Hlavní navigace

Sleep is Death: Ne tak obyčejná hra

Tomáš Bubeníček 20. 8. 2010

Představili jste si někdy co by se stalo, kdybyste se dostali tisíce let do budoucnosti? Nebo naopak stovky let do minulosti? Pokud ano, doporučuji vyzkoušet hru Sleep is Death, která vám dovolí prožít vlastně cokoliv chcete.

Sleep is Death (SiD) je síťová hra pro dva hráče, která vám dovolí zažít skoro cokoliv – je totiž velmi podobná většině vypravěčských her jako Dungeons & Dragons nebo obyčejný „Dračák“, tedy Dungeons & Dragons bez pravidel. Princip hry spočívá v tom, že jeden hráč je vypravěč (Controller), který ovládá celé prostředí hry, a druhý je jedna postava ve hře (Player), což dává vlastně nekonečné možnosti hry.

Hra je placená, přičemž současně je v „Pay what you want“ akci, takže můžete zaplatit kolik chcete s minimem 1,75$ (na bandwidth a poplatky za internetové platby). Poté dostanete na e-mailovou adresu kód, který zadáte na stránkách hry, a tím se dostanete k odkazům na stažení verzí pro Windows, Mac a zdrojovým kódům – nativní verzi pro Linux si musíte sami zkompilovat, k čemuž vám pomůže skript přidaný ke zdrojákům. Osobně považuji možnost podívat se do zdrojáků hry za zajímavé plus. Dále pak najdete na stránkách se soubory ke stažení i několik balíčků s grafikou, kterou můžete využít ve svých příbězích. Kód není jen pro jednu osobu – můžete ho sdílet s jedním přítelem či známým.

Když spustíte hru, budete muset upravit nastavení hlasitosti, což budete dělat při každém spuštění, protože se neukládá. Poté se dostanete do jednoduchého menu s třemi položkami – hostovat lokální hru jako Controller a hostovat internetovou hru jsou položky, které se vlastně neliší, jen se ukáže lokální nebo globální IP adresa, na kterou se člověk má připojit, když jde do poslední položky v menu. Pokud si chcete jako Controller vytvořit předem nějaké objekty či místnosti hry, můžete to provést klávesou G, když jste v menu jako hostující hráč. Nastavení hry nehledejte v menu hry, ale v adresáři settings v adresáři hry. Tam je několik souborů s koncovkou .ini, ve kterých si můžete nastavit některé parametry.

Hra je z pohledu Playera jen 2D plochou, na které se dá pohybovat kliknutím na určité místo a psát na klávesnici, čímž se u hráčovy postavy objeví komixová bublinka s textem. Z pohledu Controllera jde o komplexní prostředí, které při první hře může docela zastrašit, a proto doporučuji se podívat na několik videotutoriálů pro Controllera. Grafiku si člověk tvoří v integrovaném editoru spritů a dlaždic, z kterých může poté postavit celý objekt či místnost. Tento způsob má mnoho výhod, protože pokud chce hráč například zvednout vidličku ze stolu, stačí jen odstranit ze stolu objekt „vidlička“ a přidat do objektu hráče vrstvu s vidličkou jako spritem. SiD je tahová hra, přičemž tah trvá pro každého hráče 30 vteřin. Pro hráče je to v mnoha chvílích času dost, ale vypravěč se leckdy zapotí, protože musí například vytvořit celý nový objekt. Tady se ukazuje další výhoda spritů – většinou se dají použít na více věcí, a lze tak zkrátit čas vytváření dalších objektů, např. nového policajta stačí vytvořit upravením objektu jiného policajta a vyměněním jeho hlavy. Naštěstí jde časový limit změnit v nastavení, přičemž časový limit je pozměněn jen pro vás a ve hře bude mít druhý hráč stejný časový limit, jako má nastaven on.

Zajímavé je ale to, že po hře se všechny objekty a místnosti použity v příběhu uloží hráči do počítače a on sám může jako Controller „vyprávět“ další příběhy s objekty z předchozích her. A po každé hře se v adresáři flipbooks vytvoří složka s hrou a obrázky z každého tahu, takže si můžete prohlídnout všechny vaše hry. Na internetu najdete několik komunit, které fungují jako galerie her a také jako „matchmaking service“.

Ač hra nejde popsat až tak snadno, je to jeden z nejzajímavějších herních počinů poslední doby a při hře se člověk pobaví. Jedinou výtku bych měl na to, že nefungují háčky na české klávesnici (čárky nad písmeny fungují).

Zážitek ze hry má podle autora velice osobní rozměr, a proto je doporučováno hrát ji s přáteli nebo s lidmi, které znáte. Sám mám ale vyzkoušeno, že někdy může být zajímavá i hra „naslepo“ s člověkem z nějaké herní komunity – v mém případě ze serveru sidtube.com, na kterém je ale v dnešní době těžké najít jiného hráče na hru.

Hodnocení

Plusy: Zajímavá hratelnost, vytvoříte jakýkoliv příběh
Mínusy: Není podpora diakritiky
Verdikt: Hra, která rozhodně stojí za vyzkoušení, a to nejen díky značné originalitě.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život