Hlavní navigace

Surgeon Simulator 2013: operoval a operoval, až vlastně pitval

12. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Surgeon Simulator 2013 - perex
Pacient na sále a skalpel v ruce. To je tedy opravdu stresující situace. Zvláště, když nejste žádný doktor. Pokud už teď panicky řvete a sháníte po sále minimálně sestru, zklamu vás. Záchrany se nedočkáte. V Surgeon Simulator 2013 si zkusíte transplantaci srdce. Redakce by vám řekla několik slov na uklidněnou, ale – no, prostě hodně štěstí.

Objevit se nad pacientem se skalpelem v ruce a bez jakýchkoliv znalostí o lidské anatomii patří určitě do portfolia těch nejhorších snů, jaké se vám v noci mohou zdát. Kdybyste si však chtěli trochu masochisticky vyzkoušet řezničinu v kůži chirurga, protože o jemné profesionální práci této hře nemůže být absolutně řeč, sáhněte po Surgeon Simulator 2013. Podobně ujetý simulátor jsme totiž na Linuxu snad nikdy neviděli.

Surgeon Simulator 2013 byl naprogramován za 48 hodin v rámci akce Global Game Jam. Jako zvolená technologie bylo použito Unity a hra tak na vás dýchne poměrně povedenou 3D grafikou. Díky Unity byla portována nejen na velkou trojku operačních systému Windows, Mac a Linux, ale také do internetového prohlížeče, což je poněkud unikátní. Zvláště u hry, na niž měli autoři tak málo času.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Píchnu do něj, jestli žije.

V jakékoliv jiné nemocnici máte větší šanci na přežití

Vtělíte se do role Nigela Burkeho, chlápka, který byl ve špatnou dobu na špatném místě. Stojí nad pacientem potřebujícím transplantaci srdce a absolutně neví, co má dělat. Ani ta sestřička není nikde k sehnání. Co se dá dělat, bude muset složitou operaci bez doktorátu a atestací zvládnout sám. Už jen dostat se k samotnému srdci je fakt bžunda. Žebra jsou odolnější než maso ze školní jídelny a rozbít je, protože v Surgeon Simulator 2013 se nic jemně nedělá, chce hodně síly, a alespoň trochu mířit. Míření, to je díky „intuitivnímu“ ovládání něco, čemu se opravdu nedostává.

Ovládat tenhle simulátor je porod. Ach bože, díky autorům, že se podobného zákroku ve hře taky nedočkáme. Ač ovládáte při hraní pouze jednu ruku, musíte hýbat s každým prstíčkem zvlášť. Každá klávesa z řady QWERT a mezerník ohýbá jeden prst. Zdá se to jako dobrý nápad, ale „intuitivně“ vymyšlené ovládání se při prvním pokusu uchopit věc ukáže být, ehm – poněkud nefunkčním.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Pacient je na prvním místě.

Správné držení pracovního nástroje je základ

Většinou se vám povede chytit skalpel třeba mezi malíček a prsteníček. No a teď s tím zkuste řezat. Pokud máte kliku a pacienta moc nezraníte, možná se vám podaří požadovanou tkáň oddělit, ale dříve vyhodíte počítač z okna. Jedincům s nulovou trpělivostí Surgeon Simulator 2013 opravdu nedoporučuji. Ovládání je přivede do blázince.

Možná to zní trochu blbě, ale nejvíc si tenhle simulátor užijete podnapilí a s kámoši. Nejen, že to pravděpodobně váš výkon neovlivní, ale hra přímo vybízí k hláškování. Když majznete do žeber a ta se sesypou jako pyramida z karet do hrudního koše, asi jen těžko zabráníte smíchu. Odstranění pak nepotřebného balastu z citlivého lidského organizmu je další věc. Do toho vám asi do pacienta upadne nejméně jeden či dva skalpely a plíce vám pravděpodobně odskočí z operačního stolu.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Bude to pila nebo skalpel?

Pokud přežije pacient vás, tak už všechno

Pacient má naštěstí dost tuhý kořínek. Lze ho naprosto vydolovat a udrží se při životě ještě několik minut. Pokud mu tedy nevrazíte pilu do páteře – což se často stává. Herní obsah je naprosto minimalistický a vlastně je k dispozici jen zmíněná transplantace srdce. Ta se dá opakovat stále dokola a můžete se snažit vylepšit své doktorské dovednosti. No, přeji hodně štěstí.

CS24_early

Ovšem velmi zajímavá je skutečnost, že autoři se z poměrně velkého úspěchu na Global Game Jam 2013 rozhodli udělat rozsáhlejší verzi hry. Ta dokonce získala už požadovaný počet hlasů od komunity k tomu, aby vyšla na Steamu. Vývojářská videa prozrazují, že si v rozšířené verzi užijeme takové chuťovky, jako je operace mozku. Pro slabší povahy hra asi nebude. Masochisté a fandové seriálu Pohotovost se pravděpodobně ubaví ke klinické smrti.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Ovládání vypadá intuitivně, ale…

Závěr a konečné hodnocení

Důležité je nebrat Surgeon Simulator 2013 vážně, ale spíš jako zajímavý herní pokus. To, že se vývojářům povedlo za 48 hodin naprogramovat něco podobného, je zázrak. Hra je kompletně 3D a nevypadá vůbec zle. Nevyladěné ovládání se vzhledem k smrtícímu deadlinu celé akce dá odpustit. Otázka je, jak dopadne rozšířená verze. Za tu si na rozdíl od té aktuální budeme muset něco i zaplatit. Stále však nechápu, proč se tomu říká lékařský simulátor. Co jsem zatím pozoroval, je to spíše blíž k pitvě. Tak dlouho operujete, až pak zjistíte, že vlastně pitváte.

Výhody

  • Netradiční simulace
  • 3D grafika
  • Je to sranda

Nevýhody

  • Ovládání
  • Množství obsahu
  • Nevhodné pro citlivé lidi

Byl pro vás článek přínosný?