Hlavní navigace

SecurityProgz (30. 5. 2002)

Martin Kysela 30. 5. 2002

Po týdnu vám přinášíme opět nejnovější porci recenzí bezpečnostních utilit a nástrojů pro un*xy. Ačkoliv výběr nebyl v tomto týdnu zrovna největší, našli jsme pro vás řadu kvalitních nástrojů, které jistě zaujmou každého, kdo si chce svůj Linux nebo BSD ještě o trochu více zabezpečit. Tak tedy hurá na to...

EMAIL TO NEWSTICKER v. 1.6
Download: http://russe.dhs­.org/
Platforma: Linux, POSIX

Jako první si dnes představíme program, s jehož pomocí můžeme ulehčit práci nejrůznějším přispěvovatelům do všelijakých webových konferencí apod. Email To NewsTicker umožňuje snadnou formou umístit nějaký text na webovou stránku bez toho, aby dotyčný přispěvovatel musel být k serveru, na němž je daný web umístěn, připojen, resp. přihlášen. Pouze zašlete e-mail a jeho obsah se s pomocí tohoto programu uloží na příslušnou stránku. Samozřejmě, že stupeň zabezpečení je velmi malý – k rozeznání důvěryhodnosti dochází pouze na základě e-mailové adresy (kterou není problém zfalšovat). Je to však v řadě případů – i když pochopitelně ne vždy – lepší řešení, než poskytnutí přístupového hesla různým uživatelům. Tento program určitě nenajde své uplatnění ve světě velkých webů, ale pro nejrůznější malé konference jistě poslouží velmi dobře.


SOPHIE v. 1.35
Download: http://www.van­ja.com/tools/
Platforma: Linux, OpenBSD, FreeBSD, HP-UX, POSIX

Projekt honosící se názvem Sophie je vlastně velmi podařený antivirový démon pro un*xy. Tento program byl vytvořen jako doplněk projektu Sophos Anti-virus a využívá také jednu z jeho knihoven – libsavi. Po startu se zinicializuje antivirové rozhraní s názvem SAPI. Následně se načtou virové řetězce do paměti a program pak čeká, až jej někdo požádá o provedení antivirové kontroly. Test sám o sobě je vcelku dost rychlý a poměrně spolehlivý. Rychlost testu se dá ovlivnit nejrůznějšími nastaveními v konfiguračních souborech programu. Antivirovou databázi, kterou Sophieke své činnosti využívá, je možné updatovat z oficiálních stránech Sophosu.


FILE::SCAN v. 0.26
Download: http://www.cpan­.org/authors/id/H/HD/HD­IAS/
Platforma: Perl

Abychom měli více možností pro provádění antivirových kontrol, představíme si dnes ještě nejnovější verzi programu File::Scan. Tento vynikající Perlový program urazil za posledních několik měsíců poměrně značnou dráhu ve svém vývoji. Ještě jednou bych zdůraznil, že se jedná o program napsaný v Perlu. Tento fakt jej totiž předurčuje k používání na prakticky neomezeném množství platforem. Můžete si tedy File::Scan spustit jak pod Linuxem, tak i pod MS Windows nebo MacOSem. Program jako takový má dvě hlavní části – virovou databázi a scanner. Virová databáze obsahuje virové řetězce, které jsou v systému vyhledávány. Scanner pak zajišťuje samotné testování. Je pravda, že tento program má před sebou stále ještě velký kus cesty, avšak už dnes jej můžeme považovat za velmi profesionální a hlavně užitečný nástroj k sekundární ochraně našich dat.


OPEN ANTIVIRUS SCANNER DAEMON v. 0.5.1
Download: http://www.ope­nantivirus.or­g/
Platforma: unix

Dnešní díl SecurityProgz věnujeme téměř celý antivirovým programům a scannerům. Ani teď tedy neuděláme výjimku. OpenAntivirus ScannerDaemonje vynikající prostředek k antivirové analýze dat přenášených po síti. Původně byl vytvořen jako součást projektu OpenAntivirus, ale v dnešní době nachází své využití především jako samostatný program – tzn. bez podpory dalších utilit spadajících do tohoto projektu. Můžete pomocí něj testovat nejen soubory přenášené po síti, ale také po modemu. V případě objevení virové nákazy jste o tomto faktu ihned informováni varovným hlášením. Veškeré výsledky je samozřejmě možné nechat zapsat do výstupního logu (reportu). Součástí programu je také jeho vlastní antivirová databáze, takže, na rozdíl od většiny podobných projektů, nemusíte používat žádný komerční produkt, z jehož prostředků by OpenAntivirus ScannerDaemon čerpal. Ještě bych doplnil, že tento program umožňuje provádět nejen kontrolu přenášených souborů, ale také e-mailových zpráv, které procházejí přes váš poštovní server. Jistě si jej oblíbíte.


Tolik tedy dnešní SecurityProgz. Doufejme, že v příštím týdnu nám autoři nejrůznějších utilit a programů připraví širší výběr a snad se dočkáme i nějakých zajímavých novinek. Prozatím se však s vámi loučím.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Drahé i levné. Tyhle potraviny nosili na charitu

Drahé i levné. Tyhle potraviny nosili na charitu