Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (24. 7. 2002)

24. 7. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme Ogg Vorbis 1.0, nový antivirus, vylepšený mplayer a mnoho dalšího.

Pondělí 20. 7.
Monitoring serverů, které máte v péči, je velmi důležitá věc. Může sloužit k odhalení aktuálních výpadků, ale také pro účely prevence. Nástrojem, který splní obě dvě funkce, je PasTmon neboli Passive Network Application Response Time Monitor. Z delší varianty názvu je patrné, že PasTmon se zaměřuje na sledování a zaznamenávání odezvy různých služeb (konkrétně HTTP, telnet, rlogin, rsh, FTP, SMTP, POP3, IRC a DNS), a to i v dlouhodobějším pohledu neboť všechny záznamy jsou ukládány do PostgreSQL. Součástí je i PHP skript, který umožňuje statisticky analyzovat nashromážděná data.
Vyšla nová verze PHP. Důvodem bohužel tentokrát nejsou nová vylepšení, ale závažná bezpečnostní chyba starších verzí 4.2.0 a 4.2.1, která umožňuje na většině platforem spuštění libovolného kódu. Výjimkou je zřejmě nejrozšířenější platforma x86 (IA32), na které využití chyby vede „pouze“ k pádu PHP nebo celého webserveru. Tudíž je zřejmé, že by všichni měli co nejdříve upgradovat.

Neděle 21. 7.
Jak jsme už informovali formou krátké zprávičky, projekt Ogg Vorbis dospěl k verzi 1.0. Pochybuji, že by někdo z čtenářů o Vorbisu neslyšel, ale připomínám, že jde o komprimovaný zvukový formát podobný MP3, ovšem vyvinutý na „zelené louce“ a tudíž nezatížený žádnými patenty a autorskými poplatky. Verze 1.0 obsahuje nejenom základní knihovny, ale také přehrávač, encoder (včetně GUI varianty pro Windows), nástroje pro práci s komentáři (obdoba ID3 tagů z MP3), ukázky zdrojových kódů pro programátory a v neposlední řadě i rozsáhlou dokumentaci.
CVSTrac je webově orientovaný bug tracking systém určený zejména pro spolupráci s CVS. Mezi jeho zajímavější funkce patří například automatické generování changelogů podle komentářů z CVS nebo webová administrace CVS serveru. Pokud jde o zadávání a správu chyb, najdete zde samozřejmě prohledávání, systém přístupových práv (včetně anonymního přístupu), diskuze a podobně.

Sobota 20. 7.
Složitější projekty spravované pomocí CVS se obvykle poměrně logicky v průběhu času rozdělí do více větví – ať už historických nebo aktuálních (stabilní, vývojová a podobně). A marná sláva, občas není od věci prohlédnout si je pěkně najednou v nějakém inteligentně zpracovaném přehledu, kde uvidíte, jaká je kde aktuální verze, jak je stará a podobně. A právě takový přehled v pěkném grafickém provedená vám vygeneruje program CvsGraph.
Pod názvem Kavlon Foundation Layer se ukrývá zajímavý projekt kladoucí si za cíl usnadnění a zrychlení vývoje webových aplikací v PHP. KFL implementuje pomocí tříd vlastně jakousi obdobu operačního systému, v němž je každý úkon vykonáván úlohou (task) tvořenou akcí (action), která vykonává požadovanou činnost, a pohledem (view), který se postará o výstup pro klienta. Systém pak přímo implementuje mechanismus přístupových práv k jednotlivým úlohám, o které se tak programátor nemusí starat, a také množství užitečných utilit, které jistě přijdou vhod.

Pátek 19. 7.
Vyšel Debian GNU/Linux 3.0 – o tom se nelze nezmínit (jediný problém je v tom, že od té doby je www.debian.org nějaký přetížený :) Věřím, že všichni pravověrní debianisté dobře vědí, co mohou od nové verze očekávat, ale pro ty ostatní tu mám odkaz na oficiální „release notes“, které jsou k dispozici i v naší mateřštině.
Utilitka s příhodným názvem stress slouží ke generování zátěže různých subsystémů – IO, paměti, procesoru a disku. Stress je poměrně primitivní program, leč na základní testování chování systému v různých mezních situacích může bohatě postačovat.
Populární přehrávač mplayer se dočkal modifikované odnože nazvané MplayerXP. Navzdory názvu nejde o verzi pro Windows XP :), ale o variantu s multithreadovým jádrem, která by se měla vyznačovat lepším využitím procesoru a údajně i znatelně vyšším výkonem při dekódování videa.

Čtvrtek 18. 7.
Snaha zjednodušit kompilaci linuxového jádra vedla ke vzniku projektu Linux Kernel Auto-Magical Configuration Utilitity. Úkolem tohoto nástroje je pokud možno automatizovat konfiguraci a kompilaci jádra a zároveň nabídnout rozumné prostředí k manuálnímu provedení zmíněných úkonů v případě, že se na automatiku spolehnout nechcete.
Projekt OpenAntivirus podle všeho odstartoval novou vlnu zájmu o vytvoření kvalitního otevřeného antivirového systému. Clam Antivirus je antivirový skener pracující s virovou databází již zmíněného OpenAntiviru, leč je napsán multithreadově v C s ohledem na normu POSIX (díky čemuž funguje na nejrůznějších hardwarových platformách v Linuxu, BSD, Solarisu, MacOS X a případně i v prostředí Cygwin). Lze jej provozovat ve spolupráci s populárním AMaViSem a umí kontrolovat i obsah komprimovaných souborů.
Nástrojů pro vytváření webových galerií (nebo alb, chcete-li) existuje bezpočet, ale projekt BINS stojí za zmínku zejména díky jedné méně obvyklé vlastnosti, a tou je podpora EXIF dat. Tato data, která jsou určena například pro údaje o datu a času či expozici, do souborů ukládají některé digitální fotoaparáty. Díky tomu, že je BINS umí přečíst odpadá nudné a zdlouhavé manuální doplňování dat (která si navíc už nemusíte ani pamatovat).

DT24

Středa 17. 7.
Autoři Javy mysleli na to, že kód je třeba dokumentovat, takže vytvořili standardní způsob zadávání dokumentačních značek pomocí komentářů přímo do zdrojového kódu a nazvali jej Javadoc. Stejných značek pro podobný účel využívá i projekt DocBook Doclet, ovšem jeho úkolem není přímo vytvoření dokumentace v cílovém formátu, ale pouze vygenerování zdrojového dokumentu pro populární DocBook, z nějž lze později bez problémů získat například HTML, PDF, RTF a podobně.
PHPortal je vývojové a aplikační prostředí pro webové aplikace psané v PHP, které jeho autoři sami přirovnávají k populárnímu Zope. Ostatně jejich funkce jsou alespoň v základu podobné, nechybí tu například systém práv, vyhledávací engine, nástroje pro týmovou spolupráci, systém šablon či objektově orientovaná databázová vrstva. Za zmínku jistě stojí i fakt, že PHPortal obsahuje vlastní XML-RPC server, takže jej lze začlenit i do existujících prostředí.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku