Hlavní navigace

Surgeon Simulator 2013: operoval a operoval, až vlastně pitval

Jakub Zelenka 12. 4. 2013

Pacient na sále a skalpel v ruce. To je tedy opravdu stresující situace. Zvláště, když nejste žádný doktor. Pokud už teď panicky řvete a sháníte po sále minimálně sestru, zklamu vás. Záchrany se nedočkáte. V Surgeon Simulator 2013 si zkusíte transplantaci srdce. Redakce by vám řekla několik slov na uklidněnou, ale – no, prostě hodně štěstí.

Objevit se nad pacientem se skalpelem v ruce a bez jakýchkoliv znalostí o lidské anatomii patří určitě do portfolia těch nejhorších snů, jaké se vám v noci mohou zdát. Kdybyste si však chtěli trochu masochisticky vyzkoušet řezničinu v kůži chirurga, protože o jemné profesionální práci této hře nemůže být absolutně řeč, sáhněte po Surgeon Simulator 2013. Podobně ujetý simulátor jsme totiž na Linuxu snad nikdy neviděli.

Surgeon Simulator 2013 byl naprogramován za 48 hodin v rámci akce Global Game Jam. Jako zvolená technologie bylo použito Unity a hra tak na vás dýchne poměrně povedenou 3D grafikou. Díky Unity byla portována nejen na velkou trojku operačních systému Windows, Mac a Linux, ale také do internetového prohlížeče, což je poněkud unikátní. Zvláště u hry, na niž měli autoři tak málo času.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Píchnu do něj, jestli žije.

V jakékoliv jiné nemocnici máte větší šanci na přežití

Vtělíte se do role Nigela Burkeho, chlápka, který byl ve špatnou dobu na špatném místě. Stojí nad pacientem potřebujícím transplantaci srdce a absolutně neví, co má dělat. Ani ta sestřička není nikde k sehnání. Co se dá dělat, bude muset složitou operaci bez doktorátu a atestací zvládnout sám. Už jen dostat se k samotnému srdci je fakt bžunda. Žebra jsou odolnější než maso ze školní jídelny a rozbít je, protože v Surgeon Simulator 2013 se nic jemně nedělá, chce hodně síly, a alespoň trochu mířit. Míření, to je díky „intuitivnímu“ ovládání něco, čemu se opravdu nedostává.

Ovládat tenhle simulátor je porod. Ach bože, díky autorům, že se podobného zákroku ve hře taky nedočkáme. Ač ovládáte při hraní pouze jednu ruku, musíte hýbat s každým prstíčkem zvlášť. Každá klávesa z řady QWERT a mezerník ohýbá jeden prst. Zdá se to jako dobrý nápad, ale „intuitivně“ vymyšlené ovládání se při prvním pokusu uchopit věc ukáže být, ehm – poněkud nefunkčním.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Pacient je na prvním místě.

Správné držení pracovního nástroje je základ

Většinou se vám povede chytit skalpel třeba mezi malíček a prsteníček. No a teď s tím zkuste řezat. Pokud máte kliku a pacienta moc nezraníte, možná se vám podaří požadovanou tkáň oddělit, ale dříve vyhodíte počítač z okna. Jedincům s nulovou trpělivostí Surgeon Simulator 2013 opravdu nedoporučuji. Ovládání je přivede do blázince.

Možná to zní trochu blbě, ale nejvíc si tenhle simulátor užijete podnapilí a s kámoši. Nejen, že to pravděpodobně váš výkon neovlivní, ale hra přímo vybízí k hláškování. Když majznete do žeber a ta se sesypou jako pyramida z karet do hrudního koše, asi jen těžko zabráníte smíchu. Odstranění pak nepotřebného balastu z citlivého lidského organizmu je další věc. Do toho vám asi do pacienta upadne nejméně jeden či dva skalpely a plíce vám pravděpodobně odskočí z operačního stolu.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Bude to pila nebo skalpel?

Pokud přežije pacient vás, tak už všechno

Pacient má naštěstí dost tuhý kořínek. Lze ho naprosto vydolovat a udrží se při životě ještě několik minut. Pokud mu tedy nevrazíte pilu do páteře – což se často stává. Herní obsah je naprosto minimalistický a vlastně je k dispozici jen zmíněná transplantace srdce. Ta se dá opakovat stále dokola a můžete se snažit vylepšit své doktorské dovednosti. No, přeji hodně štěstí.

Ovšem velmi zajímavá je skutečnost, že autoři se z poměrně velkého úspěchu na Global Game Jam 2013 rozhodli udělat rozsáhlejší verzi hry. Ta dokonce získala už požadovaný počet hlasů od komunity k tomu, aby vyšla na Steamu. Vývojářská videa prozrazují, že si v rozšířené verzi užijeme takové chuťovky, jako je operace mozku. Pro slabší povahy hra asi nebude. Masochisté a fandové seriálu Pohotovost se pravděpodobně ubaví ke klinické smrti.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky ze hry

Ovládání vypadá intuitivně, ale…

Závěr a konečné hodnocení

Důležité je nebrat Surgeon Simulator 2013 vážně, ale spíš jako zajímavý herní pokus. To, že se vývojářům povedlo za 48 hodin naprogramovat něco podobného, je zázrak. Hra je kompletně 3D a nevypadá vůbec zle. Nevyladěné ovládání se vzhledem k smrtícímu deadlinu celé akce dá odpustit. Otázka je, jak dopadne rozšířená verze. Za tu si na rozdíl od té aktuální budeme muset něco i zaplatit. Stále však nechápu, proč se tomu říká lékařský simulátor. Co jsem zatím pozoroval, je to spíše blíž k pitvě. Tak dlouho operujete, až pak zjistíte, že vlastně pitváte.

Výhody

  • Netradiční simulace
  • 3D grafika
  • Je to sranda

Nevýhody

  • Ovládání
  • Množství obsahu
  • Nevhodné pro citlivé lidi
Našli jste v článku chybu?

12. 4. 2013 9:03

sh-tfish (neregistrovaný)

Myslím, že otřesné ovládání bylo naopak záměrem. Kdopak si vzpomene na "hit" QWOP: http://www.youtube.com/watch?v=VJeJtK7Q2kk

12. 4. 2013 8:09

Rhinox (neregistrovaný)

Jenze tohle je ten vzacnej pripad, kdy horsi grafika je vlastne... lepsi!

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře