Jeden NIX je stejna blbost jako dva NIXy ... peerovat by provideri meli vsude, kde se setkava jejich infrastruktura. Chce se mi brecet, kdyz v ramci jedinyho mesta, kde existuje N lokalni provideru, pakety behaj do praglu a zpet, pricemz vsichni maji zelezo v jediny mistnosti => stacilo by jim par metru kabelu a jeden radek konfigurace. Nikde prece neni rec o tom, ze se maji delit o konektivitu jinam... (to ostatne nedelaji ani v NIXu).
Mimochodem, neplati se krom tech portu v NIXu jeste neco jako "clensky prispevek"??? Jinak by me fakt zajimalo, co se hradi z ty desitky za 1G port ... kdyz ta desitka je tak jeho porizovaci cena ... nedelam si iluze, ze u vetsich by to bylo jinak.
No, z článku vyplývá, že máte s NFX velmi dobré vztahy, vzhledem k tomu, že citujete z jejich korespondence s S{H,N}. Hádám tedy, že by stačilo se zeptat Jardy Střeštíka, který je v představenstvu NIX.CZ, co ty čísla znamenají, ne? :)
Bylo by to trochu lepší než náznaky konspiračních teorií v závěru článku. Nemyslíte?
Každopádně odpověď na původní otázku lze dle mého názoru najít i na straně 23 v popisu technického řešení propojovacího centra.
Jelikoz celej gigovej switch stoji rekneme 150k ... tak mi vypravejne o naivni predstave o cene portu. Pri desitce mesicne si kazdej zaplati celej svuj switch kazdej rok. A jiste, je tam jeste nejaka bizuterie kolem + neco administrace, coz porad ani nahodou neda nejakych 120k/rok/port.
Kdyz budu chtit, budu ucetne kazdorocne 10M ve ztrate.
Jiste. Ale hodlate pro operatora pripojeneho gigabitem kupovat gigabitovy switch, pro operatora pripojeneho desetigigabitem desetigigabitovy a pro operatora, pripojeneho stogigabitem, stogigabitovy? Pak je taky musite propojit, vidte? A co kdyz mate jen dva desetigigove zakazniky, koupite dvouportovy desetigigovy switch, abyste za rok kupoval osmiportovy a ten dvouportovy zahodil a nasledne koupil 24portovy a zahodil ten osmiportovy? Nezlobte se, ale takhle to fakt delat nejde...
mozes kupit aj lacnejsi 1gbps switch (napr 24port), ktory ma vnutornu kapacitu 1-2gbps :) potom mozes zakaznikom garantovat tak 50-100mbit, pretoze viac ti ten switch neda. To je pristup ktory bezne funguje u ISP z vesnice, ale nie v peeringovom centre. Takyto epic hw stoji proste vela - mozes usetrit kupou juniperu miesto cisca, ale stale si uplne inde ako pri 120k
Jiste, muzes koupit lecos ... kdyz se podivas, co umi ten switch co sem odkazoval, tak zjistis, ze vpohode mas full gbit. A ten switch stoji novej cca 150k ... jetej ho koupis za 20k (samo, ne v CR ... to sou ta specifika). Sam mam doma krabku, co sice neni ani zdaleka tak vykona (zato je pasivni) a pri svejch 24 portech da 48G interne.
Ad 1) A viděl jste srovnatelné cenové nabídky od konkurence, které by byly vhodné pro IXy? Pokud ne, tak [citation needed].
Ad 2) o list price přece nikdo nemluvil...
Ad 3) tak schválně... zkuste nás ohromit svými znalostmi... pokud možno i s uvedením toho, proč jsou lepší, a proč by měl NIX.CZ kompletně zmigrovat na novou platformu.
1) pokud je mi znamo, v NIXu se neroutuje
2) http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/switches/ps5718/ps6021/product_data_sheet0900aecd8017a72e.html - tohle trebas BGP umi.
3) nehlede na to, ze i kdyby ten "switch" stal mega, tak to neni krabka pro jednoho zakaznika a i kdyby obslouzil "jen" 10 zakazniku, tak vydrzi prevazne dyl nez rok ...
NIX.CZ využívá jako přístupové přepínače Cisco Catalyst 6509E a Cisco Nexus 7010.
Páteřní propoje využívají pasivní technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), která nad existujícími páry vláken, umožňuje navýšení páteřních propojů na 160 Gb/s.
neni to pouze o "portu" switche.. zalozni zelezo, servisni smlouvy na pripady vypadku atd..
Neztrácej čas. Pokud se nepletu, tenhle expert tady chtěl posledně vyhazovat v NIXu switche, jak už někdo komentoval o kus níž.
jj, a tenhle expert je negramot, kterej si neumi precist jednu vetu, jako spousta jinych, ze ...
Pokud se bavim o tom vypadku, tak sem napsal, ze bezne se v profi reseni vymeni HW za nahradni, a pak se nekde velde resi, co se tomu deje. Ale to nekderi debilove samozrejme nedokazou pochopit. Navic tam nekdo nasledne potvrdil, ze presne tak postupovali.
To je jasny, ale v ty diskusi slo o neco uplne jinyho ... jen nekteri negramoti holt neumi cist. Nehelde na to, ze i SW problem sem osobne uz parkrat vyresil prohozenim HW ... (za stejnej se stejnym SW) ... pak se zjistilo, ze chyba se projevuje jen nekdy za specifickych okolnosti a da se (docasne) "vyresit" resetem do defaultu a obnovenim konfigurace.
ve vasi matematice je ale chyba. Rekneme ze mame 3 poskytovatele A, B, C.
Pokud maji byt propojeni 1:1, tak to vyzaduje u kazdeho z nich zridit 2 porty. Neda se predpokladat, ze tyto porty plne zatizi. Pokud pouziji nejaky spolecny propojovaci uzel (NIX / peering.cz / de-cix / ...) tak bude kazdy z nich nucen investovat pouze do jednoho portu. A ted si vezmete, ze tech poskytovatelu je v republice stovky, kdyz bude peerovat kazdy s kazdym, tak kazdy z nich musi pouzit stovky portu k peeringu k ostatnim. To uz je trosku nepomer ceny.
Pokud by ten "kazdy s kazdym" peeroval v jedny mistnosti, tak ta uvaha je zcela mimo, protoze je to dalsi NIX. A pokud by "kazdy s kazdym" peeroval tam, kde se potkava infrastruktura, tak ty naklady na port jsou zcela zanedbatelne - protoze nekupuji zadny extra port pro peerovani, ale proste pouziji jeden z mnoha portu, kterymi na danem miste disponuji. Nemluve o tom, ze za stavajici situace, kdy Gbit port defakto nestoji nakladove temer nic, a je to zaroven nejpomalejsi dostupny port + zaroven takovou kapacitu prevazne stejne netreba ...
No, nemam predstavu o rozpoctu NIX.CZ ani o smysluplnosti nakladu, ale jedna vec me zaujala - co jsme poptavali konektivitu v Pardubicichm, tak ve srovnani s rokem 2008 ceny velkoobchodni vyhrazene 100 Mbps konektivity klesly asi petkrat (~50 kKc/mesic v 2008 vs ~10 kKc/mesic v 2013). Oproti tomu treba cena 1 Gbps portu v NIXu je porad stejna (10 kKc/mesic).
Kdyz uz jste dokazal vyhrabat vyrocni zpravu NIXu, tak si projdete i vyrocni zpravy jinych uzlu, treba AMSIXu:
https://www.ams-ix.net/about/organisation/annual-reports
Uzel, ktery chce byt atraktivni pro zahranicni partnery (a to NIX chce) se musi chovat nejakym zpusobem, na ktery jsou ti zahranicni partneri zvykli. A mozna na to nejste zvykly, ale schopne lidi je potreba dobre zaplatit, jinak pujdou delat nekam jinam. A zrovna lide, co pracuji v NIXu, se snadno uzivi i v zahranici.
Ty ceny peeringu u NIX-u jsou opravdu silene! Proc proboha stavet mesicni cenu od konektivity? Vzdyt bylo receno ze si data vzajemne neuctujou! Mnohem vetsi smysl by mel byt "instalacni poplatek" odstupnovan dle rychlosti. Pro vyssi rychlost (1G, 10G, 100G) je skratka nutno koupit drazsi hardware. Jenze kdyz uz je infrastruktura vybudovana, nevidim duvod pro tak maxivni narast dle rychlosti portu.
Narast "mesicniho poplatku" pri prechodu z 10G na 100G je silenej (10x vyssi rychlost, 6x vyssi poplatek). Zdaleka nejhorsi pomer za celou historii NIX-u. Jenze kdyz chce par lenochu vydelavat na peeringu, pak at se nedivi ze klienti je skousi obejti a peerovat primo mezi sebou. A kdyz to nejde po dobrem, tak se k tomu casem donuti...
To vite, kdyz jeden diskutujici na Rootu tvrdi, ze by sdruzeni melo vyhodit switch, ktery ma softwarovy problem a koupit tam novy (s tim samym softwarovym problemem) a druhy se rozciluje nad tim, ze ceny jsou vysoke, pak si halt verejnost musi vybrat...
(Mimochodem, napadlo vas, ze ty mesicni ceny jsou zvoleny proto, ze prime placeni milionovych zrizovaku by bylo pro radu operatoru tak velkou zatezi pro jejich cashflow, ze by ho proste nebyli schopni jednorazove zaplatit?)
No a pokud se vam ty ceny nelibi, muzete si je klidne srovnat se zahranicim, treba zde:
http://www.de-cix.net/products-services/de-cix-frankfurt/globepeer/
vy ale mate predstavu, ze ten hardware se koupi pouze jednou. Jenze on ma taky nejakou moralni a fyzickou zivotnost a casem se musi vymenit. Proto jsou ceny dle typu/kapacity portu odstupnovany, protoze tim vlastne prispivate na budouci vymeneni dotycneho zarizeni za jine.
ceny NIXu jsou vysoke, peering.cz je ma nizsi. Je tedy logicke, ze velci hraci zacnou peerovat u konkurence, coz teoreticky zpusobi snizeni ceny u NIXu. Nepovazuji pristup SH za nijak spatny, je jejich volba, zda svoje data poslou pres tranzit nebo NIXem. I oni ten tranzit plati, takze je to oboustranne vyhodne peerovat lokalne. A pokud chteji a odejdou z NIXu, je to preci jejich volba a konzumenti obsahu musi byt schopni reagovat.
Je to podobne, jak kdyby jste nadavali AHOLDu, ze zrusil vas mistni Albert a ze je jejich povinnosti krmit sidliste kde bydlite, protoze tam jiny market neni. Neni to jejich povinnost a pokud chteji, treba ho muzou zavrit.
Mě logické nepřipadá, že by měli všichni najednou přejít ke konkurenci. Proč by to dělali? Právní forma NIXu je z.s.p.o., takže členství znamená účast na dění, přímý vliv na budoucí směřování. Myslím, že to je hodnota, kterou nižší ceny (které se navíc mohou kdykoli změnit) u komerčního propojovatele přebijí těžko. Navíc nepočítáte cenu za migraci. Ono to není jen přepojit kabel, ale znova nastavit routing, znova nahodit se všemi partnery peery... a nemít žádný vliv na kvalitu hw, na které to celé jede. Příměr se supermarketem kulhá na obě nohy. Nahodit peering s dalším operátorem není jako jít koupit housku.
Hmm ... a nebylo by nahodou logicke ... kdyby ta cena byla opacne? Bych tak nejak cekal, ze prave NIX proste principielne levnejsi byt musi, protoze nemusi generovat zisk.
Z cenove politiky NIXu (a nejen z ni) to totiz spis vypada, ze se utvorilo jakesi bratrstvo kocici pracky, ktere se misto o rozvoj site stara o to, aby se nikdo mensi nemohl zapojit (a potencielne jim konkurovat).
Přímý peering lokálních poskytovatelů připojení většinou nedává příliš smysl, tok mezi nimi by byl zanedbatelný (v podstatě jen P2P provoz). Logičtější by byl přímý peering mezi poskytovateli obsahu (resp. datových center) a poskytovateli připojení. Jejich propojení už je ale problém technický, tam nejde o pár metrů kabelu, nýbrž o mnoho kilometrů a to se obvykle naprosto nevyplatí.
To ze dva provideri maji aktivni prvky par metru od sebe jeste neimplikuje, ze maji skutecne infrastukturu na realizaci takoveho regionalniho propojeni. A i kdyby cirou nahodou meli - konfigurace BGP opravdu neni na jeden radek ;-) Zvlast pokud ma to regionalni propojeni plnit svuj ucel (tedy skutecne regionalni vymena toku)...