Hlavní navigace

SUSE Liberty Linux nabízí podporu pro další distribuce, Ubuntu zruší repozitáře partnerů

31. 1. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc, Internet Info
SUSE představilo produkt SUSE Liberty Linux, který nabízí podporu pro různé linuxové platformy. Ubuntu od příštího vydání zruší nepoužívané repozitáře partnerů. Komerční distribuce EuroLinux přidává podporu pro architekturu ARM 64.

SUSE Liberty Linux

SUSE představilo novou nabídku s názvem SUSE Liberty Linux. Tento nový produkt nabízí podporu nejen pro SUSE Linux Enterprise, ale i pro ostatní linuxové platformy. Uživatelé se tak dočkají profesionální podpory pro Red Hat Enterprise Linux, CentOS, openSUSE a SUSE Linux Enterprise Server. Vzhledem k tomu, že SUSE razí politiku „bez vendor lock-in“, dá se očekávat rozšíření podpory i pro konkurenční linuxové platformy.

SUSE Linux EnterpriseSUSE Linux Enterprise

Ubuntu zruší repozitáře partnerů

Firma Canonical plánuje letos v dubnu uzavřít repozitáře svých partnerů spolu s vydáním Ubuntu 22.04 LTS. Tyto repozitáře byly určeny pro komerční dodavatele softwaru, kteří zde poskytovali proprietární aplikace pro snadnou instalaci na Ubuntu.

Problém je, že od vydání Ubuntu 20.10 jsou tyto repozitáře téměř prázdné. Jediné, co v nich lze najít je Adobe Flash (již ukončený) pro Ubuntu 20.04 LTS. Vzhledem k tomu, že nesvobodné balíčky jsou k dispozici ve formátu Snap a na tyto repozitáře pouze sedá prach, rozhodl se je Canonical úplně zrušit.

Repozitář partnerů firmy CananicalRepozitář partnerů firmy Cananical

EuroLinux 8.5 na architektuře ARM 64

EuroLinux je podniková distribuce, postavená převážně na zdrojovém kódu Red Hat Enterprise Linuxu a je plně kompatibilní nejen s RHEL, ale i s Oracle Linux a CentOS. S vydáním verze 8.5 s kódovým označením „Tirana“ přidává kromě architektury x86_64 také podporu pro ARM64 (aarch64).

EuroLinux 8.3EuroLinux 8.3

Notebook Mars 15 poháněný Ubuntu

Americký výrobce hardwaru Juno Computers uvedl na trh nový linuxový notebook Mars 15. Tento stroj s FullHD displejem o uhlopříčce 15,6 palce pohání procesor AMD Ryzen 7 5800X s osmi jádry AMD Ryzen 9 5900X s dvanácti jádry. Jako operační systém byl zvolen Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa), který bude firma Canonical podporovat až do dubna 2025. Cena tohoto notebooku začíná na 2150 dolarech (cca 47 tisíc korun).

skoleni

Mars 15Mars 15

Nově vydáno

Minimalistická distribuce ArchLabs Linux oznámila vydání nové verze 2022.01.18. Rafael Rachid oznámil vydání verze 11.1.1103 na Ubuntu postavené distribuce Linuxfx. Odlehčená průběžně aktualizovaná distribuce Artix Linux vyšla ve verzi 20220121. Specializovaná distribuce určená pro záchranu poškozeného systému SystemRescue je k dispozici ve verzi 9.00.

Linuxfx 11.1.1103Linuxfx 11.1.1103

V textu jsou použité printscreeny pořízené redakcí Root.cz.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.