Hlavní navigace

Serious Sam 3: BFE: střílečka ze staré školy

Jakub Zelenka

Nejste fandové diplomacie nebo taktiky? Patříte mezi pořádné muže, kteří dříve střílí a pak se teprve ptají? Tak to si se Samem budete rozumět. Tenhle chlapák si dokáže sám poradit s celou armádou emzáků a ještě u toho drsně hláškovat. Jste připraveni zažít největší herní masakr v historii linuxových her?

Není nad taktiku, ale co si budeme povídat, hrubá síla je prostě zábavnější. A právě toho se drží už mnoho let série Serious Sam. Dostanete do ruky zbraň a ze všech stran se na vás začnou vrhat roztodivné stvůry s inteligencí prázdného igelitového pytlíku. Co s tím? Prostě střílet a kosit vše, co se hýbe. Pokud jste přemýšliví intelektuálové a nad tímto jednoduchým konceptem ohrnujete nos, běžte se raději podívat jinam dřív, než z vás Sam tenhle názor vymlátí.

Příběhem se nemá cenu zabývat. Stačí vám vědět, že se děj odehrává před předchozími díly. Místo v minulosti nakopáváte egyptským stvůrám zadky ve 22. století. Na nebi se začnou objevovat mimozemské lodě a v Káhiře se potulují skupinky mimozemšťanů. Nepřátelé ale mají smůlu, ve městě se nachází možná větší drsňák než Duke Nukem.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

S holýma rukama 

Je trochu překvapivé, že kampaň začnete beze zbraně a první emzáky zabijete holýma rukama. Brutálního násilí se Sam nebojí a po pořádné bitce bude vaše postava pěkně zacákaná od krve. Nepřátel se na rozlehlých mapách nacházejí doslova desítky a chvílemi budete stát proti celé armádě. V takové situaci rozhoduje nejen vaše přesná muška, ale i reflexy. Bez uhýbání se nikam daleko nedostanete.

Hra jde dokonce místy tak daleko, že musíte sestřelovat rakety, které se na vás často řítí. Také se musíte dokonale, podobně jako v Unreal Tournamentu,  naučit vlastnosti jednotlivých zbraní. Rakety dokáží skupince mimozemšťanů dobře zavařit, proti rychlým kostlivcům jsou ale téměř nepoužitelné a tak podobně. Zbraní je celkem slušné množství a užijete si jak klasické kulomety a brokovnice, tak i pár speciálek. Samozřejmě nesmí chybět ani kultovní těžký kulomet.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Mimoňové

Průchod hrou vám usnadňuje inteligence nepřátel. Nebudu chodit kolem horké kaše, jsou opravdu hloupí. Pokud umí střílet na dálku, stojí jen na místě a pálí to do vás, dokud neschytají smrtelnou ránu. Ti ostatní na vás buď sebevražedně nabíhají neboj zmateně kličkují po mapě. Kvůli velkému množství AI je pochopitelné, že se nemůže jednat o geniálně myslící bytosti, ale větší variabilita v chování jednotlivých mimozemských druhů by nebyla na škodu.

Co se týče designu map, odvedli autoři poměrně solidní práci. Úrovně jsou rozsáhlé a místy připomínají otevřený svět, ale zároveň vás zkušeně vedou k cíli. Pokud už zabloudíte, dostanete se většinou do tajné místnosti s bonusovým vybavením. V každém případě nemáte pocit, že byste nechtěným výletem mimo stanovenou cestu spálili zbytečně čas.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Sci-fi v Egyptě

Prostředí se snaží pracovat se směsicí sci-fi a dávné historie. Mapy v Káhiře připomínají městské mapy z Call of Duty a pouštní duny vám dávají prostor se pořádně rozběhnout po krajině a kosit obrovské armády i monstra větší než činžák. Jen interiéry působí proti venkovním prostorům trochu nudně. Světlo baterky je podivně nerealistické a jinak hezká grafika je uvnitř budov o řád horší.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Audiovizuální stránka je stejně jako v předchozích dílech prostě nádherná. Vývojáři se nebáli vsadit na přepálené barvy i mohutné exploze, ale i v detailech je Serious Sam poměrně pěkný. Jen někdy hapruje fyzika a model poškození. Když třeba rozstřelíte bednu, překlikne jakoby v jiný objekt.

Hudba a průpovídky hlavního hrdiny dodávají skvěle na atmosféře. Sam sem tam prohodí rádoby drsnou hlášku nebo vtipně komentuje situaci. Rockové tóny přidávají na dobrém pocitu z destrukce a jasně říkají, že hra není pro žádné zjemnělé šampónky, ale smrduté násilníky. Také udržují rychlé tempo akce.

Serious Sam 3: BFE obrázky ze hry.

Kooperativní multiplayer

Stejně jako v předchozích dílech je k dispozici i kooperativní multiplayer. Můžete hrát ve split screenu i online. S kamarády tak lze projet celou kampaň. Díky několika volitelným obtížnostem ani opětovné hraní neztrácí nic na své kráse a na nejtěžším módu dá Sam pořádně zabrat i těm největším tvrďákům. Hra ale disponuje i obtížností, u které může klidně relaxovat i nezkušený hráč.

Závěr a konečné hodnocení

Serious Sam 3: BFE je skvělým příkladem hry s old school hratelností, která skvěle vkročila i do moderní éry. Nesedne jistě každému, ale i po letech tento koncept neztratil své kouzlo. Pokud jste si s chutí zahráli předchozí díly, nebudete koupě litovat ani u trojky. Pořádná zábava ale začíná až v multiplayeru s dobrými kamarády.

Výhody

  • Hratelnost

  • Kooperativní multiplayer

  • Grafika

  • Humor

Nevýhody

  • Jen dvanáct úrovní

  • Obtížnost

  • Pouze tupé střílení

Našli jste v článku chybu?
13. 12. 2013 10:03

SS3 jsem nedávno dohrál a mohu tě ujistit, že rozhodně nemáš pravdu, je to nehorázný masakr a i na normální úroveň se zapotíš víc než dost. Při nájezdech si člověk často říká, že už je to snad všechno, že už stačilo, ale hra do tebe pustí další a ještě větší a silnější bandu a u levelu, kde sis myslel, že jde do finiše zjistíš, že jsi tak možná v polovině. Co je důležité je i správná kombinace zbraní na různé nepřátele - rotačák sice řeší všechny a všechno, ale zase žere munici jako moje auto na…

13. 12. 2013 8:24

Je pravda, ze na prvni velky najezd si chvili pockas... ono dokud nemas odpovidajici zbrane, tak to az tak dobre nejde, to vsak neznamena, ze do te doby hra neni stale zabavna, jen zkratka nema tak velke hordy, kdy nevis kam driv skocit (to ostatne nemel ani prvni Serious Sam, tez sis musel chvili pockat na opravdovy jatka), ale celkove se mylis... hodnotis hru, kterou jsi videl akorat z videii, recenzi a obrazku, ale hlavne ze uz mas utvoreny nazor a vis ceho se nedockame. To, ze par zbrani umi…