Hlavní navigace

Thunderbird 1.5: změny jen kosmetické

13. 1. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Sedm týdnů po vydání Firefoxu 1.5 vyšel také jeho mladší bratříček Thunderbird. Opět se společně podíváme, co nového nám přinesl do našich schránek a na co se zatím při vývoji nedostalo.
TB logo

Mozilla nějakou dobu vydávala nové verze obou programů téměř současně. Sice jsme tak mohli upgradovat najednou a měli jsme pořád stejné verze, ale zároveň to přinášelo řadu problémů. Jedním z nich bylo problematické testování, kdy bylo třeba ve stejnou dobu intenzivně testovat dva různé programy.

Proto bylo rozhodnuto, že bude Thunderbird do budoucna vydáván s jistým zpožděním. Nyní je dostatek času na práci testerů, překladatelů a dalších zainteresovaných lidí. Určitě je to k dobru věci.

Přestože je Thunderbird stahován asi 5× méně než Firefox, může se chlubit velmi slušným počtem stažení od verze 1.0, který se blíží dvaceti milionům. Určitě proto stojí za pozornost.

Stejně jako u Firefoxu byla vylepšena řada funkcí, které se týkají především uživatelského rozhraní. Postupně si tedy novinky představíme.

Stažení a instalace

Opět máme více možností, jak Thunderbird nainstalovat. Buď můžeme použít balíček od CZilly, která připravuje české lokalizace všech mozillích produktů (www.czilla.cz/stah­nout) nebo počkáme, až se balík objeví v naší distribuci. Toto ovšem není řešení pro nedočkavce, kteří chtějí novou verzi vyzkoušet hned. Obvykle totiž nějakou dobu trvá, než se balík v repozitářích objeví.

Pokud preferujete (jako já) instalaci z oficiálních zdrojů, stačí asi 10 MB balík stáhnout, rozbalit na oblíbené místo a spustit příkazem thunderbird. Jednoduché.

Konfigurace a souborový dialog

Thunderbird se obecně snaží dodržovat stejné rozložení ovládacích prvků, aby mohl uživatel zužitkovat návyky, které získal ve Firefoxu. Přeci jen jsou to aplikace z jedné stáje, určené pro vzájemnou spolupráci, přestože je samozřejmě můžete používat zcela odděleně.

Z toho důvodu byly i do Thunderbirdu integrovány nové dialogy pro konfiguraci programu i práci se soubory. Dialog předvoleb dostal horní lištu s ikonkami, souborové okýnko je opět z GTK2. Asi nemá cenu se dále rozepisovat. Obrázky napoví.

Konfigurace
Save dialog

Mazání příloh z mailů

Úplně nová funkce, díky které jste schopni jednoduše smazat přílohy, které nepotřebujete nebo nechcete. Stačí na zvolenou přílohu klepnout pravým tlačítkem a vybrat Smazat. Budete dotázáni, jestli to myslíte vážně a informováni o tom, že změna je nevratná. Po potvrzení příloha jednoduše zmizí. Podobně je možno smazat z mailu všechny přílohy jedním klikem. Po smazané příloze zůstane v seznamu záznam v podobě „Deleted: jméno přílohy”.

Kontrola pravopisu

Tato vlastnost sice není novinkou, ale nedá mi, abych na ni neupozornil. Bohužel kvůli chybě, která byla objevena až na poslední chvíli, se vývojářům z CZilly nepodařilo do balíku dostat český slovník. Na vině je chyba ve skriptech, které sestavují balík do výsledné podoby. Chyba bude opravena ve verzi 1.5.0.1. V tuto chvíli je k dispozici jen anglický slovník.

Pravopis - pred

Naštěstí existuje poměrně snadný způsob, jak vše napravit. Navštivte stránku czilla.cz/doplnky/kon­trola-pravopisu/ a stáhněte si asi 600 KB soubor cs_spell.xpi. Pak jděte do menu Nástroje → Správce rozšíření → Instalovat. Vyberte stažený soubor a chvíli počkejte. Na první pohled se nic nestane a ani nejste vyzváni k restartu, ale při psaní zprávy už je vám nabídnuta čeština.

Pravopis - potom

Samotná kontrola funguje dle očekávání, všechno je rychlé, je možno přidávat nová slova do slovníku, na pravé kliknutí je nabídnut seznam možností a podobně. Prostě tak, jak jste zvyklí z OOo. Na žádný další problém jsem nenarazil.

Automatické ukládání

Přestože byla podle vývojářů výrazně vylepšena stabilita nové verze, byla také přidána funkce automatického ukládání rozepsané pošty. Když vám tedy Thunderbird padne během psaní mailu, neměli byste o něj přijít.

Autosave

Bohužel je potřeba tuto funkci nejprve zapnout. Přejděte do konfigurace, tam do menu Vytváření → Obecné → Automaticky ukládat každých … minut. Musíte volbu zaškrtnout a zvolit vhodnou dobu, po jejímž uplynutí se rozepsaný mail uloží mezi koncepty. Vyzkoušel jsem a skutečně se po stanovené době rozepsaný mail uložil pomocí IMAP na server do složky Drafts (koncepty).

Editor předvoleb

Kvůli této funkci bylo dříve potřeba instalovat zvláštní rozšíření. Jde vlastně o obdobu firefoxovského about:config. V dialogu předvoleb nyní pod ikonou Rozšířené najdeme nové tlačítko, které zmíněný editor vyvolá. Zkušení uživatelé v něm mohou měnit mnoho skrytých nastavení Thunderbirda.

Podpora Google Maps

Pokud používáte v Thunderbirdu adresář, možná vás potěší jeho nové provázání s Google Maps. Pokud jste u kontaktu vyplnili také adresu, objeví se vedle ní tlačítko s nápisem Načíst mapu, jehož stisk způsobí otevření prohlížeče, ve kterém je načtena mapa s požadovanou adresou. Drobné vylepšení, které ale může snadno ulehčit hledání adresy na mapě.

Google maps

RSS čtečka

V té se na pohled nezměnilo nic, a bohužel zůstal i jeden nepříjemný neduh. Pokud přidáte kanál, Thunderbird si jej nepojmenuje podle popisku v RSS. Když si tak přidáte všechny tři kanály z Root.cz, u všech bude napsáno Root.cz, nikoliv například Root RSS – články. Musíte ručně přejmenovávat.

Bezpečnostní změny

Thunderbird také obsahuje dvě vylepšení v oblasti bezpečnosti. Jednak umožňuje autentizovat uživatele pomocí Kerberosu a dále obsahuje mechanismy pro detekci phishingu.

Phishing neboli česky rhybaření je metoda získávání citlivých údajů pomocí falešných stránek, mailů a adres. Thunderbird umí na podobné pokusy uživatele upozornit. Detekuje se například, zda odkaz vede skutečně na adresu, která se zobrazuje uživateli, zda není v URL vyplněná IP adresa a podobně.

Aktualizace

Thunderbird nyní umí, stejně jako Firefox, provádět automatické aktualizace z webu. Bez řečí automaticky stahuje a aplikuje jak záplaty, tak i nové verze rozšíření. Tato funkce se hodí zejména uživatelům, kterým bezpečnost příliš neříká a o aktualizace se moc nestarají.

Kromě těchto vylepšení byla také opravena řada chyb. Jejich seznam včetně odkazů do BugZilly najdete na weblogs.mozilla­zine.org.

Co ještě chybí

Nový Thunderbird sice obsahuje nové Gecko 1.8, ale překvapivě nenabízí podporu formátu SVG, kterou jsem s naprostou samozřejmostí očekával. Pokud chceme SVG reálně používat jako další formát obrázků, měl by mít co nejširší podporu a emailový klient by s ním jistě měl umět pracovat.

cyber23

Dlouho je také slibována podpora prohlížení pošty v panelech. Jistě je lákavá možnost koukat na více mailů naráz a jednoduše mezi nimi přepínat, případně mít najednou zobrazených několik virtuálních pohledů. Bohužel ani panelů jsme se v tomto vydání nedočkali.

Co si myslí uživatelé

Zajímalo mě, co si o Thunderbirdu myslí uživatelé. Zeptal jsem se proto na názor několika lidí, kteří jsou typickými uživateli.

Myslím, že by neškodila možnost ručního uspořádání složek (teď jsou tříděny podle abecedy) a nižší paměťové nároky. Jinak jsem docela spokojený :-).

Na Thunderbirdu se mi nejvíc líbí jeho multiplatformnost. Všude můžu používat klienta, na kterého jsem zvyklý. Vadí mi ale jeho paměťová náročnost, nebo spíš koncepce. Emailový klient mi běží pořád, ale jen proto, aby kontroloval novou poštu. Kvůli tomu mám v paměti celé Gecko. Navíc maily v HTML jsou v drtivé většině reklamy, takže Gecko bych klidně oželel úplně.

Používám už dlouho RC verze a nevidím žádnou výraznou změnu nebo něco, u čeho bych si řekl: „Super věc.” Přijde mi, že tam jsou jen drobné změny a většina je toho pod kapotou. Teda vidět je ta změna nastavení, ale to je taky spíš kosmetická záležitost.

Někdy by se hodilo, aby uměl filtrovat zprávy podle těla, ne jen podle subjektu a podobně. Mám dialup, a tak mi doma dost vadí, že u psaní zprávy není tlačítko „Odeslat později” (uložit do složky „Pošta k odeslání”) a v hlavním okně pak „Odeslat vše” (tj. odeslat zprávy ve složce „Pošta k odeslání”). Musím si kvůli tomu instalovat extenzi.

Používáte na čtení pošty Thunderbird?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.