Vlákno názorů k článku Textový editor na 350 řádků v Gtkmm od Jirka - Mozna to autorovi prijde jako dobry napad, ale...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2011 9:38

    Jirka (neregistrovaný)

    Mozna to autorovi prijde jako dobry napad, ale jen do chvile, nez uvidi zdrojaky v jinem jazyce, nez cestina ci anglictina. Myslim, ze se vyplati psat zdrojove kody programu v anglictine od zacatku.

  • 12. 4. 2011 10:45

    A.S.Pergill (neregistrovaný)

    Tady bych si dovolil nesouhlasit. Angličtina asi má smysl v situaci, kdy se ten program píše pro nějaké mezinárodní publikum. Je to ovšem naprosto hovadská hatmatilka (což je dáno podstatou toho jazyka, kde většina frekventovaných slov se skloňuje a časuje nepravidelně a v němž je ubohá slovní zásoba kompenzována "ustálenými frázemi"), v níž komentáře nemusejí vůbec dávat smysl. Stačí, když je tam použita nějaká "ustálená fráze", obvyklá třeba ve střední Austrálii mezi léty 1998 a 2000 a nemáte šanci zjistit význam textu (slovníky na slova v tomto nepomohou a použitelné slovníky na fráze neexistují). Pokud to není souvislý text, kde se dá domyslet kontext z okolí, tak se nechytáte a nechytne se zpravidla ani překladač od Googla.
    Faktem je, že čeština má asi trojnásobnou slovní zásobu (na úrovni thesauru jazyka) a průměrný rodilý uživatel češtiny má proti průměrnému rodilému uživateli angličtiny (o nerodilých ani nemluvě) slovní zásobu pěti až desetinásobnou. Takže komentáře v češtině mohou být daleko jednoznačnější a srozumitelnější (nejsou.li, je to opravdu zaviněno komentujícím).

    Ono je něco podobného i u chemického názvosloví: Z českého názvu anorganické sloučeniny podle relativně jednoduchého algoritmu, bez jakýchkoli dalších informací, dostanete vzoreček, u anglického názvu to není možné (musíte nezávisle na znalosti názvosloví např. vědět, které mocenství u kterého prvku je "hlavní", resp. bylo za ně považováno v době, kdy se to názvosloví dělalo, a bez této informace navíc ten vzoreček dohromady nejde dát).

  • 12. 4. 2011 14:31

    lobo (neregistrovaný)

    "takže komentáře v češtině mohou být daleko jednoznačnější a srozumitelnější (nejsou.li, je to opravdu zaviněno komentujícím)."

    -iste ano, ale v okamihu ak potrebujes s niecim poradit a hodis kus kodu do nejakeho fora, tak si odkazany na pomoc len cesky/slovensky hovoriacich ludi

  • 12. 4. 2011 15:12

    Biktop (neregistrovaný)

    Kolikrát se to člověku stane, že potřebuje poradit s kusem kódu v nějakém foru? Pravda, dnes se to děje v míře bohaté, ale to jsou obvykle trotlové, jejichž schopnost používat vlastní hlavu je silně limitovaná a kteří se programováním zabývají spíš nějakým omylem. Já si marně pokouším vybavit, kdy se něco podobného za uplynulých 20 let přihodilo mně, že bych spamoval nějaké forum kusem svého kódu, s kterým nedokážu pohnout. (WTF?) Když si pročítám na forech 99% příspěvků těch, co potřebují poradit s kusem programu, vždycky si pomyslím "ty běž, hochu, radši házet lopatou - programování je evidentně nad tvoje schopnosti."
    Moje doporučení - vždycky, když má někdo nutkání zase někde spamovat se svým kusem programu, měl by se nad tím ještě několikrát zamyslet. Když zjistí, že je to marné a že se mu to děje nějak podezřele často, měl by se vykašlat na programování, protože je na to zkrátka moc hloupý.

  • 12. 4. 2011 15:28

    Blaazen

    Až budete programovat multiplatformně pro několik různých odlišných frameworků, budete velmi rád, že můžete z někým konzultovat svůj problém (nejlépe třeba s vývojáři toho IDE/RAD). Ne vždy je vše dokonale zdokumentováno. A pokud má daný jazyk dobrou syntaxi a smysluplně (anglicky) nazvete proměnné, tak ani není mnoho komentářů potřeba.

  • 12. 4. 2011 16:08

    Biktop (neregistrovaný)

    Fakt si myslíte, že za těch 20 let jsem se s problémem různých typů platforem a vývojových prostředí neměl tu čest setkat? :-) Obzvláště, když se specializuji na embedded a systémový vývoj...

  • 12. 4. 2011 16:52

    Blaazen

    OK. Jistěže se na fórech vyskytují hlouposti, jen se mi nezdá ten poměr tak vysoký (ale možná máme odlišná kritéria :-) ). Každopádně se čas od času stane, že člověk narazí na věc, která je na hraně bug/feature a fórum je ideální místo, kde to probrat (a ne rovnou psát bugreport).
    (^ Měl jsem především na mysli prostředí, kde z jednoho zdrojáku kompilujete pro více frameworků.)

  • 12. 4. 2011 20:09

    martin (neregistrovaný)

    Správně. Nenechte se vykolejit od namyšlence, který na programátorském fóru řeší asi návštěvu hradů a zámků. K čemu jinému by fóra byla. Nehledě k tomu, že po vás ostatní ten kód stejně chtějí (co kdyby jste se řešili skrytý překlep).

  • 13. 4. 2011 22:31

    vks

    Ja bych rekl, ze dulezite je, aby byl kod prehledny a jasny. Myslim, ze jazykový paskvil jaký se často používá neni moc dobry pro komercni pouziti(díval se někdo do těch skriptů ve formulářích na sčítání lidu? to je zážitek) ale pro domaci pouziti je idealni. Ne kazdy potrebuje diskutovat svoje programatorske dotazy s cinany a indy, takze vetsinou se zacinajici programatori bavi se svymi kamarady, kteri vetsinou byvaji ze stejne zeme.

  • 13. 4. 2011 22:31

    vks

    Ja bych rekl, ze dulezite je, aby byl kod prehledny a jasny. Myslim, ze jazykový paskvil jaký se často používá neni moc dobry pro komercni pouziti(díval se někdo do těch skriptů ve formulářích na sčítání lidu? to je zážitek) ale pro domaci pouziti je idealni. Ne kazdy potrebuje diskutovat svoje programatorske dotazy s cinany a indy, takze vetsinou se zacinajici programatori bavi se svymi kamarady, kteri vetsinou byvaji ze stejne zeme.