Hlavní navigace

Robo Defense: hra která chytne a už nepustí

13. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nic nedokáže pokazit den tak, jako globální invaze robotických a násilnických nepřátel, kteří chtějí zničit vaše základny. Musíme se tedy vžít do role strategického důstojníka a rozmístit obranu tak, aby mohla co nejefektivněji ničit hordy přicházejících nepřátel. Nesnadný úkol, ale ne nemožný.

Robo Defense je v mnoha recenzích označovaná jako „the best game ever“ a když se portovala z iPhonu na Androida, nejeden jeho uživatel s touto hrou strávil několik večerů, jízd vlakem, autobusem a hrál ji na mnoha dalších místech, o kterých možná ani neví, protože Robo Defense je opravdu hra, co dokáže chytnout a už nepustí.

Přitom je založena na velmi jednoduchém principu. Z jednoho konce malé mapy chodí nepřátelé a na druhém konci máte svoji základnu. Tam se může dostat jen určitý počet nepřátel, jinak prohrajete a začínáte znovu. Pokud si připlatíte za placenou verzi, dostanete několik takových map, které se liší jak počtem vstupů pro nepřátele a prostředím, tak i počtem vašich vchodů do základny, které je nutné bránit. V některých případech nejde o vůbec jednoduchý úkol a zkušenosti, za které budete moci postoupit o další level s lepšími nepřáteli a kupovat si zbraně a jejich vylepšení, je jednodušší získávat na první mapě s jedním vchodem a východem. Ta je dostupná i ve FREE verzi a i když jsem majitelem placené verze, hraju převážně tuto mapu.

Postoupením na vyšší obtížnost získáváte možnost si zvolit těžší nepřátele. Postupuje se vždy o 10 levelů a můžete hrát na kterémkoli z nich se všemi dostupnými vylepšeními, které jste během hry získali za zkušenosti ze zabitých nepřátel. Nicméně s vyšším levelem přichází i víc silnějších nepřátel a je za ně více zkušeností. Je jen na vás, jestli chcete jít na jistotu nebo vsadíte na své schopnosti v rozmístění obrany.

Ta se staví pomocí děl, raket a zpomalovačů. Děla lze dále vylepšit na plamenomety, protiletadlová děla a lepší děla, raketomet může být lepší raketomet, protiletadlový raketomet nebo minomet a zpomalovače lze vylepšit na miny, teleporty a lepší zpomalovače. Kombinací je k dispozici hodně a další se odemykají. Miny jsou příkladem vylepšení, které se odemkne za získané zkušeností, stejně jako teleporty. Mina dokáže poškodit nepřítele, když se postaví tam, kam nemá, a teleport ho přenese zpět na začátek. Stejně jako je potřeba miny znovu postavit, teleporty se musí obnovit.

Zatímco vylepšení zbraní i jiných vlastností hry získáte za zkušenosti z jednotlivých bitev, obranu budete stavět za peníze, které získáte během samotného boje. Peněz není nikdy dost, a tak se musíte rozhodnout, jestli stavět co největší bludiště nebo něco menšího, ale s vylepšenou obranou. Úspěch leží většinou někde uprostřed. Já nejdříve stavím bludiště a až pak vylepšuji, ale během hry zjistíte, že to tak občas nejde a že je potřeba vylepšovat mnohem dřív. Cílem je udržet nepřátele v co nejdelší trase, tak abychom museli postavit co nejmenší počet jednotek obrany a zároveň, aby na ně pořád dosáhlo co nejvíce našich nejlepších zbraní. Sami zjistíte, že to moc dobře nejde, ale určitě si po několika hodinách hraní svoji strategii vytvoříte.

CS24_early

Nepřátelé na vás většinou chodí ve vlnách, ne jednotlivě. Na začátku každého kola se začíná s pozemními jednotkami, s každým kolem se však zvyšuje šance, že přijdou i vzdušné. Na oba případy se proto musíte připravit. Pokud nezačnete stavět vzdušnou obranu včas, v pozdější fázi hry už to nemusíte stihnout. Mezi tím ale budete napadáni jednou skupinou pozemních jednotek za druhou. Zatímco raketové věže mohou napadat vzdušné i pozemní jednotky, všechny ostatní zbraně jsou buď na jedno nebo na druhé. Na rakety se určitě nespoléhejte a používejte je spíše na pozemní jednotky, na které jsou mnohem účinnější. Počítejte s tím, že vzdušné jednotky poletí vždy přímo k vaší základně, ale pozemní můžete vodit v uličkách z vaší obrany, jak potřebujete.

Závěr

Robo Defense vás zabaví na několik desítek hodin. Hra nemá konec a s dalšími zkušenostmi bude jen těžší, proto se k ní určitě jednou zase rádi vrátíte. Investice do plné hry se určitě vyplatí v případě, kdy vás omrzí řešení pořád stejného problému stejnými prostředky. Variabilita map je dostatečná pro každého hráče. Ve svém žánru je Robo Defense to nejlepší, co si můžete do svého Androida stáhnout.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.