Hlavní navigace

Sestavte si Ubuntu po svém s Minimal CD

5. 8. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Linuxová distribuce Ubuntu je známá tím, že se snaží pro uživatele vše připravit, nakrájet, ohřát a naservírovat. To pochopitelně mnoha uživatelům vyhovuje, což je také důvod, proč je Ubuntu v současnosti nejpopulárnější distribucí. Co když si ale chcete sestavit vlastní instalaci a udělat si věci po svém?

Obvyklým postupem při instalaci Ubuntu je, že stáhnete 700MB ISO obraz instalačního média z některého zrcadla, ten vypálíte a necháte vše nainstalovat, jak vám to tvůrci předpřipravili. Celá instalace je plně automatická, ptá se jen na minimum věcí a stejné minimum dokážete také v jejím průběhu ovlivnit.

Další obrázky z instalace naleznete ve speciální galerii.

Alternativně na alternativu

To je obecně správně, protože to vychází z filosofie Ubuntu a jejího zaměření na běžného uživatele, kterého možnost volby děsí. My linuxáci jsme ale různí a někteří z nás by přece jen některé věci ovlivnili. Proto je tu alternativní způsob instalace Ubuntu zvaný Minimal CD.

Jak už sám název napovídá, jedná se o minimální instalační médium. V praxi to znamená, že základ instalace má jen asi 10 MB a zbytek je pak v průběhu práce stahován z internetu. Instalace je navíc plně v rukou uživatele. Pokud vám vyhovuje instalace Debianu, bude tento postup vhodný i pro vás.

Výhody, které z něj vyplývají:

  • stahujete jen to, co je třeba
  • volíte podobu svého systému
  • stahujete vždy aktuální balíky

Zejména poslední uvedená vlastnost je příjemná. Po obvykle instalaci z několik měsíců starého ISO souboru čeká uživatele poměrně rozsáhlá aktualizace mnoha balíčků. Ta v případě Minimal CD zcela odpadá, protože instalace rovnou probíhá z čerstvých zrcadel.

Jak začít?

Pokud vás tento způsob instalace zaujal, můžete navštívit stránku s odkazy na instalační média. Ta mají dle architektury a verze Ubuntu mezi 6 a 20 MB. K dispozici jsou varianty pro architektury: x86, amd64, 32bit PPC, 64bit PPC a Sparc. Obraz pak stačí klasicky vypálit na médium a vložit do mechaniky.

Celá instalace je textová, aby bylo možno zmenšit instalátor na minimum. Odpadá starost o X server, grafické knihovny a podobně. Vše je ovšem tradičně od první obrazovky lokalizováno, není tedy třeba se obávat nějakého nekomfortního prostředí.

Jdeme na to

Po startu vás přivítá modrá obrazovka s instalačními dialogy. Jako obvykle je třeba vybrat zemi, rozložení klávesnice a rozdělení pevného disku pro instalaci Ubuntu. Pokud hned na začátku vyberete češtinu, jsou všechny následující volby přednastaveny poměrně slušně, takže bude stačit mačkat obvykle jen Enter.

Ubuntu Mini CD

Poté se instalátor vrhne na automatické stahování základních balíků z vybraného zrcadla. Stahováno a instalováno je naprosto vše včetně základních utilit, balíčkovacího systému i jádra. Vše čerstvé a právě stažené.

Ubuntu Mini CD

Po této fázi se vás instalátor zeptá na uživatelská jména a hesla a dodatečně vám nabídne možnost zašifrovat domovský adresář. Posledně jmenovaný dialog je bohužel v angličtině. Poté proběhnou další drobné úpravy a dostáváme se k tomu hlavnímu – k výběru samotného software.

Ubuntu Mini CD

K dispozici je vám předvoleno 27 různých voleb, které vám pomohou nainstalovat určité skupiny balíčků. Ty jsou rozděleny podle určení na serverové a desktopové, můžete nechat nainstalovat desktop s GNOME, KDE a Xfce, web server, print server, databázový server, virtualizační rozhraní a další. Vše je samozřejmě možno libovolně zkombinovat. Poslední možností je pak ruční výběr konkrétních balíčků.

Pokud zvolíte poslední možnost, spustí se správce balíčků Aptitude a vy se budete moci ručně brodit desítkami tisíc různých balíků. Doporučuji se této fázi spíše vyhnout a věnovat se doinstalování balíků až z hotového nainstalovaného systému.

Ubuntu Mini CD

Na konci všech fází vám instalátor oznámí, že je na čase restartovat počítač a vyjmout instalační médium. Nyní je váš systém na disku a je připraven nastartovat.

Problém při instalaci

Během testování minimal CD jsem objevil zajímavou chybu, která trochu snižuje jeho použitelnost: pokud navolíte českou instalaci, při řešení závislosti na konci instalace přijedou české jazykové balíky, poté GNOME lokalizační balíčky, poté nápověda OpenOffice.org a následně i celý balík OpenOffice.org včetně mnoha grafických knihoven a dalších podpůrných balíků. X server samozřejmě chybí, takže je OOo nepoužitelné, ale systém zabírá přes 850 MB a obsahuje přes 320 balíčků (Ubuntu 9.04).

Pokud jsem ale zvolil instalaci bez lokalizace, nainstaloval se systém bez těchto součástí. Konkrétní postup systému závislostí jsem nezkoumal, ale podle pořadí instalace se jedná skutečně o závislost, která projde od lokalizačního balíku přes nápovědu až k OpenOffice.org.

Jsme v systému

Já jsem nechal nainstalovat zcela minimální instalaci – nevybral jsem žádný doplňkový balíček. Ubuntu mě tedy přivítalo čistě textovým startem a klasickým textovým dotazem na uživatelské jméno. Předpokládám, že pokud bych vybral Ubuntu desktop s Gnome, dostal bych tradiční podobu Ubuntu, jakou všichni známe.

Ubuntu Mini CD

Celkem je v systému 289 balíků zabírajících 557 MB. Nejedná se tedy o naprostý základ systému, ale k dispozici je také řada textových aplikací a knihoven potřebných pro instalaci dalších balíčků. Osobně bych si dokázal představit ještě menší instalaci. Komu se nelíbí, může směle odinstalovávat.

Pokud vás zajímají konkrétní balíčky nainstalované v základním systému, podívejte se na jejich kompletní seznam (.txt).

Cloud23

Co dál?

Máme funkční operační systém s balíčkovacím systémem. Pokud chcete pokračovat, můžete směle začít instalovat vlastní oblíbené balíčky nebo začít upravovat systém dle svých představ. Můžete si také nainstalovat metabalíky jako ubuntu-desktop, kubuntu-desktop nebo xubuntu-desktop a získat tak klasické Ubuntu/Kubuntu/Xu­buntu.

Postup s Minimal CD se hodí zejména těm uživatelům, kteří chtějí aktuální systém a chtějí si jej dále přizpůsobit svým potřebám, aniž by přitom museli stahovat a následně odinstalovávat hromadu balíku v klasické instalaci Ubuntu.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.