Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 25. 12. do 31. 12.

1. 1. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: vyšel kernel 2.6.10 - open source si s úspěchem nachází cestu do britské veřejné správy - na GNU.cz vznikla nová prezentace.

25. 12. 18:37

Vyšel kernel 2.6.10, sylpheed 1.0.0 a nová verze Familiar Linuxu, určeného pro iPaq či podobná zařízení. (Upozornilo více čtenářů.)

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

25. 12. 18:43

Včera večer vyšla pod stromeček nová verze textového WWW browseru ELinks-0.10.0. Přináší základní podporu CSS a velmi jednoduchého Javascriptu, volný pohyb kurzorem (a la w3m), modální formuláře, vylepšenou dokumentaci, perlové skriptování, podporu několika dalších protokolů a celou řadu dalších věcí.

pasky <pasky (zavináč) ucw (tečka) cz>

27. 12. 10:58

Vývojáři pracují na Linuxu pro iPAQ hx4700. Zatím má prý ještě daleko k originálním MS Windows Mobile 2003 SE, co se použitelnosti týče, ale brzy bude lépe.

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

27. 12. 17:50

Twibright Labs vydaly I2C2P. Jedná se o svobodnou technologií realizovaný I2C adaptér na paralelní port, s optickým oddělením, napájený z paralelního portu a obousměrný jak pro SDA, tak SCL. Obsahuje i ovladač pro Linux.

clock <clock (at) atrey (tečka) karlin (tečka) mff (tečka) cuni (tečka) cz>

28. 12. 00:05

Vědci objevili mezi tučňáky žijícími v ZOO nezanedbatelné množství homosexuálních párů. Kdoví, jestli Tuxova Penny není ve skutečnosti sameček .o) (Upozornil Jakub Bednář.)

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

28. 12. 11:12

V Číně byla zprovozněna ohromná páteřní síť IPv6. Spojuje 25 univerzit ve dvaceti městech, rychlost spojení mezi univerzitami dosahuje jednoho až deseti gigabitů za sekundu.

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

28. 12. 11:14

Lupa se věnuje nařčení ministerstva informatiky z propagace Microsoftu a Centra za peníze daňových poplatníků v učebních textech pro Národní program počítačové gramotnosti. Tyto učebnice prý mají i otřesnou odbornou úroveň.

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

29. 12. 11:47

PHProjekt dovoluje vykonání cizího skriptu, Internet Explorer umožňuje vzdálené vykonání kódu (i na Win XP SP2), portknocking v praxi pomocí pasmal.

Actinet <mho (zavináč) actinet (tečka) cz>

29. 12. 11:48

Nezávislá pracovní skupina OGC (The Office of Government Commerce) ministerstva financí UK, která má na starost vládní programy pro zlepšení výkonnosti a efektivity práce státní správy UK a pro podporu veřejného a soukromého sektoru, tvrdí ve své závěrečné zprávě, že Open Source Software, je důvěryhodná technologie a je životaschopnou a cenově zajímavou alternativou k proprietárním řešení pro většinu desktopových uživatelů.

OGC prováděla praktické testy a případové studie ve spolupráci s IBM a Sun Microsystems v průběhu roku 2004.

Závěrečnou zprávu shrnuje ZDNet v článku „UK gives blessing to open source“. (Zaslal Břetislav Passinger.)

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

29. 12. 11:50

Portál OpenOffice.cz přináší druhé číslo, ryze českého, zpravodaje z prostředí kancelářského balíku OpenOffice.org. V dnešním čísle naleznete stručný výtah událostí za měsíc prosinec. (Zaslal Robert Vojta.)

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

29. 12. 11:51

Pro všechny, kteří chtějí na systémech Win2k a WinXP nástroj jako iptables, doporučuji open source produkt WIPFW, který má nejen podobnou syntaxi, ale i obdobné možnosti.

markon <martin_konicek (zavináč) centrum (tečka) cz>

29. 12. 11:54

Venku je RC2 PostgreSQL 8.0., web www.postgresql­.org byl inovován. (Upozornil Pavel Stěhule.)

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

29. 12. 11:57

Společnost Alacos se rozhodla usnadnit přechod z Windows na Linux a vytvořila sice komerční, ale přesto užitečný program Linux Migration Agent Professional. Ten je schopný převádět dokumenty a nastavení a ušetřit tak spoustu práce, navíc také zmenšuje riziko ztráty dat.

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

29. 12. 12:00

K dispozici je úvaha o rozdílech mezi „open source“ a „free software.“ Stejný kód, stejní vývojáři, stejná licence… jediné, co tato slova rozlišuje, je prý postoj lidí tento software šířících. Důležité je, jestli chtějí měnit chování svého okolí (pak nabízejí open source) a nebo způsob myšlení (tehdy mluví o free software).

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

29. 12. 19:14

Pokud vám udělalo radost vystoupení polského ministra vědy a informatiky, které vedlo k odstranění položky týkající se softwarových patentů z jednání Rady pro zemědělství a rybolov, můžete podepsat děkovný dopis, který bude odeslán na polské ministerstvo.

Anička <anicka (zavináč) anicka (tečka) net>

31. 12. 00:54

Python pro Váš mobil? Pro majitele telefonu značky Nokia, řady 60, to neni problém.

bianco <jiri (tečka) vagner (zavináč) volny (tečka) cz>

31. 12. 21:53

S koncem roku 2004 byla spuštěna také nová prezentace gnu.cz. K dispozici je například čerstvý překlad licence GNU LGPL do češtiny.

Cloud23

Martin Kysela <kysela (tečka) m (zavináč) centrum (tečka) cz>

Bezpečnostní zprávy připravujeme ve spolupráci s firmou Actinet.

Autor článku