Hlavní navigace

The Legend of Edgar: rytířem od píky

Jakub Zelenka

Slyšte, slyšte! Zazpíváme vám prastarou píseň o statečném rytíři Edgarovi, kterému zlý černokněžník unesl milovaného otce. Statečný Edgar se však nevzdal a procestoval celou zemi, aby mu pořádně vyprášil jeho kouzelnický hábit. Tak co, jste připraveni na pořádné dobrodružství, které se jen tak nezají?

Cesta hrdiny

Edgarovi se znenadání ztratí otec, proto prachsprostě a bez důkazů obviní chudáka černokněžníka, který žije ve vzdálené věži za desatero horami a tisícero řekami. Jelikož nemá Edgar vybavení, rozhodne se ho vyžebrat na obyvatelích místní vesničky. Ty mu dají seznam surovin a pošlou ho do lesa a nedalekého dolu, aby přinesl dostatek surovin, z kterých by mu nějaký ten meč a štít mohli uplácat.

Hra v sobě kombinuje prvky skákačky a klasického RPGéčka. Edgar překonává překážky a bojuje s nebezpečnými tvory, na které využívá zbraně ze svého inventáře. V úvodních částech hry se dokonce pohybujete nebezpečnými lesy bez meče či štítu.

Hoď to kuře do klícky!

Během hry plníte velké množství zajímavých úkolů. Většinou se jedná o systém zabij, najdi nebo unes. Přesto v sobě mají jakousi zábavnou jiskru a  při jejich plnění se nebudete ani na minutku nudit. K jejich dramatizaci poslouží i naskriptované situace, které na vás v nečekanou chvíli pošlou třeba obrovský kámen.

Hra disponuje jednoduchým systémem dialogů. Se spřátelenými NPC můžete pokecat a vyptat se jich na podrobnosti o svém úkolu. To nejdůležitější z rozhovorů se vám zapíše do jakéhosi deníčku pod inventářem. V něm si poté můžete najít důležité informace o všech úkolech, a neskončit tak při hraní na mrtvém bodě.

Bojovník Edgar

Souboje probíhají jednoduchým způsobem. K dispozici máte od určité části hry meč a štít. Mečem se snažíte většinou stvůru zasáhnout a štítem blokujete jejich útoky. Při soubojích není nutné nijak taktizovat. Mačkáte tlačítko pro útok jako zběsilí a v nouzi největší se bráníte štítem. Každý zásah vašeho protivníka malinko odstrčí nebo ho pošle opačným směrem. To je obzvlášť nepříjemné u odolných stvůr, za kterými musíte několik sekund běhat a mlátit je zbaběle do zad.

Na konci důležitých pasáží na vás většinou čekají bossové. To jsou silnější potvory nebo zvláštní události, které vás mohou jedinou chybou snadno poslat do kytek. Většinou je musíte mlátit hlava nehlava nebo pravidelně využívat jejich slabá místa.

Vychytralý Edgar

Čas od času se ve hře vyskytne jednoduchá hádanka. Váš mozek se při nich sice nerozžhaví do ruda, ale působí jako příjemné zpestření hry. Sem tam odtáhnete bednu k místu, kam byste za žádných okolností nevyskočili nebo použijete kousek dřeva jako vor. U většiny hádanek se nachází páčka, která vám všechny důležité předměty vrátí zpět na původní místo.

Radost pohledět

The Legend of Edgar disponuje solidním grafickým zpracováním. Zpracování sice v dnešní době působí poněkud zastarale, ale mě osobně velmi sedlo a byl jsem z něho do jisté míry i nadšený. Hra vám dá vzpomenout na staré dobré časy a dýchne na vás nostalgickými vzpomínkami. Já osobně jsem si třeba vzpomněl na Sonica, kterého jsem jako dítě hrával na konzoli Sega Genesis.

Zvuky a pazvuky

Edgarův příběh je doprovázen solidním a hlavně originálním soundtrackem. Každá oblast má svůj hlavní zvukový motiv a tvůrci se nebáli jít ani do detailního nazvučení okolí. Ve vaší rodné vesnici například slyšíte i hučení větru a šumění oceánu v dáli.

Edgarovy šrámy z bitev

Žádná hra není bez chyb. Dokonce i na Edgarově bojem ošlehané tváři se najde pár viditelnějších jizev. Požitek ze skákání není tak intenzivní jako u klasické skákačky. Dále vás hra nutí několikrát probíhat ty samé pasáže a při cestování kolikrát nenarazíte na nic, krom pár mušek nebo jedné malé propasti. Když jsem se například již po čtvrté vracel do vesnice odevzdat surovinu na štít, začal jsem si přát, aby nějakým způsobem mohl zrychlit čas. Edgar totiž není zrovna dobrý pěšec ani běžec, a cesta se tak nepříjemně táhne.

Zářezy na pažbě

Náš neohrožený rytíř se asi vyžívá ve statistikách. Hra obsahuje poměrně detailní informace o vašem putování. Počítá například, kolik jste ušli kilometrů (hodně) a kolik stvůr je díky vám o hlavu kratší. Ne, že by vám tyto tabulky k něčemu byly, ale je to zajímavé zpestření hry a po dokončení se na ně jistě rádi podíváte.

Je Edgar sympaťák?

Tento netradiční mix se hraje vskutku božsky a pobaví každého hráče bez ohledu na věk nebo herní platformu. Pokud si uděláte trošku času a vydáte se s Edgarem na dobrodružství, uvidíte, že vám tento rytíř rychle přiroste k srdci a na konci se s ním budete jen neradi loučit.

Výhody

  • Grafika

  • Zvuky

  • Délka hry

  • Herní mechanismy

Nevýhody

  • Někdy obtížnost

  • Nudné cestování

  • Recyklace úrovní

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání