Hlavní navigace

SteamOS 3.0 bude pro každého, System76 buduje vlastní desktopové prostředí

15. 11. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Valve
Společnost Valve oznámila, že SteamOS 3.0 bude k dispozici ke stažení a k instalaci. System76 pracuje na vlastním prostředí pro distribuci Pop!_OS. Virtualizační nástroj od společnosti Canoninacal Multipass podporuje Apple Silicon.

SteamOS 3.0 bude pro každého

Valve v současné době pracuje na přenosné herní konzoli SteamDeck, která by měla běžet právě na SteamOS 3.0. Dopodud ale nebylo jasné, zda tento systém bude možné zdarma stáhnout a nainstalovat i na jiná zařízení stejně jako jeho předchozí verze. Společnost Valve však nyní oznámila, že její nový operační systém SteamOS 3.0 bude komukoliv k dispozici ke stažení a k instalaci.

SteamOS 3.0SteamOS 3.0

System76 buduje vlastní desktopové prostředí

Americká společnost System76, která prodává notebooky se svou vlastní linuxovou distribucí Pop!_OS se rozhodla vytvořit si své vlastní grafické prostředí. Doposud tato distribuce používala prostředí COSMIC, které je ale pouze forkem GNOME Shellu. Vývojáři Pop!_OS se teď ale chtějí mít vývoj prostředí plně ve své režii a rozhodli se proto vytvořit úplně nové prostředí napsané v jazyce Rust.

Pop!_OS 21.04

Multipass podporuje Apple M1

Společnost Canonical oznámila vydání nové verze nástroje Multipass. Tento odlehčený virtualizační nástroj je speciálně určený pro virtualizaci Ubuntu na Linuxu, Windows a macOS. S nedávno vydanou verzí 1.8.0 nově přibyla i podpora pro první systém na čipu architektury ARM Apple M1 Silicon.

CS24_early

Multipass na macOSMultipass na macOS

Brzy vyjde Ubuntu Touch OTA-20

Nadace UBports usilovně připravuje vydání nové verze svého otevřeného operačního systému pro mobilní zařízení Ubuntu Touch OTA-20. Tato nová verze bude stále postavena na Ubuntu 16.04, protože Ubuntu 20.04 se ještě nepodařilo implementovat. Ubuntu Touch OTA-20 přidává nové jazyky, podporuje telefony Pixel 2 a Pixel2XL, přidává možnost notifikací přes LED a opravuje řadu chyb předchozích verzí. Datum vydání je stanoveno na 19. listopadu.

Ubuntu Touch OTA-20Ubuntu Touch OTA-20

Nově vydáno

Vyšla Fedora 35 s prostředím GNOME 41 a s PipeWire jako výchozím zvukovým systémem. Na Ubuntu postavená francouzská linuxová distribuce Voyager Live vyšla ve verzi 21.10. Jednoúčelová distribuce určená pro běh Kodi na mediálních centrech LibreELEC oznámila vydání verze 10.0.1. Malá distribuce vyvíjená týmem učitelů a nadšenců PrimTux vydala svou sedmou stabilní verzi.

Fedora 35Fedora 35
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.