Hlavní navigace

Stahování torrentů pětkrát jinak

20. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Klienty sítě BitTorrent u řady uživatelů patří mezi nejpoužívanější programy vůbec. Dnes klienty nabývají nejrůznějších podob a vstupují na různé platformy. Pojďme si představit zajímavé klienty pro desktop i mobily, pro nenáročné i zkušené linuxáky. A jako bonus tu máme torrentovou videotéku.

Pro nenáročné: Transmission

Klient Transmission je klasika. Nachází se ve většině linuxových distribucí postavených kolem grafického prostředí GNOME. A dle mého názoru zaslouženě. Přestože má jednoduché a intuitivní rozhraní, jeho technický základ je velmi solidní. Nechybí podpora IPv6 či mnoha protokolů jako µTP, DHT či PEX, které zajišťují spojení mezi peery nebo vyšší přenosovou rychlost. Takže Transmission sice může být pro nenáročný, ale technicky určitě není zaostalý. Transmission navíc patří mezi poměrně nenáročné klienty i co se týče vytížení hardwaru. Obvykle ani nepoznáte, že běží. Snad jen z výjimkou přidání torrentu, které je kvůli indexaci trochu náročnější.

K programu lze přistupovat i prostřednictvím terminálu či webového rozhraní, ale myslím, že pro tyto způsoby existují vhodnější alternativy. Transmission je multiplatformní a kromě linuxové verze jsou k dispozici například i sestavení pro Windows a další, už minoritní systémy. Poměrně populární je však Transmission na OS X. Oproti některým klientům, zejména z Windows, Transmission nenabízí žádné vyhledávání torrentů online. To však spíš považuji za klad, neboť vyhledávací funkce často bývají nespolehlivé a nenažrané.

Pro pokročilé: Deluge

Pokud už si s nastavením klienta chcete trochu hrát nebo máte specifické potřeby, zkuste Deluge. Jedná se opět o multiplatformní řešení pro Linux, BSD, Windows a OS X. Deluge nabízí například detailnější konfiguraci síťových protokolů nebo jednotlivých torrentů. Jeho hlavní síla však spočívá zejména v podpoře rozšíření. Na stránkách programu jich momentálně najdete více než tři desítky. A to pokud nepočítáme rozšíření, která naopak integrují Deluge do dalších programů. Mezi ty nejzajímavější patří:

  • YaRSS – získává torrenty z RSS kanálu
  • Stats – vykreslování podrobných statistik včetně grafů
  • NetWatcher – sleduje další síťovou aktivitu a podle ní přizpůsobuje provoz po BitTorrentu (například aby vám torrenty nebrzdily multiplayerovou hru)
  • Scheduler – omezuje provoz během dne podle daných pravidel

Co se týče využití systémových prostředků, je na tom Deluge o něco hůř než Transmission. A nároky samozřejmě rostou s počtem přidaných rozšíření. Na většině počítačů poběží bez problému, jen na starší stroje bych ho raději nenasazoval. Deluge také potěší dobrou integrací do většiny grafických prostředí.

Pro konzervativní linuxáky: rTorrent

rTorrent je určen pro ty uživatele, kteří nedají dopustit na terminál. Vytížení procesoru je obdobné jako u konkurence s grafickým rozhraním, ale ve využití RAM se s ním nikdo měřit nemůže – s jedním spuštěným torrentem si ukousne pouze něco málo přes dva megabajty operační paměti. Jak je zřejmé, jedná se o řešení pouze pro zdatné linuxáky. Veškerá konfigurace probíhá prostřednictvím konfiguračních souborů. Možností je tedy sice celkem hodně, na druhou stranu řada z nich v základní instalaci není nakonfigurována.

Platí to i pro magnet odkazy, pro jejichž zprovoznění musíte použít skript. Samotný běh programu se ovládá prostřednictvím klávesových zkratek. Konfigurovat lze do určité míry i vzhled konzolového rozhraní (barvy a orientační znaky). Výchozí vzhled vypadá dost nemastně, neslaně a také poměrně nepřehledně. Vzhled nemusíte konfigurovat sami, na webu naleznete předpřipravená témata. A některá jsou opravdu povedená…

rTorrent s upraveným vzhledem

rTorrent s upraveným vzhledem

Pro seriálové fanatiky: Popcorn Time

Jistě znáte nejrůznější online videotéky jako Netflix, HBO GO a podobné. Problém je v tom, že v řadě zemí nejsou dostupné. No a tak si piráti vypomohli sami. Nástroj Popcorn Time takové videoslužby napodobuje téměř dokonale: široký a přehledný katalog filmů a seriálů, které jsou dostupné na jedno kliknutí. Pokud byste občas nezahlédli nějaký termín jako peer, ani nepoznáte, že někde vzadu běží BitTorrent.

Před spuštěním vybraného videa obvykle musíte počkat několik sekund sekund, než se stáhne jeho začátek. Potom už můžete nerušeně sledovat. Popcorn Time se snaží části souboru stahovat tak, aby bylo zajištěno plynulé přehrávání. Lze také přeskočit na pozdější část videa, program se prostě přizpůsobí a začne stahovat jiné části, než měl původně v plánu. Světe div se, docela to funguje. Pokud si vyberete pět let starou epizodu méně známého seriálu, možná to nebude dokonalé. Novinky ale běhají opravdu hladce.

Samozřejmostí je možnost třídit položky v katalogu podle žánrů, oblíbenosti a dalších kritérií. Popcorn Time podporuje také titulky, ale pouze ty, které jsou obsaženy přímo v kontejneru stahovaného souboru. Vlastní bohužel přidat nemůžete. U některých položek je na výběr i několik variant kvality videa. Požadovanou kvalitu lze určit i globálně v nastavení.

Pro Android: µTorrent/BitTorrent

Android už je se stamilióny instalacemi jedním z nejrozšířenějších operačních systémů, a tak je jasné, že BitTorrent musel přijít i na něj. Mimo jiné vzhledem k tomu, že někteří lidé už ani nevlastní klasický osobní počítač – pouze tablet. A tak už je poměrně široká i nabídka klientů pro Android. Statistikám kraluje µTorrent, což je pouze přebarvený klient přímo od společnosti BitTorrent. Zvládá v podstatě vše, co klienty pro desktop, včetně magnet odkazů, torrentů přes RSS nebo omezování rychlosti.

cyber23

BitTorrent i µTorrent jsou v základní verzi dostupné zdarma s reklamami. Připlatit si můžete za jejich odstranění a povolení několika málo pokročilých funkcí. Ale jinak základní verze v podstatě nejsou omezeny. Na mobilních zařízeních je chování torrentových klientů poněkud nevyzpytatelné a někdy se uživatelé potýkají s mizernými rychlostmi, které ne a ne napravit. Pokud se vám to přihodí, sáhněte po jiné kvalitní alternativě:

V každém případě však mějte na paměti, že stahování torrentů je jedna z energeticky nejnáročnějších činností, které na smartphonu či tabletu můžete provozovat. Také se ujistěte, že máte deaktivovány přenosy prostřednictvím mobilní sítě (u většiny klientů by tak mělo být ve výchozím nastavení).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.