Hlavní navigace

Šestý ročník konference InstallFest se zaměří na sítě

13. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O víkendu 1. a 2. března 2014 proběhne na pražském Strahově tradiční konference InstallFest, kterou pro odbornou veřejnost pořádají studenti klubu Silicon Hill. Letošní ročník se zaměří na počítačové sítě, jejich provoz a bezpečnost.

Šestý ročník obnovené konference InstallFest se jako již tradičně bude zabývat tématy spojenými s Linuxem, programováním, správou serverů a letos také výrazněji počítačovými sítěmi. Návštěvníky čeká několik přednášek na toto téma a také samostatný „OpenWRT track“, na kterém se budou přednášející věnovat nasazení Linuxu v síťových prvcích.

„Prakticky každý dnes má doma malý Wi-Fi router, který má výrazně více možností, než si uživatelé uvědomují. Výchozí software v těchto krabičkách ale uživatele často svazuje a nedává jim plnou kontrolu. Po instalaci OpenWRT je možné si z levné krabičky udělat plnohodnotný server,“ vysvětluje Petr Hodač, hlavní organizátor akce.

Ondřej Caletka představí projekt OpenWRT a jeho možnosti, Michal Vaner vysvětlí instalaci doplňkového software a Martin Strbačka bude přednášet o vývoji hardware pro běh OpenWRT. Nakonec si uživatelé budou moci poslechnout přednášku o IP telefonii na OpenWRT, kterou představí Lukáš Macura.

Hlavní přednáškový sál nabídne dva dny plné přednášek na nejrůznější témata. Petr Danko bude přednášet o tom, jak si zabezpečit svůj notebook, tablet nebo mobilní telefon s Androidem či iOS. Lukáš Bařinka vám vysvětlí, jak důležitý je v shellu vykřičník a co všechno s ním dokážete udělat. Ondřej Caletka vás správně naučít používat DNS a Petr Krčmář s Petrem Hodačem rozeberou balíčkovací systém populární distribuce Debian.

„Jako obvykle jsme vyhlásili veřejný call-for-papers a nechali návštěvníky hlasovat o tom, které přednášky je nejvíce zajímají a co by si rádi poslechli. Výsledný program si tedy posluchači poskládali sami,“ říká Petr Hodač.

Celkem je na dva dny připraveno 31 přednášek6 workshopů, které jsou zaměřeny nejen na pokročilé uživatele, ale nově také na začátečníky. „Stále je hodně uživatelů, kteří by rádi s Linux vyzkoušeli, ale potřebují někoho, kdo jim ukáže, odkud mají začít. Na letošním InstallFestu si budou moci Linux prakticky osahat a v klidu vyzkoušet,“ dodává Petr Hodač.

Vstup na konferenci je zdarma, program a další podrobnosti naleznete na www.installfest.cz. Root.cz je mediálním partnerem akce.

Byl pro vás článek přínosný?