Hlavní navigace

Shadowgrounds Survivor: jen vy a vetřelci

16. 10. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dnes se společně podíváme na graficky velmi povedenou komerční hru Shadowgrounds Survivor. V příběhu se vtělíme do role mechanika Wesley Tylera, který jako jeden z mála přežil útok vetřelců na jednu z pozemských základen. Cestou potkává přeživší, sbírá vybavení a snaží se zůstat na živu.

Příběh

Příběh začíná v okamžiku, kdy na jednu z lidských vesmírných kolonií Ganymede zaútočí vetřelci. Po grafické stránce jde v některých případech opravdu o klasické vetřelce, a některé další věci ve hře připomínají tuto filmovou sérii. Během několika hodin se kolonie změní v hořící peklo, kde jediné, na co narazíte, jsou kousky těl a houfy vetřelců.

ShadowGrounds

Chci víc obrázků!

Pokud vás zajímají další obrázky z této hry, podívejte se na naši rozsáhlou galerii, kde se můžete vynadívat dosytosti.

Hned v úvodu na vás ovšem čeká hromada munice, kterou se dají nepřátelé vcelku bez problémů zabít. Problém nastává, až když se nepřátelé nahromadí a útočí všichni najednou. Strategie utíkej a střílej je v tomto případě nezbytná. Postupně se cestou setkáváte v přeživšími, kteří vám pomohou s některými problémy nebo naopak budete řešit problémy jejich. Hra se soustředí více na samotnou akci než na kvalitu příběhu.

Shadowgrounds

Hratelnost

Na akci je zde kladen opravdu velký důraz. Bohužel to je trochu na úkor atmosféry. Vše vidíte z pohledu třetí osoby a pohyb se omezuje maximálně na uvolnění myši, se kterou si vybíráte cíl. Právě myš můžete provozovat ve dvou módech. V prvním je myš jakoby zamknuta a pohybem otáčíte celým hrdinou. V druhém módu můžete zaměřovačem jezdit po hrací ploše a hrdina za ním otáčí zbraň. V tomto módu se mi hrálo hůře, protože hrdina se neotáčel za zaměřovačem celý a tudíž chodil na jinou stranu, než jsem mířil.

Shadowgrounds

Tento styl hry je vhodný pro rychlé odreagování, protože nepřátele kosíte opravdu v houfech, že pomalu nevíte, kam střílet. Na pomalý postup se zatajeným dechem, jako známe například z Penumbry, to opravdu nemá.

Postupným procházením hry naleznete nové zbraně a munici. I když si myslíte, že máte munice hodně, stačí narazit na velké množství nepřátel a toto přesvědčení vás ihned přejde. Munice se většinou válí po zemi. Stejně tak se dají nalézt nové zbraně. Krom zbraní a munice narazíme i na vybavení, které je nutné pro vylepšení zbraní nebo třeba k sestavení nového vybavení (např. detektor pohybu). Další nezbytnou věcí je medikit. Občas se stane, že jeden z vetřelců se dostane tak blízko, že vás zraní. Pro tyto případy je dobré si udělat tik na klávesu m, která spustí léčení pomocí medikitu.

Shadowgrounds

Zabíjet nepřátele můžete pomocí pistole (které nikdy nedojdou náboje), útočné pušky, plamenometu, laserové pušky, granátometu, elektrické pušky a dalších.

Shadowgrounds nabízí i možnost kooperativního multiplayeru, kde si hráči navzájem pomáhají. Multiplayer není řešení přes síť, ale mohou hrát hráči jen na jednom počítači. Pro tento typ hry je potřeba se řídit několika pravidly. Když jeden hráč najde zbraň, mají ji k dispozici i ostatní. Podobně se sdílí i vylepšení zbraní a vybavení. Munici si ale musí hledat každý sám. Když jeden hráč umře, obnoví se všichni na stejném místě.

Grafika a fyzika

Po grafické stránce je hra na velmi dobré úrovni. Krom grafické stránky disponuje také fyzikální stránkou. Obojí je nastavitelné před spuštěním hry. Nejvyšší výpočtů fyziky vyžaduje rychlý procesor. Když máte dostatečně rychlý procesor i grafickou kartu, můžete si užívat povedenou interakci postavy s okolím. Každé zavadění o nějakou bednu znamená reakci. Stejná reakce se projevuje při střelbě do předmětů nebo do nepřátel, které si střelbou můžete držet od těla. Hodně předmětů, které potkáte a se kterými lze hnout, může být i zničenox. Oficiální hardwarové požadavky jsou:

Operační systém: linuxové jádro 2.2.x a lepší s glibc-2.1 a novější
Grafické rozhraní: X Window (XFree86 3.3.5 a novější)
Procesor: 1,6 GHz x86 procesor
Paměť: 512 MB
Místo na disku: 1,2 GB
Mechanika: DVD-ROM
Grafická karta s 256 MB RAM a Shader Model 2.0
Zvuková karta kompatibilní s OSS nebo ALSA 

Pro hraní na monitoru s rozlišením 1680×1050 s plnými detaily mi moje sestava s grafickou kartou GeForce 8600 a procesorem AMD X2 2600+ s 4 GB RAM nestačila. Teprve po snížení rozlišení a spuštění v okně jsem si mohl vyzkoušet plynulost hry. Velké problémy jsem měl při snímání screenshotů, protože si hra vezme kursor a klávesnici pro sebe.

Shadowgrounds

Grafické zpracování hodnotím kladně. Rozhodně běžného uživatele, co si jde občas něco zahrát, neurazí. Pro větší pocit reality je ve hře použito dynamické osvětlení.

CS24_early

Hodnocení

Demoverzi Shadowgrounds si můžete stáhnout např. z linuxgamepu­blishing.com. Hra stojí 22 liber a komunikuje s uživatelem v angličtině a finštině. Na odkazované stránce je k dispozici i ukázkové video.

Shadowgrounds je hrou na odreagování a podle toho se na ní musí hledět. Jestli je cena (v přepočtu 600 Kč) přiměřená, si netroufám soudit. Přece jen se pohybujeme na minoritní platformě. Hra se mi bez problémů nainstalovala a šlapala bez jediného zaškobrtnutí na Ubuntu 9.04. Ovladatelnost je na dobré úrovni, ale občas jsem měl pocit, že bych rád na herní prostor nakoukl z jiného úhlu. Prostředí mi umožnilo dívat se na postavu pouze zvrchu, a to dost ze strmého úhlu. Nebylo tak vidět moc do dálky.

Stars 4,5 z 5

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.