Hlavní navigace

Setrvání na Windows může být neúnosně nákladné

Tomáš Šimek

Polemika se studií nejmenované firmy postavená na příkladech z praktického života. Zajímá-li vás tedy alternativní srovnání finanční náročnosi linuxového a Windows řešení, vzhůru do čtení studie "The CCS International" :)

Předpokládám, že psát něco jako tohle na roota je těžkým nošením dříví do lesa, proto mi také odpusťte příspěvek v duchu zkracování, které v diskusích tak kritizuji.

Tak tedy: pracuji jako hlavní síťátor, administrátor, programátor a děvče pro všechno (né, technik opravdu nééé) v jedné malé počítačové a outsourcingové firmě na jihu Čech. Když přijde nějaký trochu zajímavý zákazník (rozuměj firma s dvaceti PC), uvaříme mu kafíčko, a než dojde řada na to, za kolik a v jakém rozsahu budeme řešit jejich děvčatům problémy s Wordem a Excelem, snažíme se dohodnout, co všechno bude třeba dát do pořádku (rozuměj prodat nový server, router a co nejvíc PC).

Nedávno se nám sešli dva zákazníci popsaného charakteru co do počtu PC, lidí a problémů s Wordem a Excelem. U jednoho jsme však nasadili free software prevážně GPL™ a u druhého ne. Nabízí se mi tedy možnost udělat srovnání z mého pohledu kratičké, které ale proti zlatce, ehm komplexní studii „The Yankee Group“, dycinky obstojí!

Zákazník A

je firma, která v jižních Čechách kope kabely za Telecom. Používají Word, Excel, Outlook a účetní systém Sysel, který používal souborovou databázi a jakýsi program na číselníky E-ONu, ten měli lokálně dva lidé. Na centrále mají 15 PC, dosud používali P2P spojení a pro Sysla byl vyhrazen WinXP home stroj, kde byl nasdílen adresář. Víc než deset lidí najednou Sysla nepoužívalo.

Inu nad kafem jsme Sysla za jeho práci s databází pomluvili a dohodli jsme se, že si koupí UPG, který umí… ano, je to MSSQL (no pochopím to u projektů, které někdo nasmaží sakum prásk v Accesu, ale tohle bylo asi v Delphi nebo co). Také jsme se domluvili na SMB doméně, zálohování serveru, budoucím terminálovém přístupu ze středisek, zálohování, exchange serveru, no prostě síti eňo ňuno.

Shrnutí

Server 40KKč, SBS server + 15 klient 80KKč, Sysel speciální sleva 21KKč, instalace a know-how (abychom měli na kafe) 15KKč.

Sečtěte si sami, v dalším odstavci pofrčíme k zákazníkovi B. Jenom zde ještě ocituji oficiální vyjádření pánů od Sysla k mým emailovým jemným výtkám:

Dostal jsem níže zkopírovaný mail od pana Šimka. Silně se domnívám, že nemá pravdu. Volba SQL databáze je složitá věc. Samozřejmě můžeme použít „free“ databáze, ale k nim neexistuje většinou žádná podpora. Dále je nutnost, aby měly učité vlastnosti, z čehož například vypadává mySQL, neb ta je pro ekonomické aplikace z mnoha důvodů zcela nevhodná. SQL server je databáze podporovaná silnou firmou a je předpoklad, že bude fungovat i na dalších verzích Windows. Například s produkty Borland (ale i jyných firem) mám značné pochyby, že řeknou, že podporu ukončují (jak se již mnohokrát stalo). V případě SQL serveru od fy Microsoft můžete používat free verzi MSDE, které používají téměř všichni naši uživatelé (SQL řešení je prodáno již přes 100).

Jaroslav Nádhera
CSH spol. s r.o.

Zákazník B

Zákazník B má malou fabričku, kde vyrábí Vzduchové clony a další zboží a služby související s klimatizací. Používají Word, Excel, Outlook, účetní systém MRP a logistický systém OBIS. Mají dvacet PC, doteďka používali P2P spojení a pro MRP, OBIS a uložení dat používali postarší PC s W98.

Dokážete si jistě představit, jak mé open srdéčko zaplesalo, když jsem zjistil, že oba systémy již dávno jedou na databázi Firebird. Hned jsem začal kout železo a výsledkem byl server jedoucí na Debianu (Sarge; autorovi článku o tom, proč je třeba na serveru stable: mě prostě nepřesvědčíš). Debian je vyzrojen FB, Sambou s doménou a XATTR – ano, uživatelé si s mírnou šikanou nastavují práva k souborům pomocí zabezpečení WXP sami, dále (výjimečně) XDM s KDE a GNOME (Obis má i linuxového klienta a zákazník si po debatách přál zkoušet práci nativně v Linuxu pomocí Xserveru) – funguje to a je to hukot. Ano, zákazník se na serverech definitivně zbavil MS technologií a se stanicemi, jak je vidět, koketuje.

Shrnutí

Server 40KKč, Obis upgrade myslím 25KKč, instalace a know-how 15KKč, MRP bylo asi ve stejné verzi.

Abych nezapoměl v rámci objektivity na feedback s výrobcem, tady je můj dialog s programátorem, který přijel dohlédnout na překlopení dat (rozuměj podívat se, co jsem to za exota).

Já: A běží vám to ještě někde na Linuxu ?
On: No, kde sme to dělali my, tak všude, kde to dělal někdo jinej, tak nikde, ste první 

Tak vidíte, jak se stal abstinent vítězem a pijan pijaninem.

P.S.: Musím dodat, že studie nebyla objektivní, protože objednávka od zákazníka A vázla a na telefonický dotaz nám bylo řečeno, že jsme ho chtěli okrást a že si objednal konkurenci (rozuměj garážovou firmu :)), která mu nad ty XP home dala za 5000,– instalace MSDE (MSSQL pro pět transakcí zdarma) a spokojenost na dvou ze třech stran.

P.P.S: Myslel jsem, že článek vyjde až stydlivě krátký, teď vidím, že je to nad průměrem, ale zase už to nechci opravovat.

Anketa

Vaše firma/instituce/škola má:

Našli jste v článku chybu?
17. 2. 2005 7:18
Vím, že je toto server o Linuxu a možná někoho štvou reklamy na MS řešení, které říkají, že přechod na Linux může být až 4x dražší. Jakmile dělám řešení, tak vybírám podle toho, co potřebuju, ne podle toho, jaký OS zrovna běží na serveru. Přece si tím, že vyberu OS na server, či stanice neodstřihnu cestu k lepšímu řešení. (Je jedno, jestli to lepší řešení je postaveno nad MS, Linuxem, HP-UX, OS400, či čímkoliv jiným). Stejně tak může být neúnosně nákladné zůstávat na Windows, mohou být příkla…
17. 2. 2005 9:36
Naprosto podporuji názor, že by člověk měl nejprve dlouze přemýšlet a pak volit platformu, a že to nemusí být vždy Linux, ale ani Windows. Paušálně tvrdit, že X je lepší než Y je zpozdilost. Totéž se dá aplikovat i na vývoj software, osobně volím klidně pokaždé jiný jazyk, operační systém, vývojové prostředí, SŘBD a cokoli dalšího, protože dělat pořád vše podle jednoho kopyta je jednak opruz, druhak neefektivní opruz. Například předposlední akci jsem psal v C# nad MSSQL ve VS.NET, poslední ve S…