Hlavní navigace

TLDR: rychlý náhled na linuxové příkazy s užitečnými příklady

Klasické manuálové stránky jsou neuvěřitelně dokonalým zdrojem informací a jsou obvykle tím prvním, kam se posílají začátečníci pro radu. Pokud se vám ale nechce studovat celý manuál a chcete jen rychlý přehled, zkuste TLDR.
Petr Krčmář
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Množství linuxových příkazů může být zejména pro začátečníka velmi strašidelné, stejně jako hromady přepínačů a komplikovaných nastavení. Vše potřebné najdete v manuálových stránkách, které pro vás zobrazí příkaz man. Občas ale potřebujete jen rychlý náhled na příkaz, krátký popis a pár příkladů. K tomu přesně je určena utilita  tldr.

Její název je známou internetovou zkratkou TLDR: too long, didn't read – česky: příliš dlouhé, nečetl jsem. Snaží se zkrátit množství informací na jednu obrazovku terminálu. Získáte tak rychlý souhrn a pak už následují příklady použití. Jak se píše na domovské stránce: Stránky TLDR jsou komunitní snahou zjednodušit milované manuálové stránky pomocí praktických příkladů.

Každý příkaz je krátce popsán a poté už následují příklady opět s popisem. Protože jsou příklady kompletní, je možné je okamžitě použít. TLDR se nesnaží kopírovat manuál, takže neobsahuje všechny parametry a nabízí jen rychlý přehled. Pokud potřebujete víc, můžete vždycky spustit  man.

Celý projekt roste na GitHubu, kde naleznete také kompletní texty TLDR stránek napsaných ve značkovacím jazyce Markdown. Přistupovat k nim můžete pomocí webového klienta nebo některého z mnoha řádkových klientů. Existuje také PDF verze všech stránek určená k tisku.

V rámci projektu je vyvíjen klient v Node.js, který nainstalujete snadno:

Hacking v praxi

npm install -g tldr

Pokud se vám nelíbí, můžete si vybrat z mnoha dalších: existují dvě utility napsané v bashi, klient pro Emacs a mnoho dalších v nejrůznějších podobách a jazycích. Existují i dva klienti pro Android a další dva pro iOS. TLDR totiž neobsahuje jen linuxové příkazy, ale také některé speciální kousky pro macOS, SunOS a také Windows.

Pokud chcete jen rychlý přehled, příklad a příkaz rychle použít, jsou TLDR stránky velmi užitečné. Pokud vám nějaká chybí nebo byste ji chtěli vylepšit, můžete tak učinit přímo na GitHubu.