Já bych jen doplnil, že 5V Vcore nebylo až do příchodu Pentií ale už některé verze 486 DX2 a všechny DX4 či DX5(Am586 PR75+) používaly 3.3V Vcore. To jen tak pro přesnost :)
Ono to nesouviselo se změnou CPU architektury jako takové, spíš se změnou příslušných elektrotechnických norem... už jsem nějakou dobu z oboru a tak to nejsem schopen odcitovat přesně, nicméně, v kritické době bylo standardní napětí změněno z 5V na 3,3V.
Proto byly na toto napětí "backportovány" i 486, kterým jinak těch 5V nezpůsobovalo velké problémy.
"Standardní napětí"? Jaké standardní napětí? U pětivoltové TTL je standardní napětí 5 V, u třívoltové 3,3 V. Jaká norma se podle vás měla měnit? Že by někdo normou nařídil, že od nového roku bude standardním napětím pětivoltové TTL 3,3 V se mi nějako nechce věřit :-)
Věřte tomu, že když se skupina výrobců na změně napětí ve svých výrobcích k určitému datu dohodne, tak že se příslušné napětí opravdu změní. A většinou si to i nechají posvětit od nějaké nezávislé organizace, která v tomto duchu vydá příslušný "papír".
Ze stejných důvodů např. implementace PCI 3.0 jede výhradně na 3,3V a byl to i jeden z vedlejších důvodů pro zavedení SATA (byť tam se to tak docela nepovedlo - ovšem to by bylo na zcela samostatnou debatu).
Mám ten pocit, že 486ky na 3,3V opravdu přišly až po těch prvních Pentiích. Zatímco se Intel tlačil na trh Pentia s lepší architekturou, pánové od AMD šli cestou snižování spotřeby a zvyšováním frekvence starších osvědčených 486tek. 486ky od AMD dlouho a úspěšně Pentiím konkurovaly, což také srazilo cenu počítačů. Ve své době šel počítač s 486DX4/133 sehnat o dost levněji než podobně výkoný s Pentiem 66.
Podle CPU-collection Pentium bylo uvedeno na trh 22 května 1993. To byla ještě 5V verze (tuším že to byly jen 60-66MHz) ostatní měly už 3,3Vcore kvůli zmenšení výrobního procesu a pro dosažení vyšších frekvencí - kdyby se 5V nesnížilo (jako z 12V na 5V v dobách 8bitů - třeba čs. PMD 85 má ještě v CPU napětí i -12V k 5V ). Doma jedno P66 na 5V mám a byl to v desce opravdu dobrý pekáček :). V té době 99% 486 co Intel dělal bylo 5V. Ovšem 3 května 1993 byla uvedena 486DX2 40MHz verze na 3,3V, takže 3,3 V 486 byla (alespoň teoreticky) dostupná přece jen pár dní před vydáním Pentia.http://www.cpu-collection.de/?tn=0&l0=co&l1=Intel&l2=i486+DX
March je březen. ;-) Mimochodem, to je pěkné, jak tehdy byl 16W procesor za „topení“ a dnes se 45W procesory označují jako Energy Efficient a do 16 W se sotva vejdou ty nejúspornější procesory určené pro notebooky. :-)
Vezměte v potaz, že v té době se nezměnilo "jen" napájení procesorů, ale třeba i napájení PCI (PCI byla původně 5V).
Ono to především souviselo s tehdejší vlnou "zeleného šílenství" a se snahou postavit úsporný počítač (a mít na to zároveň nějakou pokud možno jednotnou normu).
Ve světle pozdějších událostí to sice působí až lehce komicky, ale přesně taková nálada tehdy před 15-ti lety panovala.
No, nevím, ale řekl bych, že za snižováním napětí jsou trošku pragmatičtější důvody - je to prostě z technologického hlediska výhodnější (možnost zmenšit průřezy vodivých drah na chipech a pod.)