Hlavní navigace

Software Extra: PHP

22. 10. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na trhu se objevilo hned několik časopisů, které se nějakým způsobem týkají Linuxu a dalšího otevřeného softwaru. Ať už to byly magazíny Hacking, Aurox, či FreeBSD. Tento měsíc nám firma Software Media předkládá další porci: PHP, OpenOffice a Linux+.

Byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že existuje časopis týkající se čistě jazyka PHP a věcí s tímto jazykem spojených. Je to samozřejmě jenom dobře, ale jsem zvědav, zda se takto úzce specializované téma udrží, ačkoliv programování webu se dnes věnuje spoustu lidí. Například můj kamarád, který „přes den“ pracuje jako doktor ve fakultní nemocnici.

Časopis má opravdu pěknou obálku, je tištěn na křídovém papíře a má zhruba 80 stran v knižní vazbě. Dodává se spolu s CD plným nejrůznějších programů, ke kterému se ještě vrátím. Uvnitř tohoto prvního čísla najdete deset článků, které se překvapivě týkají technologie PHP.

První článek PHP – První kroky napsal Dušan Janovský. V systému Windows® popisuje instalaci a konfiguraci systému PHP, přičemž se zabývá binární distribucí PHPTriad. Až v samotném závěru je věnován jeden paragraf UNIXu, přičemž v něm autor popisuje pouze unzip, make a make install. Dušan mi svým projevem připadal trochu nejistý a podání bylo poněkud strohé. Nicméně je to hodnotný článek, zejména pro začátečníky.

V článku Často kladené otázky autor vypichuje nejčastější dotazy PHP komunity a stručně je vysvětluje. Článek samotný je překladem z polštiny a jako jediný nedopatřením neprošel odbornou korekturou. Proto v něm najdete mnoho nemotorných obratů či vyloženě špatných překladů, u kterých se zkušenější uživatel pobaví (SQL query přeloženo jako „otázka“). Dalším překladem (avšak již v pořádku) je Galerie MP3. Jedná se o praktický návod, jak vytvořit a zprovoznit galerii hudebních souborů. Součástí článku je spoustu výpisů zdrojového kódu.

Článek Vykrádání údajů mě zpočátku velice zaujal, vždyť ten název přímo provokuje a obrázek České národní banky mě v tom ještě utvrdil. Záhy jsem však zjistil, že se jedná o komunikaci protokolem HTTP pomocí PHP. Polský odborník popisuje v krátkosti protokol HTTP a způsob, jak docílit „vykradení“ informace z jiného webového serveru (zde stránka s aktuálním kurzem měn).

Pomalu se dostáváme k (podle mě) nejlepšímu článku tohoto čísla. Napsal jej Lukáš Jelínek a jmenuje se Kontrola správnosti proměnných. Důkladně popisuje možnosti kontroly všech typů hodnot (od emailů přes hesla a datum až po URL odkazy). Dalším rozsáhlým článkem je PHP-Gtk, který popisuje možnosti tvorby GUI v toolkitu PHP-Gtk. Je to typický „Hello, world!“ článek, který ukazuje, jaké jsou možnosti tvorby desktopových aplikací s pomocí tohoto, zatím nestabilního (0.5.x) toolkitu. V závěru najdete příklad dialogu vytvořeného díky knihovně libglade a XML.

Druhý a poslední tutoriál v PHP se věnuje vděčnému tématu: Chat. V tomto případě se nejedná o klasický PHP chat na straně serveru ala furt refresh, ale nějaká ta akce je vykonávána i na klientovi (JavaScript). Na všech obrázcích, ostatně téměř jako u všech ostatních článků, se na vás směje nesmrtelný Microsoft® Internet Explorer®. Mimochodem tento prohlížeč v poslední době mírně zastarává, protože jej společnost snad už rok neaktualizovala (pouze záplaty).

Google zná každý, ne každý ale ví, že to není jen špičkový (tedy pardon, nejlepší) fulltextový vyhledávač. Google nabízí spoustu doplňkových služeb počínaje reklamou a prohledáváním specifických domén konče. Článek SOAP, Google Web API a PHP obsahuje informace o tom, jak využít SOAP služby Google pro vyhledávání dokumentů. Ačkoliv je toto API omezené (zatím beta verze, zdarma jen 1000 požadavků za den, stránkování jen po deseti a podobně), umožňuje jednoduše dolovat z Googlu informace, číst stránky z cache nebo využívat Google speller.

V samotném závěru ještě přispěl Lukáš Jelínek svým druhým článkem PHP a čeština, který je opět výborný. Věnuje se mnoha problémům s češtinou, které mohou při programování s PHP nastat, ať už se jedná o kódování, či lokalizaci. Úplně posledním článkem je Přihlašování uživatelů. Pavel Beníšek popisuje session autentizaci v rámci PHP. O poměrně mocnému mechanismu, jejž má k dispozici protokol HTTP, se zmiňuje však pouze okrajově.

Na CD naleznete: PHP 4.3.1, MySQL 4.0, PostgreSQL 7.3.1, Apache 2.0.44, OmniHTTPd 2.10, Sambar Server 5.3, Xutanu 2,4d9, Vim, KPhpDevelop, Phorum, PHPNuke, PEAR, Jext, Html-Kit a spoustu dalších freeware a shareware nástrojů a programů pro Windows® i Linux.

CS24_early

Pokud bych měl úroveň srovnávat s časopisem Hacking, který jsem zde recenzoval nedávno, situace se značně zlepšila. Články prošly buď odbornou korekturou, nebo jsou psány českými autory, ovšem zejména při čtení překladů občas narazíte na neohrabané formulace vět. Škoda jen té záměny článku s korekturou a stati Obsah CD, kde je vyšší počet hrubek. V tomto směru je stále co zlepšovat.

Stránky vydavatelství: www.softwareme­dia.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku