Hlavní navigace

Spirits: doveďte lesní duchy domů

14. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokud jste kdysi dávno hráli legendární hru Lemmings, může na vás hra Spirits dýchnout poněkud nostalgickou atmosféru. Herní principy jsou velmi podobné. Pomozte projít skupince lesních duchů nebezpečným lesem. To vše v nádherné grafice, která velmi připomíná hru od českých vývojářů Botaniculu.

Podzim už pomalu klepe na dveře, listy se zbarvují do žluta a lesní duchové se probouzejí, aby hledali cestu domů. V tom jim brání silné poryvy větru, které dokáží téměř nehmotné duchy odfouknout daleko od svých přátel a nabodnout je na nebezpečné trní, jehož je v lese všude plno. Vy se stanete jejich průvodcem a po vzoru Lemmings jim pomůžete projít všechny nástrahy. Duchové totiž nejsou proti rozmarům počasí tak bezbranní, jak byste mohli dle prvního dojmu usoudit. Mají různé triky, jak si s nepřejícím prostředím poradit, jediné co potřebují je vůdce.

Spirits vzniklo pod taktovkou malého nezávislého německého studia Space of Play. Ti se soustředí převážně na aplikace pro telefony a tablety od firmy Apple. Jejich nejnovější herní počin Spirits, byl ale portován i na zařízení s Androidem a náš milovaný operační systém Linux. K portu již tradičně dopomohla akce Humble Bundle, ale hru je možné bez problémů zakoupit i v Ubuntu Software Centre za 9.99 dolarů.

Obrázky z logické hry Spirits

Herní mechanismy se podobají Lemmings

Herní mechanismy jsou téměř totožné s herní legendou Lemmings. Na určitém místě, nebo v pozdějších úrovních místech, se rodí malí duchové snažící se dostat do cíle v podobě zářivého víru světla. Jsou ale malinko otroubení a tak klidně spadnou z propasti nebo se nabodnou na rudé trny trčící ze země. Pokud na nějakého ducha poklepáte, otevře se vám nabídka s několika schopnostmi. Ty se vám postupem hry otevírají, ale ne vždy jsou povoleny všechny. Musíte tak kombinovat jednotlivé strategie postupu a nemůžete se spoléhat pouze na jednu, která vám nejvíc vyhovuje.

Spirits hodně vsází na usměrnění jednotlivých proudů vzduchu na mapě, na kterých duchové plachtí. Jedna ze speciálních schopností vám umožní vytvořit vlastní. Další zas určitý vzdušný proud úplně vymazat a tak lépe nasměrovat svou skvadru k cíli. Dále se můžete prokopávat nebo proměnit ducha v rostlinku. Nevýhodou ale při použití každé schopnosti je, že při ní zemře jeden duch. Jsou totiž spouštěči. Musíte tak velmi pečlivě volit, kdy a kde danou schopnost použijete. Svěřenců nemáte nekonečno.

Obrázky z logické hry Spirits

Jste neustále spojeni s komunitou

Ve hře není přítomný multiplayer, přesto jste ve spojení s ostatními hráči. Dle úspěchů v jednotlivých úrovních stoupá váš rank. Abyste se na hierarchickém žebříčku posunuli ještě víš, nestačí vždy pouze dokončit misi, ale třeba sebrat i bonusy v podobě kytiček. Ty se aktivují pokud přes ně přejde nějaký duch nebo na ně zapůsobí svou aurou. Tu aktivujete pouze, pokud je duch ve vzduchu a vy na něj kliknete. Shodí pak něco jako světelnou bombu. V každé úrovni se můžete předem dozvědět, kolik se v ní nachází kytiček a jaké množství duchů je nutné přivést do cíle, abyste vše v úrovni splnili na sto procent.

Grafická stránka je jedním slovem úchvatná. Na první pohled připomíná českou hru od Amanita Design Botanicula. Na rozdíl od ní však autoři Spirits vsází na střídmější barvy. Rozmanitost prostředí díky tomu není tak velká. Stále se pohybujete v poměrně temném lese. Z nějakého nevysvětlitelného důvodu se mi však prostředí ani po několika hodinách hraní neokoukalo. Jako plus lze vyzdvihnout i přehlednost jednotlivých úrovní. Na první pohled je poznat, jaké zóny jsou pro duchy lesa nebezpečné a kudy vane proud větru.

ICTZ24 early

Obrázky z logické hry Spirits

Nádherný hudební motiv

S grafikou skvěle koresponduje i hudební stránka od Martina Straky. Opět se neubráním drobnému srovnání s hrou Botanicula, ke které dělalo soundtrack duo Dva. U Spirits autor vsadil spíše na tajemnou atmosféru, ta se k temnému lesu opravdu brilantně hodí. U Botaniculy zas Dva oživovali pomocí hudby celý svět včetně řeči. Soundtrack ze hry Spirits je velmi dobře poslouchatelný. Klidně by na obalu cédéčka mohla být nálepka Relaxační hudba. Pochod vašich duších svěřenců je díky ní velmi mystický.

Obrázky z logické hry Spirits

Závěr a konečné hodnocení

I když byl Spirits vyvíjen převážně na mobilní zařízení s dotykovým displejem, na osobním počítači s myší se hraje bez větších problémů. Hra obsahuje velké množství obsahu a propojení s komunitou zaručuje motivaci dosáhnout v každé úrovni co nejlepšího výsledku. Zábavnou hratelnost navíc podtrhuje skvělá grafika i soundtrack. Pokud jste kdysi dávno hrávali Lemmings, jistě na vás dýchne trocha nostalgie a i ti, touto legendou nedotčeni, se u Spirits skvěle pobaví.

Výhody

  • Audiovizuální zpracování

  • Velké množství úrovní

  • Herní principy Lemmings

  • Propojení s komunitou

Nevýhody

  • Prostředí mohlo být různorodější

Byl pro vás článek přínosný?