Hlavní navigace

Tajemný atlet ve skákačce s názvem N

9. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Skákačka, která prošla dlouhou cestou od obyčejné flashovky až do komerční konzolové verze. Vžijte se do role ninji, kterému nedělá elegantní překonávání překážek sebemenší problém a solidně potrápí i vaše logické uvažování. Vše je navíc zabaleno do poutavého a netradičního grafického hávu.

N (domovská stránka) je hra, která se snaží skloubit logické myšlení a akční skákačku. Zprvu jsme se s ní mohli setkat ve flashové verzi. Ta byla natolik úspěšná, že se ji tým Metanet Software rozhodl vydat, jako plnohodnotnou multiplatformní hru, která byla dokonce později předělána na konzoli Xbox 360.

Do ruky se vám dostane ninja, který má z nějakého nevysvětlitelného důvodu snahu, dostat se z bodu A do bodu B a tak projít několik desítek úrovní. Jeho hlavní zbraněmi proti všemožným nástrahám jsou hbitost a rychlé rozhodování v nebezpečných situacích.

Důležitým prvkem ve hře je fyzika. Autoři hry se rozhodně nesnažili kopírovat realitu, a tak postup vašeho avatara někdy spíše připomíná let než skákání. Čím více se s ninjou dokážete rozběhnout, tím dále doskočíte. Navíc je vaše postava velmi schopný lezec. Kolmá zeď pro ni není žádnou překážkou a jediné, co při lezení ztratíte, je drahocenný čas, neboť tento způsob překonávání úrovní nepatří mezi nejrychlejší.

Čas není váš úhlavní nepřítel

Na každou úroveň máte určitý časový limit. Bohužel, v některých částech hry je takový nedostatek času, že je nemožné se do cíle dostat ve stanoveném limitu. Proto jsou všude rozmístěny žluté tečky, které čas dokáží o jednu sekundu navýšit. Někdy též slouží jako orientační bod, který vám naznačí vaši potenciální cestu do cíle.

Vašimi úhlavními nepřáteli v překonávání levelů nebudou pouze nedostatkový čas a složité překážky, narazíte i na mechanické nepřátele a pasti. Téměř všude jsou rozmístěné miny, které při doteku s vaší postavou explodují. Dále na vás číhají roboti s umělou inteligencí, kteří vás při doteku polechtají elektrickým proudem. Ti se nacházejí v několika verzích. Automaticky navádění a s předprogramovanou trasou svého pohybu. Největším oříškem pro vašeho ninju jsou však palebné věže. Narazíte jak na klasické kulometové, tak na věže s naváděcími raketami. Ty jsou obzvlášť nebezpečné, protože se vás rakety drží jako klíště a chce to hodně talentu a někdy i štěstí, aby jste jim dokázali uniknout.

Konec neznamená konec

Hra nabídne několik desítek úrovní, jejich obtížnost jde strmě nahoru. Nenechte se tedy zmást tím, že prvních deset dokončíte s prstem v nose. Pokud se dostanete až na konec, můžete si další levely obstarat u početné komunity nebo si je vytvořit. Vývojáři kromě hry vydali i editor s názvem Ned. Vaše vytvořené úrovně můžete sdílet a sledovat, kdo jimi dokázal proběhnout nejrychleji.

N vyniká i solidním grafickým zpracováním, které je velmi přehledné a koukatelné i ve vyšším rozlišení. Díky jednoduché grafice není hra tolik náročná a rozchodíte ji i na starších sestavách. V budoucnu se vývojáři chtějí s grafikou přiblížit konzolové verzi N+. Zatím je proti své komerční verzi pouze taková šedá myška, které by více barevnosti určitě neuškodilo. Zvuky jsou na tom poněkud hůře. Omezují se pouze na pípání a pár druhů výbuchů. Chybí pořádný adrenalinový soundtrack, který by jistě hratelnost posunul kupředu.

Ovládání hry je velmi jednoduché. Nemějte tedy obavy, že by se vám při skákání zamotaly nad klávesnicí prsty. Pohybujete se šipkami a skáče shiftem. Hru pozastavíte klávesou Esc a následným zmáčknutím Q se dostanete zpět do hlavního menu. Pokud se vám postup hrou nedaří nebo uvíznete ve svízelné situaci, jistě uvítáte tlačítko K, které vaši postavu humánně zabije a tak vás teleportuje opět na začátek.

Žádná procházka růžovým sadem

Největším plusem, ale i mínusem celé hry je její vysoká obtížnost, která v kombinaci se vznětlivým jedincem může vyvolat nevratné poškození klávesnice. Během překonávání úrovně nenaleznete žádné záchytné body, a tak vás smrt hlavního hrdiny pošle zpět na začátek levelu. To nemusí někteří jedinci unést a hra u nich vyvolá spíše frustraci než motivaci pro další hraní.

N je zábavná akční skákačka s logickými prvky, která dokáže spolehlivě zabavit ve slunných letních dnech. Pokud se považujete za vyrovnané jedince a několikanásobné opakování úrovně vám nevykouzlí vrásky na čele. Neváhejte a určitě N vyzkoušejte. Je to sakra dobrá hra, která vydrží desítky hodin.

Plus

Cloud23

  • Grafika

  • Zábavnost

  • Množství obsahu

  • Editor

Mínus

  • Nerovnoměrně rozložená obtížnost

  • Zvuky

Autor článku