Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 9.11. do 15.11.2002

16. 11. 2002
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Taktika Microsoftu selhala - linky 911 přechází na Linux - Ximian Evolution 1.2 - Linuxové PDA Zaurus SL-5600 - Jak jednoduše a tvrdě na SPAM - Sun chce vytlačit MS z britských škol - 10 "praštěných" otázek pro L. Torvaldse - Bugzilla dobývá svět - B. Gates: 100mil$ na boj s HIV a 421mil$ na boj s Linuxem a další.

10. 11. 22:24

IBM a Consumer Direct Link Inc. vyvinuli takzvané bezpečné PDA. Jmenuje se Paron MPC a kombinuje výhody PDA, mobilního telefonu, bezdrátového přístupu prostřednictvím Bluetooth a biometrického snímače otisků prstů, doplněného na bezpečnost zaměřeným softwarem a hardwarem. Více na LinuxDevices.

Radoomek

10. 11. 22:28

O trendech a pohledech na budoucnost jednotlivých nápadů píše ve svém článku ‚Roblimo‘ Miller. Zůčastnil se konference LISA pro systémové administrátory a byl vyzván, aby napsal článek o neúspěšných řešeních podle principu, co nebylo na Comdexu, to je neúspěch. Zda to tak je, nebo není píše NewsForge.

Radoomek

11. 11. 06:07

Odborníci z řad Open source tábora usuzují na základě uniklého interního dokumentu Microsoftu (informovali jsme), že taktika, jíž MS uplatňoval proti OS SW selhala. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi mnoha manažery, o němž právě dokument Microsoftu pojednává. Více na ComputerWorldu, či TheRegisteru.

Radoomek

11. 11. 09:10

Soudě nejen podle aktuálně ohlášených produktů a statistických údajů, je Linux pro embedded použití velice vhodná volba. Má mnoho výhod, ale má také některé nevýhody, které bohužel není možné přehlížet. Obojímu se věnuje článek na LinuxDevices.

Radoomek

11. 11. 09:19

Svým způsobem humorná se jeví býti odpověď hudebního koncernu Bertelsmann na námitku jednoho ze svých zákazníků. Ten jim zaslal e-mail, kde si stěžuje, že proti kopírování „chráněná“ CD nejdou přehrát v několika přehrávačích. Odpověď i s komentářem naleznete na TheRegisteru.

Radoomek

11. 11. 16:52

I u nás se již rozmohla obliba promočních CD či v poslední době DVD. Nikdy to však nedosáhlo rozměrů, které jsou běžné ve světě AOL. Dva nadšenci se rozhodli naznačit firmě, že co je moc, to je moc a vyhlásili akci, kde žádají lidi, aby jim tato CD posílali. Až jich budou mít milion, tak je plánují přivézt před ústředí AOL. Více na Wired.

Radoomek

11. 11. 16:59

Ješte jeden dopad má dle Wired rozsudek soudkyně Kotellyové. Díky němu se totiž nejspíše vůbec nezmění současné rozšíření Windows a ani přístup Microsoftu k uživatelům, např. ve smyslu klikni sem, my ti dáme update a víc se nestarej. Možná rizika, například devastující update do kterého není vidět, popisuje tento článek.

Radoomek

12. 11. 07:14

Bill Gates navštívil již potřetí Indii. V této zemi je obrovské množství špičkových vývojářů a zároveň jeden z nejlépe se vyvíjejících trhů pro úhlavní konkurenci Microsoftu, tedy Linux. Podrobnosti přinesl NYTimes (free reg. reqd.)

Radoomek

12. 11. 08:57

Pro odlehčení od stresu a případné přilepšení své peněžence můžete díky magazínu Which hádat, kdy se rozbije pračka. Poslední hit on-line zábavy je takový, že účastníci ovlivňují, co se do pračky dá, ta se zapne a pak se on-line sleduje, kdy se rozbije. Ten kdo uhádne čas, získá 1000GBP. Půjdete do toho? Silicon.

Radoomek

12. 11. 09:23

Když se jedná o otázkách života a smrti, pak nezbývá místo pro zbytečný risk. Jak referuje CIN, mnoho 911 služeb v USA (obdoba našich 150, 155 a 158) přechází na Linux.

Radoomek

12. 11. 09:30

Identita, důveryhodnost, zaručitelnost a další termíny donedávna patřily do žargonu specifické sorty lidí. Mezi obvyklé uživatele však prakticky nepronikly. To je na čase změnit, neboť budoucnost a bezpečnost to vyžadují. Nutno přiznat, že Passport od Microsoftu věc již částečně řeší, ovšem nikdo mimo MS neví jak. Objevil se však již i OS projekt a jím se zabývá LinuxJournal.

Radoomek

12. 11. 13:15

Vývojáři KDE se rozhodně neflákají a tak tu od nich máme dvě novinky – KDE 3.1 rc3 a stabilní KDE 3.0.5. Upozornil Jiří Hubka.

tok

12. 11. 13:39

Život bohužel přináší i smutné zprávy a toto je jedna z nich: Vo štvrtok 7.11.2002 nás v popoludňajších hodinách navždy opustil veľký IT odborník a programátor Tomáš TPS Ulej. (Upozornil Pavol Kamenský)

tok

12. 11. 15:13

Vyšel Ximian Evolution 1.2.

tok

12. 11. 17:37

Sharp dnes představil linuxové PDA Zaurus SL-5600. Jde o následníka SL-5500, který si mezi uživateli stačil získat solidní popularitu. Nový Zaurus se chlubí především barevným QVGA LCD displayem, integrovanou QWERTY klávesnicí, vysokou životností baterií, 64MB flash paměti plus 32MB SDRAM ad. Srdcem Zaura je procesor Intel XScale 400MHz. (Upozornil Michal Koles)

tok

13. 11. 06:18

Open Source již může nabídnout řešení prakticky pro libovolný problém a pokud ne, tak v brzké budoucnosti ano. Odstup průmyslu již téměř vymizel a lze mluvit o hladkém přijetí v mnoha oblastech. Podle Macieje Kozinskiho je prostě OS již připraven pro obchod. NewsForge.

Radoomek

13. 11. 08:45

NuSphere a MySQL AB podepsali mimosoudní vyrovnání ve věci používání ochranné značky a dalších vztahů mezi oběma firmami. Neshody mezi firmami, druhdy spolupracujícími na vývoji MySQL databáze, vedly až k žalobě u soudu. Ten je pak považován za prubířský kámen pro GPL licenci, kolem níž se vše točí. Podrobnosti TheRegister a LinuxToday.

Radoomek

13. 11. 08:59

Jak jednoduše a tvrdě na SPAM radí ve svém stručném příspěvku Busting Spam with Bogofilter, Procmail and Mutt na LinuxJournalu Nick Moffit. Myslím, že nadpis mluví sám za vše.

Radoomek

13. 11. 09:05

Letošní rok je patrně rokem odchodů „otců zakladatelů“ od internetových projektů, které tvořily nebo tvoří podstatu českého Internetu. Před měsícem opustil Český Telecom a s ním Svět namodro Daniel Dočekal, nyní se objevila informace, že z Mobil Medií a tedy i Mobilu odchází Patrick Zandl.

tok

13. 11. 09:18

Máme tu několik dobrých zpráv z CZilla.org: První je ta, že překlad dospěl do téměř finální podoby, další je, že překlad na serveru CZilla.org se stal oficiálním překladem, který je registrován na stránce projektu Mozilla.org a konečně do třetice všeho dobrého – pod vánoční stromeček by mohli dostat uživatelé dáreček v podobě kompletního překladu celé aplikace včetně nápovědy.
dispozici je rovněž nová verze české lokalizace pro Mozillu 1.0.1 a 1.1.

tok

13. 11. 10:49

Zájemci o sborník ze semináře SLT 2002 si jej mohou objednat v knihkupectví Mareček nebo v nakladatelství Konvoj. Zájemci z Prahy si mohou zakoupení sborníku domluvit s Petrem Olšákem (olsak at math.feld.cvut.cz). Cena sborníku je 190 Kč.

Jirka Kosek

13. 11. 11:06

Red Hat oznámil, že do svých budoucích distribucí Red Hat Advanced Server zahrne i Cluster File System (OCFS) od Oraclu. Tato technologie umožňuje vícero počítačům běžet navenek jako jediný stroj a to snižuje náklady a rizika, což je například pro datová centra velmi důležité. Více na InfoWorldu.

Radoomek

13. 11. 12:12

Návštěva Billa Gatese v Indii s sebou přinesla investice 400 milionů USD v této lidnaté zemi. Investice do vzdělávání, partnerských vztahů, lokalizačních prací a dalšího mají pomoci Microsoftu oslabit rostoucí popularitu Linuxu v zemi. Více na CNetu.

Radoomek

13. 11. 13:27

Pokud jste to ještě nezaznamenali, tak vězte, že existuje plně funkční novelský klient pro připojení linuxových stanic. Petr Ježek k tomu říká: „Implicitní setup je lépe konzultovat se správcem novelské sítě, ale jinak je vše nadočekávání skvělé. Pro mne (jedna z největších lokálních sítí v ČR – síť VŠE v Praze) byl Novel poslední důvod proč si držet na stanici Windows jako nezbytný OS v dualbootu.“

tok

13. 11. 13:32

Trolltech uvolnil Qt 3.1. Mezi zajímavé novinky patří například podpora Qt Script for Applications, což je skriptovací engine a vývojové prostředí s vazbou na Qt, ale zřejmě největší inovací je modul QMotif, který umožňuje koexistenci kódu pro Motif i Qt v rámci jedné aplikace, což významně usnadňuje portování starších aplikací. (Upozornil Lukáš Szemla)

mik

13. 11. 17:31

Najvacsi hacker v historii, brit Gary McKinnon, bol zatknuty v USA za napadnutie: podla NYTimes – 92 pocitacov patriacich armade a nasa, podla ITV news (rano o 8.00) 96, neskor (o 11.30) 98 pocitacov operujucich pod WinNT a Win2000. Je zaujimave, ze aj po jeho zatknuti tych pocitacov pribuda. (Upozornil Michal Kovac)

tok

14. 11. 01:35

Moderní operační systémy jsou mnohdy tak náročné, že pro jejich rozumnou provozovatelnost je nutné mít nejnovější HW. Jenže mnohdy to je zbytečné a s rozumným OS, například odlehčeným Linuxem, lze i na starším železe dělat doslova zázraky. Jak na to, radí IBM DeveloperWorks.

Radoomek

14. 11. 07:17

Vědci zabývající se sítěmi přišli na metodu, jak ochránit Peer-to-Peer sítě proti útokům pomocí falešných požadavků. Metoda zároveň umožní ochránit soukromí připojených lidí a to díky vhodnému nastavení pravidel pro komunikaci mezi jednotlivými uzly sítě. Více na NewScientistu.

Radoomek

14. 11. 08:08

Sun spustil kampaň, díky níž chce vytlačit Microsoft z britských škol. Plán je jednoduchý: Místo drahého MS Office nabídne Sun StarOffice 6.0. Za 23 liber tak škola dostane software, dokumentaci, podporu a v ceně je i doprava. Podrobnosti TheRegister.

Radoomek

14. 11. 08:30

Pokud patříte mezi uživatele bažící po každém zvýšení výkonu svého linuxového stroje, pak pro vás je jako dělaná distribuce LRs. Instalace je prakticky automatická a kompletní systém je kompilován na cílovém stroji – čili optimálně. Více na stránkách projektu LRs.

Radoomek

14. 11. 09:53

K velmi nepříjemné situaci došlo v souvislosti s posledními bezpečnostními chybami v Bindu 8. ISC je totiž zveřejnilo, ovšem opravné patche byly dostupné pouze těm, kdo si platí službu přednostního oznámení. Autor tohoto emailu, který prošel BugTraqem, se domnívá (a ISC mu to samo potvrdilo), že služba přednostního oznámení by měla zajistit distributorům, že budou mít včas připraven update pro své zákazníky, ale v okamžiku, kdy se s chybami vyjde na veřejnost, by už měly patche být volně dostupné – což se údajně nestalo ještě ani po 12 hodinách od oznámení. Tím samozřejmě notně vzrostlo riziko „obyčejných“ uživatelů Bindu. K podobným věcem by rozhodně docházet nemělo. (Upozornil Jirka Kosina)

mik

14. 11. 10:08

Linuxovou konferencí prošla optimistická zpráva, že demo Internet bankingu České Spořitelny funguje i v jiných prohlížečích, než je IE. Bohužel, realita je ale zřejmě trochu jiná. jozka@razdva.cz napsal:

„Demo funguje ve všem, s ostrou verzi je to jinak.
Už ve smlouvě jsou požadovaný wydle95-XP a MSIE5 a dál. Moje zkušenosti jsou, že v práci to na MSIE5 funguje perfektně, Opera 7b1 hlásí, že má vypnutý Javascript (blbost), Mozilla 0.9.6 hlásí špatný prohlížeč, Opera 6.03 načítá úvodní stránku a načítá a načítá… a nic. Vše pod W2000. Doma SuSE 8.1 Opera 6.10 hlásí vypnutý Javascript (blbost) a Mozillu 1.0.1 jsem nezkoušel. Vyzkouším.
Jak jsem byl po shlédnutí dema spokojen, tak jsem zase zpět na zemi (MSIE only).“

mik

14. 11. 10:09

Pokud je LSB (Linux Standard Base) dobře implementovaná, zajišťuje binární kompatibilitu pro apliace mezi distribucemi. O výhodách není nutné dlouze polemizovat. IBM Developer Works přinesl článek, který probírá pět základních kroků pro tvorbu aplikací dle LSB specifikací.

Radoomek

14. 11. 10:38

Ještě jednou k Internet Bankingu ČS: podle některých našich čtenářů přeci jenom v Mozille funguje (konkrétně testováno ve verzi 1.0.x), byť s některými drobnými, leč zdokumentovanými nedostatky (například v Mozille nefunguje zadávání datumů pomocí klikacího kalendáře).

mik

14. 11. 12:28

Linux Office Desktop je jedním z aktuálních pokusů firmy SuSE o dobytí desktopu pro Linux. Následovat má Linux Enterprise Desktop. Oba balíky si mají zjistit nastavení Windows, vhodně rozdělit disk či zvládat běh windowsových aplikací. Více na Computing.

Radoomek

14. 11. 16:13

Jelikož byly objeveny dvě bezpečnostní chyby v KDE (týká se verzí 2.1 – 3.0.4 včetně posledního release candidate KDE 3.1 RC3) bylo rozhodnuto o vydání další stable release KDE 3.0.5 i když KDE 3.1 je už pomalu „na spadnutí“.

luci

14. 11. 16:57

Chcete vědět, jaký má smysl pro humor zakladatel Linuxu, otec všech tučňáků? Na LinuxWorldu zodpovídá Linus Torvalds 10 „praštěných“ otázek Joe Barra. Dozvíte se mimo jiné, proč byla další release Linuxu označena 2.6 a ne 3.0, zda je Linus chytřejší než Bill G. a jestli je pravda, že Linux způsobuje rakovinu ;)

luci

15. 11. 06:45

Tablet PC je v poslední době vyloženě módní záležitost, byť své kvality a životaschopnost musí teprve prakticky prokázat. Není však jistě na škodu, když hned v počátku je ohlášený i Tablet PC s linuxovým systémem, konkrétně s Lindows. Má se objevit za cca 500 USD začátkem roku 2003. Více na DesktopLinuxu.

[Radoomek]

15. 11. 08:43

V oblíbeném nástroji tcpdump byl i na oficiálním webu tcpdump.org nalezen trojský kůň. Informuje HLUG, Slashdot a LinuxToday.

[MiA]

15. 11. 09:19

Bugzilla dobývá svět. Nyní i na vývoj linuxového kernelu 2.5 bude „dohlížet“ tento špičkový bug tracking systém. Naleznete-li tedy chybu v jádru 2.5, zamiřte svůj prohlížeč na bugme.osdl.org. (Upozornil AHA)

[tok]

15. 11. 09:50

Podle China Times byl Microsoft požádán taiwanskou vládou o otevření kódu Windows. Mluvčí vlády sdělil, že bez zdrojáků Windows nemohou vestavět vlastní firewall a to je pro Taiwan příliš nebezpečné. Je otázka, zda vládní požadavek s Microsoftem pohne. Více Kuro5hin.

[Radoomek]

15. 11. 10:00

Pokrok šachových programů je v poslední době závislý především na zrychlování hardwaru. Minirozhovor na ScienceWorldu se vrací k nedávno skončenému nerozhodnému zápasu mezi velmistrem Kramnikem a šachovým programem Deep Fritz. Na otázky odpovídá Dušan Dobeš, autor domácího šachového programu Phalanx.

[-pah]

15. 11. 10:42

Embedded počítače se mají stát budoucím krokem ve vývoji těchto elektronických služebníků lidstva. Tato oblast je však zatím v plenkách, hra je otevřená a bylo by jistě příjemné, kdyby se zde Linux stal vítězem. Zamyšlení nad vestavováním tučňáků přinesl LinuxLookup.

[Radoomek]

15. 11. 11:11

Digigram zveřejní zdrojové kódy k ovladačům a aplikacím ke svým VX zvukovým kartám pod OS licencí a dá je k dispozici v rámci projektu ALSA. Advanced Linux Sound Architecture je součástí jádra a kód Digigramu do něj nyní převádějí lidé v SuSE. Více na MixOnline.

[Radoomek]

cyber23

15. 11. 12:02

K návštěvě Billa Gatese v Indii se vrací TheRegister a ukazuje zajímavé souvislosti. Při své návštěvě věnoval BG 100mil$ na boj s HIV (ze svého) a 421mil$ (peníze Microsoftu) na boj s Linuxem.

[Radoomek]

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku