Hlavní navigace

Tipy a triky pro video přehrávač VLC

13. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přehrávač VLC patří mezi nejlepší a nejrozšířenější reprezentanty svobodného softwaru. Zkrátka přehraje vše, na co si vzpomenete. A i když už ho používáte dlouhá léta, dost možná nevíte o všech jeho možnostech. Pojďme spolu odhalit další ukryté možnosti, které VLC nabízí a které vám dokáží usnadnit život.

Nahrávání desktopu

O komplexnosti nástroje VLC svědčí také fakt, že kromě přehrávání dokáže i to druhé – nahrávat. Snímat můžete například výstup webkamery, TV tuneru a podobných zařízení. Ale také lze snímat desktop, o čemž většina uživatelů nemá potuchy, a tak se pídí po všelijakých screencasterech. Není však třeba. Nahrávání s VLC je poměrně snadné a navíc má širokou škálu možností. Většinou postačí výchozí profil výstupu s H.264 pro video a mp3 pro audio, ale požadavkům na kvalitu se meze nekladou. Možnost nahrávání desktopu naleznete v nabídce Média → Otevřít zachytávací zařízení. A nezapomeňte místo Přehrát vybrat Převést, jinak by se výstup neukládal.

Přehrávání archivů (ZIP, RAR, ISO)

VLC podporuje hromadu formátů, to víme. Ale víte, že zvládne přehrát také soubory zabalené v archivu? Podporuje archivy ZIP a RAR, přičemž obsah musí být opravdu jen zabalen, nikoliv komprimován. Tady ta výhoda ještě není tak zřejmá, ale VLC dokáže otevřít i obrazy ISO, což je podstatně užitečnější. V linuxových distribucích pro připojení ISO obvykle musíte použít nějaký nástroj z repozitářů, nebo obraz připojit z příkazové řádky. Podobně je to i v dalších operačních systémech.

Stahování videí z YouTube

Přehrávač si poradí nejen s různými síťovými streamy, ale také s videi na YouTube. To se hodilo zejména v době, kdy ještě YouTube vyžadovalo problematický a náročný Flash. Dnes už je k dispozici podstatně příznivější HTML5, takže by se podpora YouTube ve VLC mohla zdát zbytečná. Ne tak úplně. V informacích o souboru naleznete mimo jiné přímý odkaz na stažení videa (položka Umístění). Pokud jsou výsledky mého pozorování správné, VLC doručí vždy nejvyšší možné rozlišení ve formátu H.264.

Gesta myši

Gesta tažením myši už nejsou doménou pouze webových prohlížečů, implementovaly je i další druhy programů. Třeba právě přehrávač VLC. Aktivovat je můžete v nabídce Nastavení → Rozhraní → Rozhraní vstupů. Použití klávesových zkratek je přece jen o něco lepší, ovšem pokud zrovna nemáte při ruce klávesnici, myší gesta je velmi dobře zastoupí. Například přetáčení videa tažením doleva či doprava funguje skvěle, prakticky bez prodlevy. Hodí se také gesta pro změnu zvukové či textové (titulky) stopy.

Chytrý telefon jako ovladač

Na Google Play najdete mnoho aplikací, které dokážou z vašeho chytrého telefonu s Androidem udělat dálkový ovladač VLC. Většina takových aplikací však vychází z open-source projektu android-vlc-remote, takže ve skutečnosti moc velký výběr nemáte. Remote for VLC není jen hloupý ovladač s několika tlačítky. Především díky němu můžete procházet svou audiovizuální knihovnu a vybírat, co pustit. Třeba z pohodlí postele. Ovládání samotného přehrávání už je maličkost.

Aby celé řešení fungovalo, obě zařízení pochopitelně musí být připojena ke stejné bezdrátové síti. Další podmínkou je spuštění LUA HTTP serveru, se kterým bude telefon komunikovat. Na wiki projektu naleznete instrukce. Remote for VLC funguje ve verzi VLC 2.1 a vyšších. Na mobilním zařízení potom postačí i stařičký Android 1.6 Donut.

Lepší výkon s grafickou akcelerací

Pro plynulejší přehrávání a nižší vytížení procesoru můžete zkusit aktivovat hardwarovou akceleraci. Ta je ve výchozím stavu vypnuta, jelikož je to s ní na Linuxu trochu komplikované a někdy nefunguje dokonale. Cílem vývojářů je však posunout vývoj tak, aby v už v nadcházející verzi 2.2 mohla být aktivní. Hardwarovou akceleraci povolíte v nabídce Nastavení → Vstup/kodeky → Hardware accelerated decoding. U grafických karet Nvidia i AMD máte na výběr mezi knihovnami VA-API a VDPAU. Čipy od Intelu zatím podporují pouze starší VA-API. S podporou formátů jsou na tom obě technologie podobně: zvládnou formáty z rodiny MPEG (včetně H.264) a ještě několik dalších.

Vyhledávač titulků

Další v posledních letech populární funkcí, kterou VLC v základu neobsahuje, je vyhledávač titulků. I tady si ovšem můžeme pomoci rozšířením. K dispozici je jich dokonce několik, ale bohužel žádný nefunguje plně automaticky. Za nejlepší volbu považuji VLSub, který má přehledné rozhraní a dokáže vyhledávat podle hashe souboru i podle textových parametrů. Titulky vyhledává sice pouze na serveru OpenSubtitles.org, ale to bych vzhledem k obrovské databázi nepovažoval za problém. Titulky k filmům najdete téměř vždy, jen se seriály to někdy bývá horší.

Upozornění: VLSub nefunguje s VLC řady 2.1, ale měl by podporovat starší verze a 100% podporuje verzi 2.2, která je momentálně ve vývoji.

cyber23

Zapamatování poslední pozice

Řada multimediálních přehrávačů, zejména těch pro mobilní systémy, si pamatuje pozici videa, na které jste přehrávač zavřeli. VLC mezi ně bohužel nepatří. Pokud vám tato možnost chybí, můžete ji doplnit díky rozšíření srpos. Po instalaci je rozšíření nutné aktivovat v nabídce Nastavení → Rozhraní → Rozhraní vstupů. Toť vše. Další možnosti rozšíření nemá a zřejmě ani nejsou třeba. Nenechte se zmást tím, že zapamatování pozice nebude fungovat ihned. Rozšíření začne fungovat až po restartování přehrávače.

Bonus: video v ASCII artu

Na závěr si dejme bonus v podobě jedné naprosto zbytečné, ale zároveň neodolatelné funkce. Videa můžete přehrávat i v tzv. ASCII artu, kdy je obraz kompletně vyplněný znaky z ASCII kódu. Výsledek není tak dokonalý jako v případě ručního zpracování, nicméně vypadá velmi zajímavě. Zobrazení v ASCII artu lze aktivovat v nabídce Nastavení → Video → Výstup.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.