Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 9. 2008)

17. 9. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si usnadníme vývoj v protředí NetBeans, podíváme se na modulárního IRC bota, nakoukneme pod pokličku Sage, budeme šifrovat po sítí a také minimalizovat spotřebu paměti i síťových služeb. Závěrem nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

nbgit – NetBeans Git Module

Nbgit je modul pro vývojové prostředí NetBeans, který nám obstarává interakci s verzovacím systémem GIT. Využívá při tom knihovnu JGit, která byla vytvořena jako součást projektu EGit. Protože je veškerý kód psaný v Javě, měla by fungovat všude a teoreticky stejně na všech platformách, kde běží Java. Píši „měla“, protože od specifik některých platforem se dá jen velice stěží odstínit, třeba chování souborových systémů a podobně. Jedná se o novinku zatím s verzí 0.1. Jsem proto zvědavý, co vše nám nbgit časem přinese.

nbgit

nbgit.org, 0.1, GPLv2

Otfbot

Otfbot je IRC bot psaný ve skriptovacím jazyce Python. Jedná se o modulární nástroj, který nám umí usnadnit práci. Sleduje konverzaci, na kterou umí odpovídat, vyhazovat lidi z místnosti (například za použití nevhodných slov), 8-ball (zeptat se magické koule) a nejenom to. Co všechno tento šikula umí, se dozvíte na seznamu modulů. Pokud vám v seznamu něco chybí, není problém dopsat si vlastní modul. K dispozici je i (zatím neúplná) dokumentace. Co že se nám to vlastně schovává za písmeny „otfbot“? Dle FAQ je to prý „OtfBot the friendly Bot“, ale ve výjimečných případech i „Off-Topic Forum Bot“. Více na domovských stránkách projektu.

otfbot.berlios­.de, 0.9, GPL

Sage

Cílem Sage je vytvořit open source alternativu k Magma/Mathe­matice/Maplu/Ma­tlabu. Spojuje síly spousty již existujících open source aplikací pod jednou střechou, a to s jednoduchým pythoním rozhraním.

A jak na Sage? Můžete si buď stáhnout asi 200 MB binárku nebo zhruba stejné množství zdrojových kódu. V případě vlastní kompilace stačí pouze make a pár hodin strojového času. Sage lze používat 2 způsoby, a to buď z příkazové řádky, nebo pomocí notebooku ve vašem webovém prohlížeči. Hlavní část je napsaná v Pythonu a umožňuje volat téměř všechny open source aplikace a knihovny na numerické počítání. Jaké balíky najdete, se můžete podívat, např. ve variantě standard. Další lze buď stáhnout nebo vyrobit vlastní.

Do Sage už přispěly stovky vývojářů. Za upozornění a text tímto děkuji Ondřeji Čertíkovi.

sagemath.org, 3.1.1., GNU GPL

Crypto Server

Crypto Server je jednoduchý prográmek, který poslouchá na TCP portu a vykonává jednoduché šifrovací/deši­frovací operace. Mezi algoritmy patří aes256, base64 kódování/dekódování a RMD160 hašovaní. Rozhraní serveru je velice dobře dokumentované a k dispozici jsou také jednoduché statistiky operací.

freshmeat.net/pro­jects/cryptod/?bran­ch_id=75823&re­lease_id=284702 , 1.0, GPLv2

Inetdxtra

Inetdxtra je sada aplikací/služeb, které jsou upraveny tak, aby byly spuštěny pouze když jsou potřeba (tedy přes inetd). S výhodou je použijete u instalací, kde jste velice omezeni velikosti operační paměti, jako různé routery a podobně. Autor píše, že mu na routery s 32 MB RAM běží jádro (3 MB), SSH, Telnet, FTP, OpenVPN, POP3, IMAP4, DHCP, DNS, WWW, Jabber/XMMP, MVP Broadcast Relay a to na 24 MB RAM. Dalších 5 MB je tedy „nevyužitých“, resp. page cache. Vřele doporučuji navštívit domovskou stránku projektu, kde najdete popis jednotlivých služeb.

cyber23

inetdxtra.sou­rceforge.net, 20080911, GPLv2

Blbinka

Dnes se naučíme efektivně debugovat BSOD. Pokud byste chtěli mít hlášku pořád před očima, doporučuji řídit se podle tohoto vzoru. Ikdyž, možná už vám není pomoci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.