Hlavní navigace

Steampunkové dobrodružství ve světě Jamestownu

Jakub Zelenka 10. 2. 2012

Final Form Games se ve své prvotině vrací do 17. století, kdy naplno probíhal boj mezi světovými mocnostmi o jednotlivé kolonie. Nic však není takové, jaké se na první pohled zdá. Vyžeňte Španěly z britských kolonií a upevněte na rudé planetě pozici svého impéria v retro steampunkové střílečce Jamestown.

Vývojáři ze studia Final Form Games se evidentně nebojí čachrovat s historií. Se svou prvotinou Jamestown vás přenesou do 17. století, kde naplno zuří války o kolonie. V kůži anglického sira budete hájit zájmy královské koruny v novém světě – na Marsu. Své síly změříte s nelítostnými Španěly a domorodými marťany, kteří se vás rozhodli z rudé planety nadobro vystrnadit.

Střílej po všem, co se hýbe!

Herní principy Jamestownu nejsou nikterak složité. Osedláte jedno ze čtyř vznášedel, každé je vybaveno jinými atributy a zbraněmi, a pokusíte se prostřílet na konec herní úrovně, kde na vás čeká hlavní záporák. Obtížnost hry tkví nejen v obrovském počtu nepřátel, pálících v hojném množství do všech stran, ale také v křehkosti vašeho samoletu. Stačí jen jedna střela a je úplně jedno, jestli vypadá v pixelové grafice neškodně nebo jako ničivý energetický paprsek. Vždy má za následek vaši smrt.

Obrázky ze hry Jamestown

Hra odkazuje na starou éru automatovek. V případě, že se celkový počet vašich životů rovná nule, je vám umožněno vhodit do pomyslného „herního automatu“ minci a v hraní opět pokračovat. Tento trik můžete v každé úrovni použít jen dvakrát, ale nejednou vás zachrání. Především při hraní na vyšší obtížnosti byste se bez něj s největší pravděpodobností neobešli. Navíc dotváří spolu s grafikou sympatickou retro atmosféru.

Za virtuální měnu si můžete koupit hodně bonusů

Po úspěšném i neúspěšném absolvování úrovně se vám spočítá score za zabité nepřátele a nasbírané předměty a ty se transformují do virtuální měny. Za ni si odemykáte bonusy v podobě nových vznášedel a arén v herním módu výzva. Tyto arény slouží k procvičení vašich schopností v několika složitých úkolech, v kterých vám nedali vývojáři příležitost pro chyby. Například vydržet dvacet sekund v aréně s několika tisíci střelami je pomalu nadlidský úkol, ale jde to. Musíte jen přijít na správnou strategii.

Obrázky ze hry Jamestown

Konečně kvalitní multiplayerovka

Jamestown obsahuje i velmi povedený kooperativní multiplayer. Na jednom počítači se můžete hordám Španělů postavit až se třemi dalšími kamarády. Poté hra dostane teprve pořádnou šťávu. Občas je sice problém s přehledností, protože se na obrazovce objeví velká změť střel a výbuchů, ale jinak se budete bavit přímo královsky a vaši kumpáni pravděpodobně také.

Obrázky ze hry Jamestown

Zajímavá steampunková stylizace v retro grafice

Vývojáři stylizovali hru do steampunkového prostředí. To znamená, že lidé používají pro rozpohybování svých vynálezů výhradně páru. Kombinace oblečení a techniky ze 17. století a futuristické vynálezy k sobě nádherně pasují. Co si budeme nalhávat, kdyby se jednalo o obyčejnou sci-fi střílečku, asi by tolik hráčů na první pohled Jamestown nezaujal. Grafika je pixelová, což má evokovat dobu, kdy byl žánr akčních stříleček na vrcholu oblíbenosti. Navíc hraje v pozadí opravdu povedený soundtrack, který si určitě musím sehnat na samostatný poslech. Už dlouho jsem v indie hře neslyšel tak skvělou heroickou hudbu.

Obrázky ze hry Jamestown

Několik vad na kráse

Bohužel, hra má i několik vad na kráse. Tou první je opravdu krátká kampaň. Jste-li alespoň trochu schopní hráči, dokážete příběhovou linku dokončit za pár hodin. S módem výzvy se sice čas strávený ve hře prodlužuje, ale ne všem bude pravděpodobně vyhovovat radikální změna herních principů. Celkem pro vás vývojáři přichystali pět světů. Každý z nich musíte dokončit na obtížnost Legendary (třetí nejtěžší). Tuto informaci zjistíte až před odemknutím posledního levelu, při jehož spuštění se objeví hláška o nutnosti dohrát předchozí kapitoly na těžší obtížnost.

Obrázky ze hry Jamestown

Závěrečné hodnocení

Jamestown je velmi povedený návrat do dob minulých, kdy vám k zábavě stačilo pár akčních tlačítek pro střílení, hordy nepřátel a pekelná obtížnost. Během hraní jsem se bavil přímo královsky, a co teprve v kooperativním multiplayeru. Nebýt několika již zmíněných chyb, neváhal bych sáhnout po téměř absolutním hodnocení. Pokud máte rádi retro pixelovou grafiku a steampunkovou stylizaci, určitě neváhejte a dejte Jamestownu šanci. Pravděpodobně nebudete litovat.

Hra vyšla v rámci akce Humble Indie Bundle a v současné době je ji možné pořídit prostřednictvím digitální distribuce Desura za 7,99 euro.

Výhody

  • Retro stylizace
  • Grafika
  • Hudba
  • Herní mechanismy
  • Kooperativní multiplayer

Nevýhody

  • Krátká herní doba
  • Někdy obtížnost
  • Místy nepřehlednost
Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?