovšem, ve fázi nabíjení jsou bezbranné a neútočí. Kapacitu energetických zásobníku věží lze navýšit postavením baterie poblíž palebné věže.

Kdo šetří, má za tři

Aby se hratelnost oživila a neupadala postupem času do stereotypu, naskytne se vám po každé misi možnost nákupu nových technologií nebo budov. Technologie vylepšují váš zbraňový arzenál a systém těžby v globálním měřítku. Nové budovy zase nabídnou další možnosti likvidace nepřátel. Tyto výdobytky si můžete koupit za ušetřené dolary z jednotlivých úrovní. Vyplatí se být proto během mise šetrný a své našetřené finanční prostředky nevyplácat na malý útok. Pokud vám nezbudou na nějaké vylepšení nebo novou budov peníze, můžete misi opakovat a pokusit se ji splnit lépe a s menšími náklady.

Druhů nepřátel je několik. Spíš než rozdílným vzhledem se liší svou velikostí. Platí proto pravidlo, čím větší, tím silnější a tudíž i smrtonosnější. Ani malé Titány se však nevyplatí podceňovat. Dokáží se vyhnout laserovým paprskům a rychle dorazit k vaší hlavní bázi. Pokud se dostanete do bezvýchodné situace, mohou vám pomoci bonusy, jež dokáží během sekundy zvrátit poměr sil. Například zmražení zastaví na krátkou chvíli všechny nepřátele na mapě nebo bomby ukrojí solidní kus z jejich zdraví.

Originalita se cení

Nejzajímavější na Revenge of the Titans je ovšem grafické a zvukové zpracování. Grafika se snaží vypadat retro a slušně se jí to i daří. Jednotlivé modely nejsou moc detailní. Celkový dojem je však brilantní a to převážně díky solidní animaci. Věže zaměřují nepřátele pomocí červeného reflektoru, okna a žárovky na budovách blikají a výbuchy hrají všemi barvami. Bitevní řež je také díky jednodušší grafice přehlednější. S přehledností bývá u podobných her obzvlášť velký problém. Zvuky se omezují na pípání a elektrický soundtrack. Ten se hodí k stylizaci světa, jako prdel na hrnec. Navíc má dobré tempo a v akčních chvílí dodává dostatek adrenalinu do žil. Jednotlivé akce jsou též doprovázeny svým unikátním zvukem, který je zřetelný a snadno zapamatovatelný. Ušetří tak práci očím, aby neustále nekmitaly po mapě, kde se má nabýt věž nebo vyprázdnit sklady v rafinérii.

Nikdo není dokonalý

Největší mínus vidím v pomalém rozjezdu celé hry. První úrovně uděláte i s prstem pravé ruky v nose a lehkém polospánku. Pak náhled přijde zlom a na vás se valí obluda, která vaši základnu rozdupe desetkrát za sebou, než přijdete na způsob, jak ji skolit. Nevyvážená obtížnost se projevuje i v pozdějších fázích hry. Převážně v prvních levelech na nové planetě. Autorům se dále nedaří hráče udržet dostatečně motivovaného až do konce. Ve hře je sice dost upgradů, ty se však odemknou moc předčasně a hra spadne do stereotypu. Hráč se totiž nemá na co těšit.

Jít do nich, či nejít?

Revenge of the Titans je indiovka s unikátním grafickým zpracováním a příjemnou hratelností. Herní doba se pohybuje zhruba kolem čtyř hodin a může být snadno navýšena dvěma doplňkovými herními módy. Investovat do hry deset dolarů se určitě vyplatí. Snad jen nemuseli Titáni spadnout tak rychle do stereotypu. Záleží, ale především na duševním rozpoložení samotného hráče. Už jen kvůli zajímavé grafické stylizaci se vyplatí vyzkoušet demo, jež je dostupné na oficiálních stránkách hry.

Hodnocení


Výhody

  • grafika

  • herní módy

  • zvuky

  • zábavné herní mechanismy

Nevýhody

  • časem upadá do stereotypu

  • nevyvážená obtížnost jednotlivých úrovní

Našli jste v článku chybu?

31. 12. 2010 0:31

Hezké, hezké. Nicméně... (moje poslední grammar-nazi poznámka v tomto roce - snad)

Myslel jsem, že to je omyl, ale držíte se toho tvrdošíjně (na druhou stranu, aspoň jste konzistentní): Revange?

Překlepy v textu se stanou, ale v nadpisu odstavce to je fakt nedbalost (Hodnicení). Proč plní funkci korektora čtenáři?

3. 1. 2011 0:44

jehovista (neregistrovaný)

1) v roce 1985 by to byla graficka bomba, ktera o mnoh let predesla dobu.
2) podle me hra vypada celkove vazne dobre, i kdyz minimalisticky
3) jsi troll a nevim, proc ti odpovidamLupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET