Oba dva pánově vidí budoucnost v sítích a nejrůznějších zařízeních pro práci s daty, nezávislých na konkrétní platformě. Nelze dělat rozdíly mezi PC, mobilním telefonem, PDA nebo Settop boxem. A do budoucna lze počítat s tím, že podíl přístupů na Internet pomocí klasického PC bude stále klesat na úkor právě těch ostatních zařízení. Celá tato vize vychází z toho, že PC je poměrně složitá záležitost, ale dotykový display nebo telefon by měl umět ovládat i relativně nezkušený uživatel, který je schopen naladit TV nebo naprogramovat automatickou pračku. Z výše uvedeného logicky vyplývá, že veliký důraz kladou v Sunu hlavně na XML, JAVU a JINI. Zvláště XML má podle Sunu velkou budoucnost – s tím se dá jedině souhlasit.
Samozřejmě, že řeč se časem stočila i na Microsoft a zejména na jeho nový projektem .NET. Co na to Sun?
David Gee k tomu říká: Microsoft je firma 20. století, v něm zůstává a není schopna stát se firmou století 21. .NET je dosti složitá věc, kterou Microsoft při představení vysvětloval 4 hodiny, aby zúčastnění pochopili o co jde. Navíc je .NET příliš vázán na PC. Naproti tomu Sun má náskok zhruba 5 let ve vývoji a tuto ztrátu Microsoft bude těžko dohánět. Podtrženo a shrnuto, Microsoft bude samozřejmě i nadále významným hráčem na trhu, ale už nikdy nebude dominovat tak, jako v 90. létech 20. století a Sun z jeho projektu .NET příliš obavu nemá.
Základní rozdíl mezi Sunem a Microsoftem je podle Simona Phippsa hlavně ve filozofii. Microsoft se snaží veškeré dobré věci přivlastnit a následně na nich vydělat. Sun se snaží jít cestou pevně daných standardů, na kterých spolupracuje se svými partnery-konkurenty a teprve v těchto pevně vymezených mantinelech se poprat o zákazníka.
Nedůvěřivý postoj Petra Koubského ze Softwarových Novin k ukládání svých dat někam na síť, vyvrátil David Gee překvapivě jednoduchou odpovědí – Kde máte své peníze? V bance? Tak to je naprosto stejný případ. Většina lidí již dnes vůbec nepřemýšlí, že by si peníze dávala do matrace, ale automaticky je svěří bance a nemá je vlastně u sebe, ale „někde“ a moc nepřemýšlí kde. Podobně to časem bude vypadat i s počítačovými daty.
Další otázka směřovala k podpoře Linuxu a Open Source komunity. Není rozpor v tom, že Sun podporuje tyto aktivity a zároveň vyvíjí de facto konkurenční Solaris?
David Gee nezastírá, že jde především o byznys – to se sice někomu nemusí líbit, ale rozhodně je sympatické, že to řekne bez obalu a na rovinu a neohlupuje nás povídačkami o blahu uživatelů. A kde že je ten byznys v podpoře Linuxu? Třeba v tom, že vývojář z Linuxu se snadno sžije i se Solarisem, že když z jakéhokoliv důvodu nebude Linux postačovat, může být právě Solaris logickou volbou, mimo jiné pro relativně snadný přenos aplikací. Všichni tito lidé odkojení Linuxem se tak mohou stát zákazníky Sunu a uživateli Solarisu. A samozřejmě se vyplatí podporovat vývoj zajímavých projektů pro Linux, protože jejich přenos a uplatnění na Solarisu přinese užitek všem zúčastněným.
Co se týká připojení jednotlivých zařízení k Internetu, má podle Sunu jednoznačně budoucnost bezdrátové technologie. Podobný názor sdílím i já a vzhledem k nástupu GPRS a podobných technologií, si myslím, že tato vize se pomalu stává realitou. Nevím, jak vy, ale já osobně se už těším na dobu, kdy přijdu domů, „píchnu“ mobil do nějakého doku a budu hned připojen, a to rychlostí několikanásobně vyšší, než je dnešních 33,6 nebo 56Kbps.
Se Simonem Phippsem jsem se shodl i na další věci – stejně jak já i on je zklamán WAPem a nevidí v něm budoucnost. Každý s ním (a se mnou :)) asi nebude souhlasit, ale poté, co jsem se stal šťastným majitelem telefonu s WAPem a udělal jsem několik pokusů s tvorbou WAP stránek, nemohu jinak – WAP rozhodně není takový zázrak, jak se nám snaží mobilní operátoři namluvit a když si spočtu cenu za jeho použití, klidně ho oželím. Myšlenka, že proWAPujete odpoledne a bude to strašná zábava, stejně jako brouzdání po Netu, je zcestná.
Toto setkání s lidmi, kteří netrpí zkostnatělým vnímáním světa, bylo poměrně zajímavé, ale je známou skutečností, že vizionářství a marketing nejdou často ruku v ruce. Uvidíme tedy, jestli se Sunu podaří naplňovat představy svých „evangelistů“.