němci na to mají termín FACH IDIOT
kolega ze sdělovací techniky si postavil elektrotrabanta, chvilku mu to fungovalo, pak to shořelo, měl tam DC motor a před tím tranzistory, tak jak je naučili ve sdělovačce pěkně bipolární tranzistory jak v aktivním sezilovači, takže pěkně topili, samozřejmě že mu to shořelo i když to měl dobře nadimenzovaný nechal tam omylem šroubovák ten odpálil jeden tranzistor a pak už to jenom letělo a jak se proudově přetěžovali ostatní...
stačilo přečíst si něco z oboru automatizace o PWM a spínacích tranzistorech...
tady máme na webu primárně určeným IT - programování, nadšence, kterej to zas bude dělat jako ho naučili ve škole a místo nějakýho primitivního regulátoru tam nacpe hned celej počítač.
400MHz na řízení vrtule :)))))
Nač ta silná slova?
Já tomu rozumím tak, že je cílem vyzkoušet si technologie a pohrát si. Někde daleko je cílem letuschopný vrtulník a autor si vybral ze kterých komponent začne. Můžete sice říkat "já bych to postavil z analogových součástek, počítač je tam zbytečný" (tak jako já říkám že bych tam nedal to arduino), ale podle mě nemáte nejmenší právo říkat autorovi že Váš přístup je jediný správný (což děláte, pokud Váš příspěvek správně interpretuju).
Myslím že otázka proč tam dávat "hned celej počítač" byla docela dobře zodpovězena v prvním díle. Tento argument mi přijde na úrovní toho, jako kdybyste tam chtěl dát komutátorový motor, protože ten nepotřebuje žádnou složitou řídící elektroniku s procesorem v regulátoru.
-Yenya
S nazorem TurZin.cz bych jedine souhlasil. Clovek nema moznost se pripravit na chyby, o kterych nevi, ze je dela. Co je jeste horsi, je bez dalsiho predavat sve (ne)zkusenosti dalsim, kteri to posunou do dalsiho levelu.
Urcite by byl spravny postup psat clanky s odbornikem za zady, ktery alespon upozorni na to, jak veci nedelat. Takze autore: ano, clanky piste. Ale spojte se s lidmi, kteri se alespon tvari, ze neco umi.
Yenyo, nazory ohledne realtime rizeni jste v diskusi - a nezlobte se - mimo. Ridit motor(y) Raspberry Pi je proste nesmysl z mnoha duvodu. Vyzkousejte si to, uvidite proc. Ano, s nejakym omezenim to pujde - ovsem mnohem lepe to pujde s necim, co je na to primo urcene (treba nejake MCU dsPIC33EP maji 8 PWM, bezi na 70 MHz a byly by na to jako delane).
Delal jsem od nuly rizeni motoru pro NC frezku (svuj vlastni - taky jsem nepoucitelny amater) a musim rici, ze i kdyz mam urcitou praxi z oboru, bylo to pro mne tolik novych veci a zkusenosti, ze jako zakazku bych to treba vubec nevzal. A i pri ozivovani te CNC frezky jsem si nejprve nastudoval co se dalo a konzultoval s lidmi, kteri maji praxi.
Ad. Raspberry Pi, tento pán by s vámi nesouhlasil http://www.youtube.com/watch?v=TjXvzMdf8Nk&feature=player_embedded
Nesouhlasit muze. Asi jedinou rozhodnou otazkou je: "Jaka bude maximalni latence, kterou mi dany system zajisti pri ovladani 4 vrtuli s frekvenci generovani pulsu/signalu X [k]Hz a jake bude MTBF ?"
U Raspberry Pi dle meho nazoru muze byt jedina odpoved: "nevim". U me custom desky (nebo u toho Arduina, i kdyz se k tomu moc ten procesor nehodi) mohu dat pomerne presnou odpoved na otazku prvni, otazku druhou (MTBF) zodpovedet take presne neumim, ovsem mohu jej vyznamne omezit (watchdog, rychle recovery, atd.).
Pro neverici - jedna prakticka ukazka. V autech se Linux ci WinCE nikde (krome nejakych navigaci kde jsou vetsinou CE) vubec nevyskytuje. Ani v zadne RT variante, ani uCLinux. Drtiva vetsina ridicich jednotek bezi na OSEKu (od firem, ktere si to nechaji brutalne zaplatit). Opravdu si myslite, ze kdyz vyrobce catuje costy kde muze a setri kazdy gram kovu, tak by se mu nevyplatilo tam strcit treba Linux? No nevyplatilo, protoze to neni ucelne a realizovatelne. Od toho i vyrobci vyrabi aplikacni mikroprocesory (raspberry) a mikrocontrollery (arduino). Kazde se hodi na jiny ucel (ano, i na AVRku se da spustit emulace ARMu a v ni nabootovat Linux-akorat to trvalo nekolik hodin:-) ).