Hlavní navigace

Rochard: vesmírný těžař v nesnázích

Jakub Zelenka

Skákaček není nikdy dost a obzvláště tech s logickými herními prvky. Ve hře Rochard se nevžijete do role sexy vesmírného dobrodruha, ale obtloustlého těžaře, který má „drobné“ neshody se svým zaměstnavatelem. Spoutejte sílu gravitace a prožijte příjemné vesmírné dobrodružství opatřené českými titulky.

John Rochard je otylý vesmírný těžař, kterému se lepí smůla na paty. Když už to s ním a jeho týmem vypadalo fakt zle, a vedení mu hrozilo propuštěním, nalezl uvnitř asteroidu chrám mimozemské civilizace. S nálezem má však své plány i jeho nadřízený a tak se rozbíhá závod o to, kdo dříve odhalí tajemství mimozemské stavby.

Od příběhu rozhodně nečekejte novou Vesmírnou odyseu, ale spíše humor a sympatické postavy. Zvraty vám překvapivý výraz na tváři rozhodně nevykouzlí, spíše si naopak říkáte, kdy už konečně hlavnímu hrdinovi dojde, že je ten úlisný chlápek na obrazovce jeho úhlavní nepřítel. Hlavní postavy spočítáte na prstech jedné ruky. Není problém se s nimi sžít a dostatečně je poznat, než se objeví závěrečné titulky. Rozhodně nehrají roli jakýchsi kulis, což je velmi příjemné a od indiovky poměrně nečekané.

Screenshoty ze hry Rochard

Filmečky si užijete rovnou v enginu hry.

Autoři nejsou originální, ale vše šlape jak švýcarské hodinky

Herní mechanizmy originalitu zrovna dvakrát nepobraly, což rozhodně není na škodu, protože spojují trendy, které se v posledních letech ve hrách objevují. Hrajete si s gravitací, využíváte prostředí a sem tam budete čelit i nějakému tomu rébusu. Těžař Rochard má k dispozici něco jako gravity gun. S ním může přitahovat a odhazovat dostatečně těžké předměty. Během hry ho vylepšuje a přidává do něj nové funkce.

Máte tak stále co objevovat. Autoři hry nevypálili všechen střelný prach najednou a i v posledních úrovních se nebojí hratelnost obohatit něčím novým. Nemusíte mít ale strach, že si přehršel mechanizmů jak řešit dané situace nezapamatujete, vždy máte dostatek času se s novou funkcí vaší zbraně sžít a pořádně se jí naučit využívat. Mnoho hádanek ve finále můžete řešit i více způsoby, a když náhodou nevíte, pomůže vám všudypřítomná nápověda.

Screenshoty ze hry Rochard

Hacknutý gravitační generátor vám umožní provádět zajímavé kousky s gravitací.

Gravitace je váš největší spojenec

Celkem důležitou roli ve hře hraje gravitace. Poté, co získáte kontrolu nad jejím ovládáním, jí můžete libovolně vypínat a zapínat. Doskočíte tak snáze výš nebo uzvednete předměty, na něž váš gravity gun jednoduše dříve nestačil. Občas narazíte na místnost, kde se gravitace zbláznila a vy chodíte po stropě nebo se za pomocí energetického paprsku houpete jako Tarzan z kontejneru na kontejner.

Po Rochardovi nejde jen nepříznivé okolní prostředí, ale také banda zabijáků. Nezbude vám nic jiného, než jim jejich palbu opětovat. K eliminaci protivníků lze využít laserovou pistoli, integrovanou do gravity gunu nebo si pomoc věcmi v místnosti a výbušnými bombami. I přesto souboje nejsou žádný med. Zdraví si sice postupně vylepšujete, takže vydržíte víc ran, ale spolu s ním stoupá i počet padouchů a ne vždy je se za co krýt. Někdy holt není lepší zbraně než drobná dávka štěstí a rychlý úprk.

Screenshoty ze hry Rochard

Ač to tak nevypadá, stále jsme ještě ve vesmíru.

Audiovizuální stránky je příjemná

Grafická stránka vsází na poněkud odlehčené komiksové pojetí. Kamera sním vašeho hrdinu z boku , jak mile se spustí filmeček v enginu hry, uvidíte sem tam i několik chybek. Rochardovo břicho občas prolézá skrze jeho vestičku a animace se opakují. Samotné prostředí je však velmi atraktivní a poměrně často se mění. Nebudete cestovat jen vesmírnou základnou, ale i doly nebo indiánským kasínem. Rozhodně je se na co koukat.

Autoři prostředí nepřeplácali. Není tak problém se rychle v místnosti zorientovat a přijít na správné řešení dalšího postupu. Do toho hraje velmi slušný soundtrack a všechny postavy jsou nadabované. Našince jistě potěší i česká lokalizace. Užijete si tak příběh naplno a bez omezení. Snad je jen škoda trochu kratší herní doby a to něco málo přes čtyři hodiny. Znovuhratelnost není moc pravděpodobná. Linuxová verze neobsahuje achievementy (systém ocenění).

Screenshoty ze hry Rochard

Hlavní padouch byl jasný od první sekundy hry.

Závěr a konečné hodnocení

Rochard je opravdu kvalitní skákačka s prvky logické hry. Autoři obsah dávkují postupně a tak máte co objevovat až do závěrečných titulků. Někoho by mohl zklamat jednoduchý příběh, ale jak už jsem psal, hra vsází spíše na humor a čirou hratelnost. Tohle všechno plní na jedničku a já nemohu jinak, než Rochard doporučit. Navíc mě velmi potěšila česká lokalizace.

P. S.: Rochard lze zakoupit v Ubuntu Software Centre za 9,99 dolarů. Hra byla též součástí balíku Humble Indie Bundle 6.

Výhody

  • Sympatické postavy

  • Audiovizuální stránka

  • Hrátky s gravitací

  • Humor

Nevýhody

  • Délka hry

  • Očekávávané zvraty

  • Animace postav

Našli jste v článku chybu?

12. 10. 2012 8:48

Neskodilo by pridat do clanku bud gameplay nebo trailer, aby mel clovek lepsi predstavu, jak ta hra vypada...

16. 10. 2012 1:37

Vojtech (neregistrovaný)

Zdravím,

hra potěšila v Humble Indie Bundle, moc se mi líbila, k tomu žádná. Já bych jen rád upozornil na pár chybiček v textu, na které jsem narazil. Nejvíce do oči bijící je titulek předposledního odstavce: "Audiovizuální stránky je příjemná" - že by tam mělo být "stránka"?
Dále hned pod tímto nadpisem v druhé větě nejspíše vypadlo písmenko "a" ve slově "snímá" a jakmile se opravdu píše dohromady. :) Nejsem žádný grammarnazi, ale dvě chyby v jedné větě opravdu nepůsobí dobře. :)

S poz…

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu