Hlavní navigace

Space Pirates and Zombies: nekonečné vesmírné dobrodružství

Jakub Zelenka

Připrav se vesmírné dobrodruhu a dlouhou pouť galaxií. Space Pirates and Zombies není hra na pár hodin. Základní generovaná mapa má stovky hvězdných soustav. Vše je navíc okořeněno zajímavým mixem žánrů, který brilantně funguje a činí hru velmi komplexní. Neuvěřitelné je, že za vývojem hry stojí pouze dva lidé.

Ač to zní neuvěřitelně, tak hru Space Pirates and Zombies vytvořili pouze dva autoři, nepočítáme-li lidi kolem propagace a údržby webových stránek. I když název hry evokuje představu, že se bude jednat o jednoduchou blbinku ve vesmíru, není tomu tak. Takhle komplexní vesmírná hra se nevydává každý den. Space Pirates and Zombies v sobě dokonce kříží několik herních žánrů a výsledný mix rozhodně není dortem Pejska a Kočičky.

Dříve než se pustíte do hraní, musíte si zvolit velikost vesmírného prostoru, v němž se budete se svou družinou lodí pohybovat. Svět je standardně nastaven na víc jak stovku slunečních soustav. Takže ano, rozhodně budete mít co dělat, abyste i na nejlehčí obtížnost hru dohráli a přitom galaxii dostatečně prozkoumali. Díky náhodné generaci základní mapy je vlastně hra nekonečná a můžete ji pařit do skonání věků.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Vesmír je nehostinný prostor

Ve Space Pirates and Zombies je vesmír skutečně nehostinný. Ani gram materiálu nedostanete zadarmo a kromě těžby surovin a obchodu, se budete muset s ostatními frakcemi bít o holý život a sem tam diplomaticky vyjednávat. Každý krok se vyplatí promyslet. Vaše rozhodnutí lze vrátit zpět jen velmi ztěžka. Když například zaútočíte na blízkého spojence, během pár sekund se mezi vámi a ním může do konce hry vytvořit silné nepřátelství, které vám pořádně zatopí. Možná dokonce i další postup téměř znemožní.

Jak už jsem naznačil výše, hra je kombinací několika herních žánrů. I když se zpočátku může jevit jako obyčejná střílečka, záhy zjistíte, že oplývá propracovanými RPG a strategickými prvky. Po chvíli se z jedné lodi vaše družina rozroste až na pět a vy jednotlivé letky, pro lepší efektivitu, budete muset řídit z taktického módu. Ten vypadá jako mapa v jednoduché strategické hře.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Plňte úkoly a vylepšujte svou letku

Každá sluneční soustava má několik planet a důležitých sektorů, ve kterých budete plnit úkoly. Většinou se jedná o nálety nepřátel. Těch je někdy opravdu hodně a nejednou se vám stane, že při monstrózní bitvě ztratíte některou ze svých lodí. Naštěstí můžete svou letku postupně doplňovat. V hangáru zvolíte trup a vybavení vaší nové kocábky a ta je vám pak poslána z mateřské lodi teleportem. Čím je jednotka vybavenější, tím samozřejmě stojí víc materiálu. Pokud vám materiál dojde, nehrozí vám permanentní smrt. Můžete si postavit těžební raketu a poslat ji k nejbližšímu asteroidu.

Souboje jsou řešeny jednoduše. Nejvíce záleží na trupu a vybavení vaší lodi. Jednotlivé třídy vesmírných lodí si postupně odemykáte. Můžete je vylepšit o nové vybavení a posádkou. Při souboji si musíte hlídat energii ve štítech a pak už jen pálit, co se dá. Souboje mi přišly po chvíli hodně stereotypní, neboť jejich tempo bylo prostě pomalé. Pálit několik minut do jednoho nepřítele, který vás pomalu nemůže zranit, je vážně otrava.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Z audiovizuální stránky rozhodně nebudete slintat na klávesnici. Hra vypadá v rámci možností autorů velmi obstojně. Bitvy jsou hezky barevné a plné rozdílných zvuků – přes svištění raket, až po detonace korábů. Vesmír je znázorněn atraktivně a jen tak se neokouká. V prostoru poletují trosky s asteroidy a sem tam objevíte i nějaký nápis či ceduli.

Do hry se těžce proniká

Zpočátku jsem měl největší problém se do hry dostat. Tutoriál vás zahltí množstvím textu, v němž vám mohou uniknout ty nejdůležitější informace. Hra tak trochu naráží na svou komplexnost. Chvíli si zvykáte na možnosti, které vám herní mechanizmy nabízí. Na druhou stranu máte neustále co objevovat. Nicméně to nemění nic na faktu, že zpočátku se hráč může cítit zmatený a lehce dezorientovaný.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Závěr a konečné hodnocení

Space Pirates and Zombies je originální a komplexní vesmírná hra, do které se těžce proniká. Pokud jí však dáte šanci a několik hodin si budete zvykat na ne vždy tradiční herní mechanizmy, odmění vás desítkami hodin skvělé zábavy. Navíc, díky generovanému prostředí, můžete hrát do aleluja.

P. S.: Hra byla součástí balíku Humble India Bundle 6. Nyní ji můžete pořídit v Ubuntu Software Centre za 9,99 dolarů.

Výhody

  • Herní mechanizmy

  • Generovaná mapa

  • Vyvážený mix herních žánrů

Nevýhody

  • Do hry se obtížně dostává

  • Zpočátku nudné souboje

  • Audiovizuální stránka nesedne každému

Našli jste v článku chybu?

19. 10. 2012 8:36

To sa mi tak trochu podoba na stare zname Elite :-))

19. 10. 2012 16:16

e3k (neregistrovaný)

s pociatku ma to bavilo ale akonahle som sa dostal do vnutornej galaxie zacali problemy. blueprintov mam kupenych habadej, zial nazbierat dostatok dat na upgrade je utrapne. technologia oponentov je uz na dost vyssej urovni a warp gaty uz musim kupovat ak sa chcem dostat dalej. mom. level 55 alebo tak.

ak mate nejaky typ ako to dohrat bez toho aby som bezducho musel mlatit ostatnych kvoli datam dajte inac to asi zabalim.

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka