Hlavní navigace

Serious Sam 3: BFE: střílečka ze staré školy

13. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nejste fandové diplomacie nebo taktiky? Patříte mezi pořádné muže, kteří dříve střílí a pak se teprve ptají? Tak to si se Samem budete rozumět. Tenhle chlapák si dokáže sám poradit s celou armádou emzáků a ještě u toho drsně hláškovat. Jste připraveni zažít největší herní masakr v historii linuxových her?

Není nad taktiku, ale co si budeme povídat, hrubá síla je prostě zábavnější. A právě toho se drží už mnoho let série Serious Sam. Dostanete do ruky zbraň a ze všech stran se na vás začnou vrhat roztodivné stvůry s inteligencí prázdného igelitového pytlíku. Co s tím? Prostě střílet a kosit vše, co se hýbe. Pokud jste přemýšliví intelektuálové a nad tímto jednoduchým konceptem ohrnujete nos, běžte se raději podívat jinam dřív, než z vás Sam tenhle názor vymlátí.

Příběhem se nemá cenu zabývat. Stačí vám vědět, že se děj odehrává před předchozími díly. Místo v minulosti nakopáváte egyptským stvůrám zadky ve 22. století. Na nebi se začnou objevovat mimozemské lodě a v Káhiře se potulují skupinky mimozemšťanů. Nepřátelé ale mají smůlu, ve městě se nachází možná větší drsňák než Duke Nukem.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

S holýma rukama 

Je trochu překvapivé, že kampaň začnete beze zbraně a první emzáky zabijete holýma rukama. Brutálního násilí se Sam nebojí a po pořádné bitce bude vaše postava pěkně zacákaná od krve. Nepřátel se na rozlehlých mapách nacházejí doslova desítky a chvílemi budete stát proti celé armádě. V takové situaci rozhoduje nejen vaše přesná muška, ale i reflexy. Bez uhýbání se nikam daleko nedostanete.

Hra jde dokonce místy tak daleko, že musíte sestřelovat rakety, které se na vás často řítí. Také se musíte dokonale, podobně jako v Unreal Tournamentu,  naučit vlastnosti jednotlivých zbraní. Rakety dokáží skupince mimozemšťanů dobře zavařit, proti rychlým kostlivcům jsou ale téměř nepoužitelné a tak podobně. Zbraní je celkem slušné množství a užijete si jak klasické kulomety a brokovnice, tak i pár speciálek. Samozřejmě nesmí chybět ani kultovní těžký kulomet.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Mimoňové

Průchod hrou vám usnadňuje inteligence nepřátel. Nebudu chodit kolem horké kaše, jsou opravdu hloupí. Pokud umí střílet na dálku, stojí jen na místě a pálí to do vás, dokud neschytají smrtelnou ránu. Ti ostatní na vás buď sebevražedně nabíhají neboj zmateně kličkují po mapě. Kvůli velkému množství AI je pochopitelné, že se nemůže jednat o geniálně myslící bytosti, ale větší variabilita v chování jednotlivých mimozemských druhů by nebyla na škodu.

Co se týče designu map, odvedli autoři poměrně solidní práci. Úrovně jsou rozsáhlé a místy připomínají otevřený svět, ale zároveň vás zkušeně vedou k cíli. Pokud už zabloudíte, dostanete se většinou do tajné místnosti s bonusovým vybavením. V každém případě nemáte pocit, že byste nechtěným výletem mimo stanovenou cestu spálili zbytečně čas.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Sci-fi v Egyptě

Prostředí se snaží pracovat se směsicí sci-fi a dávné historie. Mapy v Káhiře připomínají městské mapy z Call of Duty a pouštní duny vám dávají prostor se pořádně rozběhnout po krajině a kosit obrovské armády i monstra větší než činžák. Jen interiéry působí proti venkovním prostorům trochu nudně. Světlo baterky je podivně nerealistické a jinak hezká grafika je uvnitř budov o řád horší.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Audiovizuální stránka je stejně jako v předchozích dílech prostě nádherná. Vývojáři se nebáli vsadit na přepálené barvy i mohutné exploze, ale i v detailech je Serious Sam poměrně pěkný. Jen někdy hapruje fyzika a model poškození. Když třeba rozstřelíte bednu, překlikne jakoby v jiný objekt.

Hudba a průpovídky hlavního hrdiny dodávají skvěle na atmosféře. Sam sem tam prohodí rádoby drsnou hlášku nebo vtipně komentuje situaci. Rockové tóny přidávají na dobrém pocitu z destrukce a jasně říkají, že hra není pro žádné zjemnělé šampónky, ale smrduté násilníky. Také udržují rychlé tempo akce.

cyber23

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Kooperativní multiplayer

Stejně jako v předchozích dílech je k dispozici i kooperativní multiplayer. Můžete hrát ve split screenu i online. S kamarády tak lze projet celou kampaň. Díky několika volitelným obtížnostem ani opětovné hraní neztrácí nic na své kráse a na nejtěžším módu dá Sam pořádně zabrat i těm největším tvrďákům. Hra ale disponuje i obtížností, u které může klidně relaxovat i nezkušený hráč.

Závěr a konečné hodnocení

Serious Sam 3: BFE je skvělým příkladem hry s old school hratelností, která skvěle vkročila i do moderní éry. Nesedne jistě každému, ale i po letech tento koncept neztratil své kouzlo. Pokud jste si s chutí zahráli předchozí díly, nebudete koupě litovat ani u trojky. Pořádná zábava ale začíná až v multiplayeru s dobrými kamarády.

Výhody

  • Hratelnost

  • Kooperativní multiplayer

  • Grafika

  • Humor

Nevýhody

  • Jen dvanáct úrovní

  • Obtížnost

  • Pouze tupé střílení

Byl pro vás článek přínosný?