Začínám mít dojem, že tento seriál stejně nedojde na konec, protože se sledovaná kvadrokoptéra rozbije při prvních pokusech (sice někdo tvrdí, že se tam mohou rozbít jen vrtule a elektronice se nemůže nic stát, ale já si myslím, že s každým tvrdším přistáním klesá spolehlivost elektroniky a i když to teď jede, tak se to může kdykoliv podělat; pokud se při přistání zdeformuje motor, tak je to také na výměnu).
Celkem hodně jsem na tím přemýšlel a napadlo mě, že by se dala vést středem kvadrokoptéry svislá trubka (třeba hliníková) - např. 70 cm dlouhá a tou by mohla být provlečena šňůra (tloušťka a síla by se musela prověřit - např. šňůra na prádlo s ocelovým jádrem). Tato sňůra by byla ukotvena na zemi (něčím dostatečně težkým) a potom např. 5m vysoko nad startovním bodem (přehozena přes větev vysokého stromu?). Pokud by byla šňůra úplně napjata, tak by se mohla kvadrokoptéra pohybovat jen nahoru a dolů s minimálními odchylkami, pokud se šňůra trochu povolí, tak by se dalo dosáhnout vůle pro menší náklon a slabý pohyb kolem startovacího bodu.
Takto by se dala kvadrokoptéra relativně bezpečně testovat.
Parametry PID se musí ladit po osách, a to nejprve náklon (zvlášť pitch, zvlášť roll) a až tohle máš, tak potom yaw.
Na to je nejvhodnější upevnit stroj do stojanu umožňujícího pohyb jen po jedné ose. Jednak to nemá kam uletět, jednak se snáz ladí právě ta jedna osa. První co jsem našel: http://youtu.be/VxZDVlXZAKc
Respektive zde http://youtu.be/-YXNd7SSTN8?t=7m56s je to vidět v akci