Hlavní navigace

SpaceChem: vesmírný chemik v akci

7. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Měli jsme tu už hry fyzikální, ale dnes to bude jedna chemická. Vžijte se do role vesmírného chemika a dopřejte všechny potřebné prvky své kolonii. V chladném a velmi nehostinném prostoru vesmíru totiž dokáží přežít jen ti nejlepší. Dokažte, že mezi ně patříte i vy, v pekelně těžké logické hře SpaceChem.

Vesmír je nemilosrdný a nehostinný. To co si nevyrobíte, jednoduše nemáte a tak lidstvo toužící kolonizovat nové a nové světy muselo přijít na způsob, jak si obstarat všechny potřebné prvky a sloučeniny. Nejlepší lidští inženýři naštěstí vymysleli reaktor, který dokáže nejen atomy prvků vytvářet, ale dokonce je i slučovat. Vypadalo to, že kolonizaci vesmíru už nic nebrání, ale ejhle. Reaktory běžný smrtelník nedokáže ovládat, jsou nespolehlivé a na vás, jakožto na novém technikovi, je zajistit bezproblémový a hlavně bezpečný chod všech zařízení na planetě.

Chemik bez znalostí chemie

Ať už vám ve škole chemie šla nebo nešla, bude vám od první minuty ve hře jasné, že za stylizací chemického reaktoru se SpaceChem pouze schovává. Nemusíte umět nazpaměť periodickou soustavu prvků. Stejně tak se ve hře mohly navzájem spojovat barvy a ornamenty. Při slučování jednotlivých atomů však máte pocit, že řídí chod skutečně složitého zařízení, jež vaší kolonii obohatí o potřebné látky.

Přiznám se, že zpočátku jsem byl zmatený a ani celkem blbuvzdorný manuál mi neodpověděl na otázku, co po mě vývojáři vlastně chtějí. Až formou pokus – omyl a asi hodinovým experimentováním se mi pozvolna začaly dostávat herní mechanismy pod kůži. První dva levely vás vedou popisky tvůrců doslova za ručičku. Když už jsem si myslel, že vše chápu, přišel šok. Hned v první úrovni bez nápovědy mi nic nefungovalo a reakce se nechtěla rozjet. Složitou hádanku jsem nakonec vyřešil absurdním a celkem zbytečným postupem. V pozdější části hry se ale v hlavě začne tvořit, nebo alespoň u mě to tak bylo, systém a vzorce, jež jdou dosadit do různých situací.

Stvoření prvku je pouze začátek

Po uvedení všech reaktorů na první planetě do provozu si na vás tvůrci přichystali překvapení a hru obohatili ještě o jeden zajímavý prvek hratelnosti. Z prostředí plného chemických vzorců vám bude svěřen úkol nejdůležitější. Sloučeniny vytvořené chemickými reakcemi musíte dopravit k lidem, a jelikož nemůžete tvořit něco z ničeho, musíte se postarat i o transport materiálu do reaktorů. Toho docílíte v jakési primitivní budovatelské strategii. Z dolů exportujete materiál do reaktorů. V reaktorech vytvoříte okruh, který vytvoří sloučeninu a sloučeninu dopravíte do továrny.

Zajímavé je, že se po začlenění tohoto herního prvku stává hra velmi složitou. Nad jednou úrovní si můžete lámat hlavu i několik desítek minut, ne-li hodin. Hra vám v tomhle ohledu opravdu nic neodpustí a nemůžete počítat se žádnou skrytou nápovědou nebo radou, jak postupovat v dalším kroku, při záseku.

Přehlednost především

Grafické zpracování je jednoduché a přehledné. Venkovní budovy jsou znázorněny lehce komiksovou stylizací a část se slučováním atomů vsází především na jednoduchost a přehlednost. O tu se vývojáři v téhle části hry snažili obzvlášť, neboť bez přehledu o všech drahách a cyklech byste byli po několika minutách naprosto ztraceni. Při složitějších reakcích je ale sledování cestiček jednotlivých atomů téměř nemožné.

Soundtrack je minimalistický a vsází na jednoduchý a chladný sci-fi motiv. Ten ke hře sedí „jako prdel na hrnec“. Okolní zvuky mají především informační význam. Pokud uslyšíte nepříjemné a hlasité pípnutí, je vám ihned jasné, že se v reakci něco pokazilo. Pak už jen zbývá problém najít a správně vyřešit.

Chyba je ve vás, i když?

Pokud se něco nedaří, nelze za to vinit hru a její herní principy. Pravidla SpaceChem jsou velmi propracovaná a za chyby v reakci, které během hraní mohou vzniknout, můžete pouze vy. Ovšem několikrát se mi stalo, že mi při řešení hádanky celá hra spadla nebo hodila chybovou hlášku. Někteří lidé mají dokonce problémy s plynulým chodem, jež trpí občasnými a dlouhými lagy. Ty se nejvíc projeví při maximálním zrychlení času.

Závěrečné hodnocení

SpaceChem je netradiční a pekelně těžká logická hra, u které se zabavíte na dlouhé hodiny a pořádně protočíte vaše mozkové závity. I když někdy přemýšlení nad složitými vzorci bolí, budete mít po dohrání pěkný pocit uspokojení, že jste si dokázali poradit se všemi nástrahami vesmíru.

ICTZ23

Hodnocení

Výhody

  • Herní doba
  • Princip hry
  • Stylizace
  • Přehledné grafické zpracování

Nevýhody

  • Málo skladeb v soundtracku
  • Občasné pády aplikace
  • Obtížnost
  • Návykovost (?)