Hlavní navigace

SuSE Linux 6.4 bude na českém trhu začátkem dubna 2000

29. 3. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tisková zpráva společnosti SuSE CR, s.r.o.

Norimberk, 20.3.2000
Od 3. dubna 2000 se na trhu objeví nová verze SuSE Linuxu. Tuto verzi ocení především linuxoví začátečníci, pro svůj postupně rozvíjený instalátor YaST2 s propracovaným automatickým rozpoznáváním hardwaru, snadnou konfigurací internetového připojení, zvukové karty, sítě a tiskárny. Mezinárodní verze navíc obsahuje také anglický návod k rychlé instalaci, který detailně a bezpečně provede uživatele instalací systému SuSE Linux.

Společnost SuSE nabízí uživatelům na šesti CD více než 1 500 programů. Nová verze bude obsahovat systém Broadcast 2000, který umožní video-střih, dále pak trojrozměrný grafický program MOONLIGHT 3D ateliér. Pozornost byla také věnována multimédiím, obzvláště podpoře grafických karet s 3D chipsety Intel, NVIDIA, Matrox, ATI a S3.
Další novinkou je anglický návod k rychlé instalaci o 64 stránkách. Zde je uživatel veden krok za krokem celou instalací, provázen screenshoty z YaST2. Automatické rozpoznání hardwaru zjednodušší konfiguraci zvukových karet, tiskáren, modemů, ISDN karet a grafických karet. Již během instalace je díky YaST2 možné konfigurovat síť a přístup k internetu. Při instalaci softwaru máte možnost si kromě připravených konfigurací vybrat jednotlivé programy.
YaST2 nakonec spustí grafické prostředí KDE, které bylo upraveno pro 6.4 s cílem vytvořit praktický desktop, který uspokojí začátečníky i profesionály. Díky tomu jsou např. automaticky na obrazovce zobrazeny stávající windowsové diskové oddíly nebo můžete vytisknout soubor jednoduchým přetažením (drag and drop) na symbol tiskárny. Obsahuje také menu pro rychlý výběr a přehled programů nainstalovaných na počítači.

Řada zlepšení pro linuxové profesionály
Při používání SuSE Linuxu jako serveru nebo jako pracovní stanice nabízí SuSE Linux 6.4 významná zlepšení. Novému kernelu 2.2.14 doplnila SuSE další užitečné možnosti. Nyní je např. podporována velikost paměti do 3,5 GB. Ve spojitosti s podporou raw devices se SuSE Linux přímo nabízí jako platforma pro rozsáhlé databáze a elektronické obchodování. Rozsáhlá LDAP podpora pro služby jako jsou WWW, FTP a proxy spolu s LVM (Logical Volume Manager) učinila ze SuSE Linuxu 6.4 nejlepší volbu také pro webové servery. O zvýšenou bezpečnost se starají vylepšené firewallové skripty a kernelový modul secumod. A opět je zde také SuSE Proxy-Suite, volně šiřitelný firewallový nástroj, a dále námi vyvinuté FTP proxy.
Nová je také podpora pro souborový systém Reiser včetně funkčního journalingu. Ten zaznamenává všechny změny datové struktury v souborovém systému a umožňuje, řádově ve vteřinách, obnovení systému po náhlém zhroucení (např. při výpadku proudu). Při spolupráci s LVM je možné diskové oddíly s ReiserFS i za chodu. Zmenšení je možné, v případě že není namontován souborový systém. Zajímavý by mohl být pro profesionály a vývojáře právě vyvinutý XFree86 4.0. SuSE použila tento software jako první v distribuci. Protože ještě není podle „The XFree86 Project“ XFree86 4.0 ještě dostatečně testovaný, není součástí standardní instalace. Jako technologická demonstrace je představen SuSE SAX2 (SuSE Advanced X Configuration) – grafické prostředí, ve kterém je možné pohodlně konfigurovat celé XFree86 4.0.
Jelikož se DVD verze SuSE Linuxu setkala s velkým ohlasem a širokou podporou, bude SuSE Linux 6.4 nabízen opět také v DVD verzi. SuSE Linux 6.4 pro Alphu a PowerPC bude k dispozici koncem dubna.
SuSE Linux 6.4 obsahuje 6 CD, 530 stránkový anglický manuál, návod k rychlé instalaci, českou instalační příručku a 60denní podporu při instalaci (telefonem, faxem a e-mailem)

O SuSE
SuSE Linux AG je se svými více než 340 zaměstnanci jedním z vedoucích světových linuxových specialistů. SuSE Linux je, díky své stabilitě a kvalitě, používán více než miliónem uživatelů a více než 50 000 obchodními klienty na celém světě. Kromě svého vývojářského a distribučního centra v Norimberku se starají další pobočky v Oaklandu (USA), v Londýně, Praze a v Marano sul Panaro (Italie) o další rozvoj a šíření SuSE Linuxu.
Pro efektivní použití Linuxu v podnikání nabízí SuSE kromě komerčního linuxového softwaru a kompletních linuxových systémů širokou paletu kvalifikovaných konzultačních služeb a podpory. Počátkem února byl SuSE Linux na výstavě LinuxWorld v New Yorku vyznamenán jako „Best Linux Distribution“. Díky SuSE Labs je SuSE významným přínosem pro další vývoj Linuxu, především v oblastech linuxového kernelu, glibc, XFree86, KDE, ISDN4Linux, ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) a USB (Universal Serial Bus).

Autor článku