Hlavní navigace

The Binding of Isaac: zrazen matkou i bohem

4. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Edmund McMillen, autor několika zásadních „indiovek“ z posledních let, se opět pustil do křížení herních žánrů. The Binding of Isaac je netradiční herní hříčka, která v sobě skloubila RPG a klasickou akční střílečku z pohledu třetí osoby. Připravte se na boží zatracení a průchodem samotným peklem.

Když si na vás bůh zasedne, nemáte zrovna na růžích ustláno. Isaacova matka od rána až do večera sedící u televize a koukající na křesťanské pořady náhle uslyší boží hlas. Ten jí žádá, aby svého malého syna ochránila před hříchem a peklem. Matka slepě plní všechny Hospodinovy příkazy, až jí bůh požádá, aby svou víru dokázala zabitím Isaaca. Ten zavřen v pokoji, aby byl ochráněn před hříšnými myšlenkami, uteče padacími dveřmi do sklepení pod domem. Netuší však, že v nekonečném labyrintu chodeb se skrývá zlo pomalu větší, než jeho fanatická matka.

Na The Binding of Isaac pracoval známý designer her Edmund McMillen. Ten má ve svém portfoliu her pecky jako Braid, Gish nebo Super Meat Boy. Většina těchto indiovek s neotřelými herními prvky bylo portováno i na Linux a Mac a pravidelně se objevují v akcích typu Humble India Bundle. Díky využití flashe jako herního enginu není port nijak složitou záležitostí a hry si mohou užít hráči napříč všemi platformami.

Mix herních žánrů

Herní žánr je stejně jako u značné části McMillenových her těžké definovat. Isaac je něco mezi akční střílečkou a RPGéčkem. Herní úrovně jsou automaticky generovány. Skládají se vždy z několika místností, jejichž počet v každém sklepení roste. Mezi jednotlivými prostory se prochází dveřmi. K některým je ale potřeba klíč. Tyto zamčené prostory ukrývají nejvzácnější poklady nebo cesty k utajeným komnatám.

V každé místnosti nebo spíš v tomhle případě aréně se často nachází několik nepřátel. Jejich design je velmi podobný předchozím McMillenovým hrám. Jeho charakteristický rukopis se rozhodně nedá zapřít. Některá monstra, jako by vypadla z jeho předchozích herních projektů. Pravděpodobně se jedná o jakýsi druh parodie své práce, což je skvělý osvěžující prvek.

Vaše postava zabíjením nepřátel nezískává žádné nové zkušenosti, jak je to běžné u tradičních RPGéček. Síla Isaaca roste nalézáním mocných předmětů a artefaktů. Těch je obsaženo ve hře možná až několik stovek a někdy z nich přímo číší šílenost a absurdita. Zkoušeli jste někdy nepřátele kosit použitou maminčinou vložkou nebo ochrany těla dosáhnout za pomocí jejích bombarďáků?

Slzy dítěte jako zbraň

Isaac bojuje primárně svými slzami, které, jak to jen říct – stříká na nepřátele. Kromě klasického útoku má ještě sekundární, což je pokládání bomb. Těch má jen omezené množství a patří k silnějšímu kalibru, který je možný při ničení monster použít. Dále jsou tu bojové artefakty. Ty mohou do víru boje teleportovat několik bomb, zpomalit nepřátele nebo vyvolat nohsledy, kteří vám pomohou.

Většina artefaktů a bonusů se projeví na hrdinově vzhledu. Na konec můžete dorazit s vizáží smažky, terminátora, upíra nebo samotného satana. Hra není ani tak dlouhá jako pekelně těžká. Sklep má sedm pater a s každým dalším stoupá i obtížnost. Konec sklepení vždy hlídá mocný boss, jehož poražení je kolikrát téměř nemožné. Zdraví ve hře se počítá srdíčky v pravém rohu obrazovky, ale život máte jen jeden. Pokud klesne ukazatel vaší vitality na nulu, musíte začít od začátku.

Hra je krátká, ale strávíte s ní dlouhé hodiny

Díky generovaným úrovním ale stereotyp nehrozí. Pořád je co nového objevovat a odemykat. Čeká vás několik zakončení a postav, za které můžete po dohrání a splnění několika podmínek hrát. Jejich zpřístupnění je, ale běh na dlouhou trať a záleží i hodně na vašem štěstí. V menu vás čeká i příjemný statistický přehled. Ten vás ale může lehce přivést do deprese, když i po padesátém úmrtí na vás mrká nula u počtu dokončených her.

Za několika hodin hraní a neustálého opakování pochopíte, že faktor náhody u The Binding of Isaac hraje prim. Někdy se vám povede první úrovně dokončit se silnou postavou, kosící nepřátele pouhým pohledem, jindy ale sotva přežíváte a s nejnižším počtem životů se jednotlivými arénami protloukáte, jak se dá. Prášky a hrací karty, které během vaší cesty naleznete, nemají popisky a vždy je aktivujete pouze na své osobní riziko. Někdy vás mohou uzdravit, jindy nepříjemně oslabit, což se v otevřeném souboji může stát osudným.

Zvuková kulisa má co dohánět

Zvuková stránka není na rozdíl od vtipné a příjemné stylizace nic úžasného. Jedna skladba se neustále opakuje. Je sice pravda, že atmosféru docela dobře podkresluje, ale po několikahodinovém hraní mi začala lézt silně na nervy a musel jsem ji vypnout z obavy, že by se dostavil bolehlav. Čest nazvučení naštěstí zachraňuje úžasný hlas vypravěče příběhu. Dal mi vzpomenout na úvodní intro u Falloutu, jehož úvodní slova „War. War never changes“, se vryla do paměti milionům hráčů. Možná, že některé hlášky z Isaaca i v herní komunitě zlidoví.

Závěr a hodnocení

The Binding of Isaac je krátká, ale silně návyková herní hříčka. Díky pekelné obtížnosti a silnému faktoru náhody se na její konec jen tak nedostanete. Zdali vám to vyhovuje či ne, si už musíte rozhodnout sami. Díky generovaném obsahu se při procházení stejných kol nudit rozhodně nebudete. Po chvíli vám to přijde jako jedna nekonečná herní šňůra se slabou jiskřičkou naděje z vítězství na konci.

P.S.: The Binding of Isaac je součástí akce Humble Bundle.

skoleni

Hodnocení

Výhody

  • Návykovost
  • Design světa
  • Zábavnost
  • Herní prvky

Nevýhody

  • Obtížnost (pro někoho)
  • Soundtrack
  • Faktor náhody

Autor článku