Hlavní navigace

Sun Fire V20z - srovnáváme výkon

22. 11. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Po popisu zkušeností s instalací a provozem běžných aplikací se dnes podíváme na výkon Opteronů v porovnání s Xeonem od Intelu a se starším bratříčkem z rodiny AMD Athlonem. Zkusíme si vyrobit nějakou tu mp3 a dojde i na hrátky s kompilací jádra.

Pokud vám unikla první část recenze, přečtěte si i ji: GNU/Linux Debian na Sun Fire V20z

Pár technických údajů pro začátek:

# hdparm -t /dev/sda
/dev/sda:
Timing buffered disk reads: 198 MB in 3.01 seconds = 65.83 MB/sec

# cat /proc/cpuinfo

processor     : 0
vendor_id     : AuthenticAMD
cpu family    : 15
model         : 5
model name    : AMD Opteron(tm) Processor 244
stepping      : 8
cpu MHz       : 1792.573
cache size    : 1024 KB
fdiv_bug      : no
hlt_bug       : no
f00f_bug      : no
coma_bug      : no
fpu           : yes
fpu_exception : yes
cpuid level   : 1
wp            : yes
flags         : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic
                sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx
                fxsr sse sse2 syscall mmxext lm 3dnowext 3dnow
bogomips      : 3578.26 

(v cpuinfo jsou samozřejmě uvedeny dva procesory se shodnými parametry)

Zajímalo nás, jak je na tom 64bit s výkonem. Nejde ani tak o to získat přesné informace jako spíše obecnou představu. Jako referenční zdroje jsem vybral dva kousky:

  • dvouprocesor Xeon 2 GHz
  • athlon 2 GHz

Oba jsou to 32bitové stroje a jsou kmitočtově velmi podobné našemu testovanému Opteronovi. Na obou je pochopitelně nainstalovaná běžná 32bitová distribuce (Debian). Testy mohou začít.

Komprimace audio souboru

Nejprve jsem zvolil klasický reálný test – komprimaci audio souboru. Jako vzorek jsem použil téměř půlhodinovou pohádku Fimfárum od pana Wericha.

K samotné kompresi jsem pak použil rozšířený encoder Lame a aby se víc zapotil, nechal jsem ho vyrobit mp3ku s proměnným datovým tokem.

Abych zatížil oba procesory, spustil jsem kompresi dvakrát, a nechal jsem si tak vytvořit dva identické soubory. Athlon samozřejmě disponuje pouze jedním procesorem, takže čas je u něj dvojnásobný.

Tabulka č. 609
Stroj čas
Xeon 67 s
Athlon 150 s (75 s jedna komprese)
Opteron 65 s

V tomto testu zvítězil Opteron, za ním je v těsném závěsu Xeon a se ztrátou asi 15 % Athlon (po přepočtu procesorů).

Překlad jádra

Dalším testem, který jsem zvolil, je běžný zátěžový test překladem jádra. Použil jsem vanilla jádro 2.6.9, a protože už samotná jeho dekomprese je dost náročná na procesorový čas, měl jsem hned k dispozici další test.

# tar -xjf linux-2.6.9.tar.bz2
Tabulka č. 610
Stroj čas
Xeon 60.24 s
Athlon 84 s
Opteron 18.23 s

Protože je při tomto testu použit vždy jen jeden procesor, očekával jsem velmi vyrovnané výsledky. O to víc mě překvapil čas dekomprese u Opterona.

Protože je bzip2 komprese velmi náročná a závislá na rychlosti práce s pamětí, přisoudil jsem tento rozdíl spíše velmi výkonnému řadiči paměti, který je v Opteronu obsažen, než jeho 64bitovému jádru. Abych si to ověřil, použil jsem běžnou 32bitovou distribuci (Knoppix) a zkusil provést test znovu:

Opteron 18.37 s

Můj předpoklad se potvrdil, což ale nijak neubírá na kvalitách Opteronu projevených v tomto testu. Skutečně odvedl dobrou práci.

Pak jsem přešel k samotnému překladu už rozbaleného jádra. Ten jsem už provedl bez účasti Xeona. Použil jsem na obou strojích stejnou jadernou konfiguraci, abych zajistil objektivnost testu.

Je známo, že překlad jádra je nezávislý na výkonu disků a je to čistě hrubosilní záležitost (několikrát už se objevily pokusy překládat v ramdisku, které ale nepřinesly žádné zrychlení).

Nejprve jsem provedl překlad na jednom Opteroním procesoru, čili s použitím klasického

# make bzImage

Opteron 00:25:33 (1 CPU)

Pak jsem všechno smazal, znovu rozbalil a zkusil přidat make parametr -j, který mu dovolí spustit víc procesů najednou, systém je pak automaticky rozdělí mezi jednotlivé procesory. V tomto případě jsem použil

# make -j 2 bzImage

Opteron 00:13:30 (2 CPU)

Je vidět, že se parametr projevil a nárůst výkonu je téměř dvojnásobný (189 %). Zkusil jsem ještě počet procesů zvyšovat (až do osmi), ale pochopitelně to již nepřineslo žádný výrazný nárůst výkonu.

Stejný překlad jsem pak provedl s Athlonem:

Athlon 00:32:10

Je vidět, že jej i s jedním procesorem Opteron porazil na celé čáře. Opačný výsledek by byl jistě ostudou a nikdo to snad ani nečekal.

Závěr

Celkově je jistě výkon na Opteronu znát. Projevuje se jak jeho 64bitová architektura, tak i nově použité techniky práce s pamětí a rychlé sběrnice. Někdy se jedná jen o jednotky procent, jindy o dramatický nárůst výkonu.

Sun Fire V20z je velmi slušný stroj se stejně příjemnou okolní výbavou. Pokud potřebujete výkon, uvažujete o 64 bitech a jste ochotni investovat do značkového stroje, lze tento kousek s klidným svědomím doporučit.

CS24_early

Poznámka: V diskusi pod minulým článkem byla ze strany redakce uvedena špatná informace o ceně serveru – aktuální cena recenzované konfigurace je 113 344 Kč bez DPH.


Děkujeme firmě Soft-tronik za zapůjčení serveru Sun Fire V20z.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.