Hlavní navigace

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword: řežba ve stylu Golden Axe

21. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword perexový obrázek.
Rubání, krev, mlácení, krev, sekání a ještě více krve. Podobně jako v herní legendě Golden Axe, vás nic jiného ve hře SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword nečeká. Název evokuje bojový pokřik nařachaného barbara a o hře vypovídá víc, než tisíce slov. Prostě budete kosit vše, co se hýbe a tančit mezi kalužemi krve.

Lidé, co ujíždí na logických hrách a po příběhové stránce vyprecizovaných adventurách, se mohou na další čtení s prominutím vydlábnout. SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword je hra pro barbarofilní zabijáky, které těší pohled na useknuté končetiny a meč neodloží ani při milování se ženami. Příběh ani žádný náznak nějakého vyprávění či provádění, skoro mi to přijde až hloupé napsat, dějem – vás nečeká. Zrodíte se v jeskyni. Je jedno proč. Jediná cesta vede dopředu přes hordy nepřátel.

Na rozpoutání masakru vám stačí jen několik akčních tlačítek. Pomineme-li pohyb vašeho reka, můžete se pouze krýt, uskočit a útočit. K útoku se přidává ještě speciální super kombo, to vyvoláte podržením tlačítka pro útok a po nabití ukazatele ho pustíte. Pak se často, pokud neminete, rozpoutá hotové peklo. Speciální útok lze použít kdykoliv, jediné, co vás může limitovat, je čas.

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword - obrázky k recenzi.

Máte jen jeden život a po smrti následuje restart hry

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword je totiž někdy velmi rychlou hrou a z bojových situací sem tam vyváznete jen s notnou dávkou štěstí. No, barbar by to možná nazval bojovým instinktem. Často budete bojovat proti přesile a nepřátelé jsou každým dalším krokem silnější. Navíc máte jenom jeden život. Až kalená ocel probodne vaše tělo a srdce přestane bít, musíte svou cestu absolvovat znovu. Oživování ani check pointy se nekonají.

Nějaké prudy se ale bát nemusíte. Okolí se, podobně jako v králi RPG her Diablu, neustále generuje. Nikdy nenarazíte na stejnou chodbu. Jediné, co vás na opakování může štvát, je, že se budete muset opět dostávat přes ty nejslabší nepřátele. Ano, jeskyně není zrovna poutavá, ono taky vymyslet něco v podzemí, co vyrazí dech, je poměrně složité a jednoduchá grafika hry svazuje jedinému vývojáři Kennymu Backusovi ruce. Jednotlivé mapy však doplňují pasti jako ozubená kola nebo vysunující se bodáky.

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword - obrázky k recenzi.

Prostředí vám může v boji pomoci

Ty vám mohou v bojové vřavě pěkně zatopit, ale i pomoci. Někteří nepřátelé disponují silným brněním a neproniknutelným štítem. Po zásahu jsou ale nuceni o kousek ustoupit, a to je vaše šance. Lze je tak snadno shodit ze skály nebo dotlačit do dráhy ozubeného kola. Můžete využít i fígl s obranou. Když na vás někdo útočí, zobrazí se směr jeho útoku, a když je tento ukazatel bílý, stačí stisknout obranu a útok padoucha vykryjete tak precizně, že váš sok upadne a vy ho můžete chrabře domlátit na zemi.

Dalším faktorem, který ovlivňuje váš styl boje, je výběr zbraně. Každý meč disponuje jiným speciálním útokem. Šavlí lze házet na dálku, dlouhým mečem zase sekat nepříčetně kolem sebe a epické zbraně, jako Excalibur, ty vyšlou proti nepřátelům paprsek čisté energie se smrtícími účinky. Zbraně se nacházejí v místnostech, které se otevřou jen po vymlácení celé úrovně nebo její důležité části. Spolu s ostatními nástroji zkázy se ve zbrojnici můžete i jednou uzdravit.

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword - obrázky k recenzi.

Zuřivost vám dodá novou sílu

Ozdravovací stanoviště ale není jediný způsob, jak získat nedostatečné životy. Na dolní části obrazovky je lebka. Ta se nabíjí vaší zuřivostí a agresivitou boje. Když se vám ji podaří naplnit celou, získáte jeden dílek života a proces lze opakovat stále dokola. Jen musíte dávat bacha, aby se vám tento styl boje nevymkl kontrole. Kryt je stejně důležitý jako útok a někteří nepřátelé dokáží ubrat i více políček životů na jednu ránu.

Grafická stránka SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword je silně minimalistická. Kenny Backus na detaily moc nekoukal. Ovládáte jakéhosi humanoida, pravděpodobně barbara, protože má dlouhé vlasy. Nepřátelé se liší svým brněním a krev je červená, a i když vypadá jako sprška rudých pixelů, určitě ji s ničím jiným nezaměníte. Do bitvy hraje solidní metalová skladba a pumpuje vám do žil adrenalin.

CS24_early

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword - obrázky k recenzi.

Víc lidí víc vykosí

Největší bombou je kooperativní multiplayer. Ten lze hrát až ve čtyřech lidech na jednom počítači. Online mód bohužel není podporován, ale masakr a hlavně zábava je 
to i na jednom počítači neuvěřitelná. Hratelnost vás vrátí do zlaté éry hry Golden Axe. SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword má sice ještě dlouhou cestu před sebou, ale vývojář Kenny Backus hru aktualizuje o nové herní prvky celkem často. Snad mu zápal vydrží. Zvolení technologie Unity do jisté míry zaručuje, že budou další verze vycházet i na Linux a Mac.

Závěr a konečné hodnocení

SWOOOORDS! Colon Lords of the Sword není velká hra. Je to jen rubačka na uvolnění napětí a vybití zlosti z fronty při nákupu vánočních dárků, ale hra je tak neuvěřitelně zábavná a návyková, že ji nemohu jinak než doporučit. Navíc je zdarma, tak není důvod příliš váhat. Teď mě omluvte, jdu se zase vrhnout do víru masakru. Vám doporučuji udělat totéž.

Výhody

  • Požitek z boje

  • Generované prostředí

  • Rozličné zbraně

  • Metalový soundtrack

  • Multiplayer

Nevýhody

  • Absence příběhu

  • Grafika

  • Hlubší smysl vraždění

Byl pro vás článek přínosný?