Hlavní navigace

Space Pirates and Zombies: nekonečné vesmírné dobrodružství

19. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Připrav se vesmírné dobrodruhu a dlouhou pouť galaxií. Space Pirates and Zombies není hra na pár hodin. Základní generovaná mapa má stovky hvězdných soustav. Vše je navíc okořeněno zajímavým mixem žánrů, který brilantně funguje a činí hru velmi komplexní. Neuvěřitelné je, že za vývojem hry stojí pouze dva lidé.

Ač to zní neuvěřitelně, tak hru Space Pirates and Zombies vytvořili pouze dva autoři, nepočítáme-li lidi kolem propagace a údržby webových stránek. I když název hry evokuje představu, že se bude jednat o jednoduchou blbinku ve vesmíru, není tomu tak. Takhle komplexní vesmírná hra se nevydává každý den. Space Pirates and Zombies v sobě dokonce kříží několik herních žánrů a výsledný mix rozhodně není dortem Pejska a Kočičky.

Dříve než se pustíte do hraní, musíte si zvolit velikost vesmírného prostoru, v němž se budete se svou družinou lodí pohybovat. Svět je standardně nastaven na víc jak stovku slunečních soustav. Takže ano, rozhodně budete mít co dělat, abyste i na nejlehčí obtížnost hru dohráli a přitom galaxii dostatečně prozkoumali. Díky náhodné generaci základní mapy je vlastně hra nekonečná a můžete ji pařit do skonání věků.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Vesmír je nehostinný prostor

Ve Space Pirates and Zombies je vesmír skutečně nehostinný. Ani gram materiálu nedostanete zadarmo a kromě těžby surovin a obchodu, se budete muset s ostatními frakcemi bít o holý život a sem tam diplomaticky vyjednávat. Každý krok se vyplatí promyslet. Vaše rozhodnutí lze vrátit zpět jen velmi ztěžka. Když například zaútočíte na blízkého spojence, během pár sekund se mezi vámi a ním může do konce hry vytvořit silné nepřátelství, které vám pořádně zatopí. Možná dokonce i další postup téměř znemožní.

Jak už jsem naznačil výše, hra je kombinací několika herních žánrů. I když se zpočátku může jevit jako obyčejná střílečka, záhy zjistíte, že oplývá propracovanými RPG a strategickými prvky. Po chvíli se z jedné lodi vaše družina rozroste až na pět a vy jednotlivé letky, pro lepší efektivitu, budete muset řídit z taktického módu. Ten vypadá jako mapa v jednoduché strategické hře.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Plňte úkoly a vylepšujte svou letku

Každá sluneční soustava má několik planet a důležitých sektorů, ve kterých budete plnit úkoly. Většinou se jedná o nálety nepřátel. Těch je někdy opravdu hodně a nejednou se vám stane, že při monstrózní bitvě ztratíte některou ze svých lodí. Naštěstí můžete svou letku postupně doplňovat. V hangáru zvolíte trup a vybavení vaší nové kocábky a ta je vám pak poslána z mateřské lodi teleportem. Čím je jednotka vybavenější, tím samozřejmě stojí víc materiálu. Pokud vám materiál dojde, nehrozí vám permanentní smrt. Můžete si postavit těžební raketu a poslat ji k nejbližšímu asteroidu.

Souboje jsou řešeny jednoduše. Nejvíce záleží na trupu a vybavení vaší lodi. Jednotlivé třídy vesmírných lodí si postupně odemykáte. Můžete je vylepšit o nové vybavení a posádkou. Při souboji si musíte hlídat energii ve štítech a pak už jen pálit, co se dá. Souboje mi přišly po chvíli hodně stereotypní, neboť jejich tempo bylo prostě pomalé. Pálit několik minut do jednoho nepřítele, který vás pomalu nemůže zranit, je vážně otrava.

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Z audiovizuální stránky rozhodně nebudete slintat na klávesnici. Hra vypadá v rámci možností autorů velmi obstojně. Bitvy jsou hezky barevné a plné rozdílných zvuků – přes svištění raket, až po detonace korábů. Vesmír je znázorněn atraktivně a jen tak se neokouká. V prostoru poletují trosky s asteroidy a sem tam objevíte i nějaký nápis či ceduli.

Do hry se těžce proniká

Zpočátku jsem měl největší problém se do hry dostat. Tutoriál vás zahltí množstvím textu, v němž vám mohou uniknout ty nejdůležitější informace. Hra tak trochu naráží na svou komplexnost. Chvíli si zvykáte na možnosti, které vám herní mechanizmy nabízí. Na druhou stranu máte neustále co objevovat. Nicméně to nemění nic na faktu, že zpočátku se hráč může cítit zmatený a lehce dezorientovaný.

cyber23

Obrázky ze hry Space Pirates And Zombies

Závěr a konečné hodnocení

Space Pirates and Zombies je originální a komplexní vesmírná hra, do které se těžce proniká. Pokud jí však dáte šanci a několik hodin si budete zvykat na ne vždy tradiční herní mechanizmy, odmění vás desítkami hodin skvělé zábavy. Navíc, díky generovanému prostředí, můžete hrát do aleluja.

P. S.: Hra byla součástí balíku Humble India Bundle 6. Nyní ji můžete pořídit v Ubuntu Software Centre za 9,99 dolarů.

Výhody

  • Herní mechanizmy

  • Generovaná mapa

  • Vyvážený mix herních žánrů

Nevýhody

  • Do hry se obtížně dostává

  • Zpočátku nudné souboje

  • Audiovizuální stránka nesedne každému

Byl pro vás článek přínosný?