Hlavní navigace

Samsung Gear 2: Tizen pohání novou generaci chytrých hodinek

5. 3. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Samsung
Zatím vlna zájmu o chytré hodinky opadla stejně rychle, jako se vzedmula. Apple se navzdory spekulacím zatím drží stranou. Modely, které předvedly Samsung či Sony, příliš nezaujaly poměrem cena – přínos. Samsung se ale snaží složit reparát a na Mobile World Congress 2014 přivezl nové chytré hodinky Gear 2.

Chytré hodinky jsou považovány za zařízení s velkým potenciálem. Jak technologickým, tak obchodním. Bohužel se zatím výrobcům tento potenciál nedaří naplnit. Letošní Mobile World Congress v Barceloně přinesl vedle řady tzv. nositelných zařízení také druhou generaci chytrých hodinek Samsung Gear. Poučil se jihokorejský výrobce z prvního nezdaru?

Nové chytré hodinky Gear 2 zřejmě zdejší čtenáře zaujmou především tím, že je pohání otevřený linuxový operační systém Tizen, tedy přesněji platforma z něj vycházející. Samsung ještě na barcelonském kongresu uspořádal setkání s vývojáři, kde představil také Software Development Kit (SDK).

Nové chytré hodinky pohání blíže neupřesněný dvoujádrový procesor s taktovací frekvencí 1 GHz. Kapacita operační paměti činí 512 MB a pro ukládání dat je k dispozici úložiště s nominální kapacitou 4 GB. Super AMOLED displej o úhlopříčce 1,63“ pracuje v rozlišení 320×320 pixelů. Hodinky měří přibližně 37×58×10 milimetrů při hmotnosti 68 gramů.

Samsung Gear 2
Autor: Samsung

Samsung Gear 2 (černé provedení)

Samsung se v mnohém poučil z nezdaru první generace svých chytrých hodinek. Jedním ze zlepšení je kompatibilita. Po uvedení na trh letos v dubnu mají hodiny Gear 2 podporovat přibližně desítku zařízení Galaxy a podpora dalších desítek zařízení této rodiny má přijít během několika týdnů po uvedení hodinek do prodeje.

Další pokus o úspěšné složení reparátu tkví v integraci fotoaparátu přímo do hodinek. V případě první generace byl fotoaparát umístěn na pásku, což zdaleka nebylo praktické. Nový fotoaparát disponuje rozlišením dva megapixely a automatickým ostřením. Kromě fotek v rozlišení až 1920×1080 pixelů dovede pořizovat video v plném vysokém rozlišení (720p / 30 FPS).

Hodinky Galaxy Gear 2 nově dostaly do výbavy IR vysílač, aby mohly ovládat spotřební elektroniku od chytrých televizorů přes různé digitální přijímače po přehrávače a domácí kina. Slouží k tomu aplikace WatchON Remote. Galaxy Gear 2 tak následují smartphone Galaxy S IV, který již loni rovněž nabídl IR vysílač právě pro ovládání černé spotřební elektroniky.

Samsung Gear 2
Autor: Samsung

Samsung Gear 2 (zlaté provedení)

Novinkou je také integrovaný přehrávač hudby schopný pracovat nezávisle na mobilu. To je poměrně značný posun, protože dosud chytré hodinky byly spíše zamýšleny jako doplněk chytrého mobilu. Od Sony SmartWatch po první Samsung Gear. Podporovány jsou formáty MP3, AAC a OGG, takže bez problémů lze přehrát hudbu pořízenou přes Google Play či iTunes Store.

Hudbu je možné poslouchat jen bezdrátově prostřednictvím sluchátek nebo reproduktorů připojených přes Bluetooth. Hodinky Gear 2 konkrétně podporují Bluetooth 4.0 Low Energy. Maximální výdrž na jedno nabití se i díky tomu šplhá až k šesti dnům. Sám Samsung však přiznává, že reálná výdrž se spíše bude pohybovat mezi dvěma až třemi dny.

Další samostatnou funkcionalitou hodinek nezávislou na mobilu je fitness asistent. „Uživateli umožňuje upravit si svůj vlastní režim cvičení, sledovat přitom tepovou frekvenci a zlepšovat tak svoji celkovou kondici,“ uvádí Samsung. Fitness asistent má režimy pro chůzi, běh a cyklistiku. Hodinky hlídají také tep při stresových situacích a zaznamenávají jej během spánku.

Po propojení s mobilem lze hodinky Gear 2 použít pro telefonování. Samozřejmostí je pak ovládání hovoru. Hodinky také z mobilu dovedou přijímat notifikace. Je možné prohlížet si doručené textové zprávy a e-maily anebo také systémové notifikace mobilu a notifikace z jednotlivých aplikací nainstalovaných v mobilu.

Samsung Gear 2
Autor: Samsung

Samsung Gear 2 (oranžové provedení)

Samsung Gear 2 jsou přes to všechno pořád hodinky. Podoba ciferníku je nastavitelná včetně pozadí a fontu. K hodinkám se přidávají také stopky, časovač a předpověď počasí. Volitelně si lze doinstalovat třeba kalkulačku, diktafon či svítilnu. Z portálu Samsung Apps ale půjde stáhnout i další aplikace, takže skutečně jde o chytré zařízení v pravém smyslu slova.

Z aplikací třetích stran bude předinstalována například aplikace iControl pro systém chytrého bydlení, RSS čtečka Feedly, poznámky Evernote, aplikace aukční síně eBay a platebního systému PayPal, aplikace služby Expedia pro nákup letenek a rezervaci bydlení v hotelu, sportovní aplikace Runastic, navigační aplikace Garmin a několik dalších.

Důležitou informací je také certifikace IP67, což znamená plnou odolnost vůči prachu a vodotěsné provedení, které musí vydržet půlhodinové ponoření do vody až do hloubky jednoho metru. Mytí nádobí, koupel či sprchování tak nepředstavují problém. Plná odolnost proti prachu je pak důležitá nejen při sportování.

Samsung Gear 2
Autor: Samsung

Samsung Gear 2 a Samsung Gear 2 Neo

Samsung se chystá nové chytré hodiny Gear 2 uvést na trhu v dubnu. Dodávány budou s černým, zlatým či oranžovým designem. Cena zatím nebyla oficiálně zveřejněna. V prodeji bude také zřejmě levnější varianta Gear 2 Neo bez fotoaparátu. Tu se Samsung chystá dodávat v černém, oranžovém a šedivém provedení. 

Stále jde o první krůčky nového typu zařízení

O chytré hodinky se zajímám od doby, kdy Sony začalo prodávat první generaci zařízení SmartWatch. Loni jsem tyto chytré hodinky nahradil původním modelem Samsung Galaxy Gear. Dovolím si tak nástupnický model a směr dalšího vývoje okomentovat s ohledem na své vlastní subjektivní uživatelské zkušenosti.

Obecně z hlediska vývoje za poslední dva roky hodnotím vodotěsnost. První Sony SmartWatch stačilo nechat položené na poličce v koupelně s trochou páry a už bylo zle. Tento problém se již výrobcům podařilo odstranit. Další však zůstávají, což bohužel dokladují i Samsung Gear 2. Mám na mysli například výdrž a nutnost pravidelného dobíjení.

I přes užití technologie Bluetooth 4 Low Energy samotný Samsung přiznává, že teoretická maximální šestidenní výdrž se smrskává na dva až tři dny. To v praxi poměrně dost obtěžuje. I digitální hodinky z tržnice vydrží s baterií na jedno použití běžet několik měsíců, s čímž potřeba dobíjet hodinky například každý třetí den ostře kontrastuje.

Co s tím? Lákavá je představa solární dobíjení například s miniaturními kolektory na povrchu pásku. Dále se nabízí vyměnitelné akumulátory mechanicky řešené jako paměťové karty. Vybitý akumulátor by se vysunul a umístit do nabíječky. Z ní by se naopak vyňal a do hodinek zasunul druhý plně nabitý akumulátor.

Další problém vidím ve tvaru, velikosti a hmotnosti, resp. kombinaci těchto faktorů. Nosit na ruce relativně masivní „kvádr“ není příliš praktické. Člověk pořád o něco zavadí nebo do něčeho ťukne, což při ceně chytrých hodinek není vůbec dobré. Samsung Gear 2 s hmotností 67 gramů a tloušťkou 10 milimetrů se již blíží k akceptovatelným parametrům.

Nicméně pořád by dle mého názoru byl praktičtější flexibilní zaoblený displej. Hmotnost by se lépe rozložila na větší plochu ruky a hodinky by splynuly se zápěstím, že by už tolik v praxi nepřekážely. To ale zatím není téma pro tuto dobu. Další zlepšování mobility lze v dohledné době očekávat spíše díky pokračující miniaturizaci, což rovněž není na škodu.

cyber23

Samsung Galaxy Fit
Autor: Samsung

Samsung Galaxy Fit – chytré náramky s prohnutým flexibilním displejem.

Pozitivně hodnotím, že Samsung chce z chytrých hodinek udělat něco více než jen „prodloužení“ chytrého mobilu. Mám tím na mysli třeba IR vysílač a aplikaci WatchON Remote nebo třeba vestavěný hudební přehrávač. K tomu by se ale hodil slot pro paměťové karty, protože do interní paměti (nominálně 4 GB) se té hudby zase tolik nevejde.

Domnívám, se že Samsung naslouchal výtkám adresovaným jeho první generaci chytrých hodinek. Narážím tím například na integraci fotoaparátu přímo do hodinek, slibovanou mnohem širší kompatibilitu a pokusy hledat přidanou hodnotu, aby chytré hodinky neměly nálepku jen zařízení pro uživatele líné vytahovat mobil z kapsy. Pro tržní úspěch však rozhodující bude cena.

Koupili byste si chytré hodinky?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.