Hlavní navigace

Seznam.cz chce po Googlu 9 miliard Kč jako náhradu škody, Vivaldi 3.5 vylepšuje práci s panely

13. 12. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
KDE Aplikace 20.12.0 s nástrojem Itinerář a řadou změn, nový framework pro tisk PAPPL 1.0 od tvůrce CUPS, uveden 49" VA LCD monitor AOC AGON AG493UCX nabízející 5120×1440, 120Hz, FreeSync i DisplayHDR.

Seznam.cz chce po Googlu 9 miliard Kč jako náhradu škody

Českému (nejen) vyhledávači Seznam.cz došla trpělivost s Googlem. V návaznosti na rozhodnutí Evropské komise z roku 2018 požaduje po Googlu celkem 9,072 miliardy korun jako náhradu škody, která Seznamu vznikla v důsledku omezené hospodářské soutěže v oblasti služeb všeobecného internetového vyhledávání. Jako důvod uvádí zneužívání dominantního postavení Google na trhu s přístroji s operačním systémem Android. Společnost již Googlu zaslala písemnou výzvu k úhradě této částky.

Mezi důvody, které Seznam.cz cituje – a opírá se přitom o stanovisko Evropské komise – uvádí „zejména nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android.“ Dodává, že „Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda“.

Seznam.cz také dodává, že jeho aktuální podíl na trhu je odhadován na zhruba 25 %. Berme to jako konstatování, že v jeho případě nejde o zanedbatelný tržní podíl, ni snahu zahojit se na úspěšném konkurentovi. Každopádně Google výše popisovanou výzvu obdržel a běží lhůta 30 dní na uhrazení požadované částky. V případě, že k úhradě nedojde, je Seznam.cz připraven zahájit vymáhání soudní cestou.

Šéf Seznamu Pavel Zíma na Twitteru dodává, že „to bude náročné, ale jinou cestu nevidí“. Rok 2021 tedy bude minimálně v Evropě HODNĚ zajímavý.

AOC AGON AG493UCX je 49" LCD s 5120×1440, 120Hz, FreeSync i DisplayHDR

Na trhu se již objevují zajímavé super-širokoúhlé monitory disponující všemi nejnovějšími technologiemi, a to konečně i od levnějších výrobců. Jedním z takových je nově ohlášený model AGON AG493UCX od společnosti AOC. Jde o 49palcový monitor s displejem typu VA s rozlišením 5120×1440, tedy poměrem stran 32:9 a velikostí zhruba odpovídající dvěma WUXGA sedmadvacítkám.

Díky VA panelu potěší v základu kontrastem 3000:1 a dále maximálním jasem nadstandardních 550 cd/m², díky čemuž v součtu nabídne i HDR certifikaci DisplayHDR 400. Nechybí ani podpora FreeSync a až 120Hz zobrazení, jde tedy i o vhodný monitor pro hráče. Panel je v továrně kalibrován (byť na trochu slabší hodnotu ΔE <2) a pokrývá 93% DCI-P3, resp. 121% sRGB. Mezi vstupy jsou k dispozici 2× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0, dále 1× USB typu C, 3× USB 3.2 Gen1 a 1× audio, plus 2×5W repráčky. Cena je stanovena na 899 eur.

KDE Aplikace 20.12.0 s novou aplikací Itinerář

Aplikační balík desktopu KDE dostává svoji poslední letošní aktualizaci. Ta přináší v první řadě novou aplikaci Itinerary, což je takový digitální cestovní asistent. Dokáže třeba pomoci s jízdními řády a lokacemi vlaků, letadel či dálkových autobusů. Umí zobrazovat informace o hotelích či zabookovaných akcích, importovat data z různých zdrojů (např. e-mailový klient) a zobrazovat aktuální informace o zpožděných či zrušených spojích, předpověď počasí v cílové lokaci, doporučení spojů veřejné dopravy či mapu.

PIM aplikace Kontact má lepší synchronizaci s Google (nově také nevyužívá embedded prohlížeč pro přihlášení, místo toho prostě použije výchozí prohlížeč desktopu) a umí upozornit, když si Google vyžádá novou autorizaci přístupu k účtu. Dále mu tvůrci přidali nový plugin umožňující provádět nastavení ve více složkách pošty najednou ve stejnou chvíli. Správce certifikátů pro Kontact, Kleopatra, podporuje více typů smart card. Vedle OpenPGP a NetKey nyní umí i PIV karty a dostal i jednodušší obslužné rozhraní. Framework pro ukládání dat Kontactu, Akonadi, nově podporuje LZMA kompresi pro uložení dat (šetří tím až 30 % prostoru). Kontact dále podporuje novou službu EteSync.

Několik změn potkalo i správce souborů Dolphin. Zjednodušeno je procházení úložišť či dokumentů, fotek, skladeb atd. Dále dialog pro Místa v Dolphinu dostal díky změně v KDE Frameworks položky pro hudbu, obrázky či video. S touto změnou ve Frameworks také souvisí třeba to, že Spectacle se nyní objevuje v přehledu posledních dokumentů v Místech. A nově také Dolphin konečně plně podporuje dotykové ovládání.

Konsole umí náhledy barev v HTML zápisu, svislé označení hranice 80 znaků a lze přímo z ní kopírovat URL či soubory. Dostala také konfigurovatelnou lištu nástrojů (tu lze samozřejmě schovat). IRC kecálek Konversation se stává pravidelnou součástí a přidává nějaké novinky (mazání historie kanálů, zobrazení schopností serveru při připojení, vylepšená podpora protokolů IRCv3 (capability negotiation v3.2), autentizační mechanismus SASL v CAP LS, označení data, když není součástí timestampu, nově standardní nakládání s řetězcem při zasílání příkazu PASS atd.).

Nástroj pro screenshoty Spectacle dostal malý editor, který umí přidat do obrázku šipky, smajlíky či volnou kresbu. Dále například hudební přehrávač Elisa umožňuje změnu barevného schématu nezávisle na systémovém nastavení a dává volbu, jaký typ zobrazení se má objevit při spuštění. Ark podporuje archivy s kompresí zstd, Gwenview umožňuje zakázat automatické spouštění videí v režimu procházení, Kate v dialogu otevírání souborů umožňuje v kontextové nabídce volbu „Otevřít s …“. Filelight zobrazuje visuálně zobrazuje, kolik která složka či soubor zabírá na disku a aktuální zobrazení umí uložit do SVG. Podpora pro Nextcloud a Owncloud byla vylepšena, KAlarm umí využít notifikační systém k zobrazení alarmů atd. K dispozici je kompletní přehled všech novinek.

Vivaldi 3.5 vylepšuje práci s panely

Nová verze prohlížeče Vivaldi dostala několik novinek, v čele s více možnostmi, jak pracovat s panely (na základě odezvy uživatelů). Novým výchozím nastavením je otevírání stránek do nových panelů na pozadí. Stejně tak lze klonovat panel tak, aby kopie vznikla na pozadí. Vylepšeno je dále zobrazování náhledů seskupených tabů (mezi experimenty pak už u Vivaldi najdeme nastavení, které u skupiny po kliknutí na symbol rozbalí další lištu s přehledem těchto seskupených panelů).

Dále je vylepšeno přehrávání médií na službách jako Amazon Prime HD, Spotify, Disney+, Peacock TV ad. Tam, kde je obsah chráněn DRM, je k dispozici dešifrovací modul z prohlížeče Chromium, tedy Widevine (na Windows a macOS, stránka navíc může provádět kontrolu, certifikátu Widevine před samotným přehráváním). Pro Amazon Prime HD je potřeba nejprve vymazat uložená data a znovu se do služby přihlásit.

CS24_early

Dále lze kopírovat URL adresy s pomocí generovaných QR kódů. Vylepšeny jsou i možnosti uživatelského nastavení menu. Vedle použití kláves X a Z pro následující / předchozí stránku lze využívat rychlé zástupce v podobě 1 a 2 – nově je zde opraveno chování, kdy například člověk potřeboval zadat číslo obsahující 1 a ono mu Vivaldi skočilo na předchozí tab. To a vše další viz přehled novinek v této verzi.

PAPPL 1.0, nový framework pro tisk od tvůrce CUPS

Před rokem opustil zakladatel projektu CUPS Michael Sweet firmu Apple. Nyní přichází s novým tiskovým PAPPL ve verzi 1.0. PAPPL má fungovat se všemi hlavními formáty obrazu i tiskáren připojovaných přes USB či síť. Zahrnuje v sobě IPP server s podporou IPP Everywhere a byl vyvíjen ve spojení s projektem LPrint. Část PAPPL zvaná CUPS Printer Applications je nyní doporučenou náhradou za ovladače tiskáren. Podrobnosti na domovském webu Michaela R Sweeta, v obsáhlé dokumentaci, případně GitHubu projektu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.