Hlavní navigace

Rock64: další vyzyvatel RPi láká na USB 3.0 a gigabitový ethernet

Sice bez bezdrátové konektivity, ale se slotem pro eMMC, obrazovým výstupem o rozlišení 4K, gigabitovým ethernetem a také jedním USB 3.0. Rock64 se tak může hodit pro provoz Androidu nebo vytvoření NASu.
Roman Bořánek
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Pine64, která už za sebou má několik jednodeskových počítačů, uvedla novinku Rock64. Ta spadá do podobné kategorie jako Raspberry Pi 3, ale láká nižší cenou a také o něco lepšími parametry. Konfigurace s 1 GB RAM vyjde na 25 dolarů, za 2 GB si ještě 10 dolarů připlatíte. K dispozici je dokonce i varianta se 4 GB za 45 dolarů, což se v podobné kategorii vidí málokdy. Rock64 se začne prodávat poslední den v červenci.

Výpočetní výkon zajistí čipset Rockchip RK3328 se čtyřmi jádry Cortex-A53 o taktu 1,5 GHz, grafický výkon potom Mali-450 MP2. Celkově by měl být výkon vyšší než u Raspberry Pi 3, ale nejde o až tak velký rozdíl. Čipsety Rockchip se hodí převážně pro provoz Androidu, což bude i tento případ. Bohužel od Rockchipu nemůžeme čekat otevření ovladačů, takže nepočítejte s nějakou širší komunitní podporou.

Za pozornost určitě stojí konektorová výbava. Rock64 sice má jen trojici USB konektorů, ale to je dobře vyváženo tím, že jeden je USB 3.0. Při využití v kombinaci s gigabitovým ethernetem si na Rock64 můžete postavit celkem slušný NAS. Také obrazový výstup překonává Raspberry Pi 3, z HDMI lze dostat až rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu. Asi největší nevýhodou je absence bezdrátové konektivity přes Wi-Fi a Bluetooth, ale to lze vyřešit pomocí USB donglů.

Samozřejmostí je slot na microSD karty, k dispozici je dokonce také slot na eMMC modul. Ty se u nás poměrně obtížně shání, ale pokud si ho pořídíte, budete odměněni vyšší rychlostí než u SD karet. 16GB modul má v nabídce také Pine64. Z obou slotů je možné bootovat. Pro bastlíře jsou k dispozici známé GPIO sběrnice Pi-2 a Pi P5+ včetně možnosti využít I2S. Na rozdíl od Raspberry Pi však chybí dedikované sloty pro displej a kameru.

tip_Ansible

Výrobce slibuje, že na zařízení poběží přinejmenším operační systémy Android 7.1, Debian a Yocto. Není však zřejmé, nakolik bude podpora oficiální a co můžeme čekat do budoucna. Právě nejistota oficiální i komunitní podpory je asi největším minusem Rock64. Poměr cena/výkon je však velmi dobrý a pokud hledáte vhodný jednodeskový počítač pro provoz Androidu nebo NASu, Rock64 určitě stojí za zvážení.

Podívejte se na nejpopulárnější jednodeskové počítače: