Ta cena na indiegogo je bez dopravy/dph, takže je třeba připočítat 27USD za shipping a pak už je cena za 2GB něco pod 8 tisíc.
Pokud někdo není ochoten dát svoje údaje a zejména čísla platební karty paypalu, je to docela schůdná možnost. Bohužel Alza je dost předražená obecně, na druhou stranu asi není lehké sehnat prodejce, takže si to nechá zaplatit.
zajímavé, jak se to vezme. Ten projekt je určitě super, ale kdybychom se bavili ciste o hardware (coz nedava uplne smysl) tak to zas tak vyjimecne neni. PCEngines APU1D4 pořídíte za podobné peníze, nebo levněji, a variabilita + rozšiřitelnost bude vyšší. Jako bonus máte nesrovnatelně větší možnosti provozu OS.
Asi to nebude uplne o cene. Bud Omnii chcete, a pak je skoro jedno, jestli stojí 5 nebo 8 tisíc (stejně to není s čím smysluplně srovnávat) nebo řešíte užitnou hodnotu HW v poměru k ceně (s tím, že OS si naloadujete a udržujete dle libosti) a pak jsou tady možná "výhodnější varianty".
Možná by CZNIC mohl v příštím projektu využít nějakou stávající masově prodávanou platformu a zaměřit se na systém, což je asi nejvyšší přidaná hodnota.
Když se budeme bavit čistě o hw, tak např. celý Apple nedává úplně smysl. Kupuješ si vyladěný fw na ten konkrétní hw, bezpečnostní aktualizace, dokumentaci, kompatibilitu s dalším příslušenstvím co ještě vznikne atd. Na iPhone se asi taky moc lidí nepokouší nahrát Android, takže třeba mně je jedno, jestli by jiný hw umožňoval více možností OS, protože to nehodlám sám udržovat aktuální, když to nemám jak otestovat. To by pak celá ta bezpečnost, kterou od toho lidi očekávají, šla do kopru.
Pomineme-li skutečnost, že pro router/firewall existuje řada aktivně udržovaných "distribucí" OpenWrt počínaje, na desku typu Alix (nebo jiný x86) si nahrajete třeba Debian a úroveň toho co zmiňujete (bezpečnostní aktualizace, dokumentaci, kompatibilitu s dalším příslušenstvím) máte zase trochu někde jinde. Userbase i komunita je řádově větší než u Openwrt forku vyvýjeného CZNIC (kolik mají vývojářů). A množství kvalitně podporovaného hw majoritní distribucí typu Debian ani nemluvě.
Vidím to úplně jinak. Seskládat vhodný hw, nainstalovat Debian, udržovat aktuální, správně nakonfigurovat (ne jen aby to nějak fungovalo, ale aby to bylo i nastavené bezpečně) je řádově složitější než nastavit Turris přes průvodce, aktualizace (i nastavení) nechat na cz.nicu a další funkce si naklikat v jejich app store.
Jasně, pokud chcete trávit život po fórech laděním routeru nebo jste IT síťový expert, je Debian asi lepší - ale kolik takových uživatelů je?
Prave proto chcete "obycejnou" PeCku. (vyrazeny notebook, nebo ten vyse zmineny alix, nebo nejaky intel atom). Pokud od te krabicky chcete treba i NAS, tak potrebujete neco co ma nativni SATA radic. Proto jsem pred lety sel prave do toho atomu. Na rozdil od beznych NASek, mi to pri odpojeni vsech uzivatelu unmountne filesystem a sleepne disky. Takze nehrozi postupna propagace chyby z cache v pripade vadneho HW (to se mi na domacim PC routeru drive uz stalo. Chyba se nejspis dostala do fs cache, a postupne rozbila cely fs (vetsinu prepsala) nez se OS dostal do nepouzitelneho stavu. Neverim ze to uz na zacatku nebylo ve stavu, kdy by fs odmitnul mount ve write rezimu.) No a kdyz uz tam ten debian mam, tak na tom provozuju router.
vyrazeny notebook ako router? V pripade, ze mate vadny HW tak sa mi zda dost zvlastne, ze vam nejaky unmout pomoze. Respektive co vas ochrani pred chybou pri behu? Ako vtedy chyba nebude rozbijat FS, odhliadnuc od toho ze chybna cache by podla mna celkom rychlo sposobila segfault.
Já používám APU 2C4 případně v kombinaci se switchem Mikrotik RB260GS(P). Omnia je určitě úžasný stroj, ale pro mé potřeby se více hodi APU (nepotřebuji např. integrovanou Wifi). APU 2C4 výjde s krabičkou a zdrojem na nějakých 125 CHF, dokoupit je nutné SD kartu nebo MSata disk.