Hlavní navigace

TLP: prodlužte výdrž notebooku až o 30 %

13. 11. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Podpora hardwaru už u Linuxu nebývá problém. Uživatele notebooků ale často překvapí, že jejich stroj při provozu Linuxu vydrží o dost méně než s Windows. I když se to v posledních letech lepší, stále to není ono. Naštěstí existují nástroje, které dokážou uspořit energii a výdrž na baterii tak prodloužit.

V současnosti takovým nástrojům dominuje TLP původně vyvíjený pro ThinkPady, který už si ale prakticky poradí s každým notebookem. Téměř vždy dokáže prodloužit výdrž o 20, někdy až o 30 %. Horní hranice se týká spíš ultrabooků, u kterých jsou možnosti úspory poněkud vyšší. Hovoříme zde o úspoře ve srovnání se základní instalací distribuce bez nějakých dalších tweaků apod. Dle mých zkušeností je výdrž s TLP stále o něco nižší než na Windows, ale rozdíl už není zásadní.

Instalace a první kroky

Nástroji se v poslední době dostalo větší pozornosti a prosazuje se do repozitářů distribucí. Obsahují ho nové Ubuntu 15.10, openSUSE Leap 42.1 nebo testovací Debian Stretch. Od verze 22 je také součástí Fedory a nepřekvapí ani jeho přítomnost v Arch Linuxu. Krom toho autor provozuje i repozitáře pro starší verze Ubuntu (12.04 a 14.04 s prodlouženou podporou a 15.04) a Debian 7 a 8. TLP už zkrátka snadno nainstalujete skoro všude, ještě před rokem to bylo podstatně složitější.

Po instalaci balíčku stačí nástroj spustit příkazem sudo tlp start, popřípadě restartovat počítač – TLP se samozřejmě automaticky spouští při startu systému. To je vše? Ano. TLP sice nemá grafické rozhraní, ale nenechte se zmást – přichází s optimální konfigurací a pokud nebudete mít problém nebo chtít něco vyladit podle sebe, už si na něj ani nevzpomenete.

Jak to funguje?

Zmíněné úspory cca 20 % TLP dosahuje jen konzervativními úsporami, což znamená, že uživatel by neměl zaznamenat prakticky žádný rozdíl ve výkonnosti nebo odezvě. TLP má dva režimy, a to režim pro provoz z baterie (ON_BAT) a při napájení ze sítě (ON_AC). V druhém případě samozřejmě TLP neomezuje prakticky nic a nechává hardware a rozhraní v pohotovosti.

Princip fungování není nějak složitý, síla TLP je hlavně v tom, že výchozí konfigurace je skutečně dobrá, fungování bezproblémové a instalace jednoduchá. V první řadě TLP zajistí, aby si největší žrouti – procesor a grafická karta – nebrali víc, než v danou chvíli potřebují. Dále také nastaví kratší interval uspání pevného disku apod. (samozřejmě neplatí pro SSD, kde není co uspávat a navíc jsou samy o sobě relativně úsporné).

O něco menší, ale i tak cenné úspory přinese automatické vypínání některých rozhraní nebo jejich přepnutí do úsporného módu (když zařízení a ovladače takovou funkci mají). Týká se to hlavně Wi-Fi, USB nebo audio výstupu. USB zařízení se tak po relativně krátké době nečinnosti odpojují, výjimku ale mají klávesnice a myši, u kterých by časté odpojování bylo překážkou.

Konfigurace

Pokud si budete chtít něco nastavit podle sebe, navštivte konfigurační soubor /etc/default/tlp. Ten je poměrně dobře strukturovaný a okomentovaný, takže se zorientujete snadno. Zároveň nehrozí, že byste snad něco rozbili. Konfigurační soubor je určen pro běžné uživatele a nezabíhá do detailů ani k nižší úrovni hardwaru. V případě, že vám nebudou stačit kratší poznámky přímo v souboru, další informace naleznete v manuálu na webu. Zde se podíváme alespoň na pár možností, které by mohly být užitečné většímu spektru uživatelů.

Vypnutí Bluetooth

Bluetooth ve svých počítačích a mobilech máme už hodně dlouho, ale kolik z nás ho opravdu používá? Asi jen zlomek. TLP ve výchozím stavu nechává Bluetooth tak, jak je, ale pokud jej nepoužíváte opravdu často, doporučuji ho při běhu z baterie vypínat. Učiníte tak úpravou na:

DEVICES_TO_DISABLE_ON_BAT="bluetooth"

Popřípadě je tu ještě obdobná možnost, která Bluetooth vypne pouze tehdy, když není v užívání. Při odpojení notebooku ze sítě se tak nepřeruší případné spojení.

DEVICES_TO_DISABLE_ON_BAT_NOT_IN_USE="bluetooth"

Škálování výkonu procesoru

TLP umožňuje nastavit přesné frekvence procesoru, ale to už někdy může zlobit. My si vystačíme se základním nastavením. Při běhu z baterie používá schéma ondemand, tedy podle potřeby. Jestliže na cestách na notebooku nehrajete náročné hry, nerenderujete video nebo neprovádíte další náročné úlohy, dovoluji si navrhnout trochu ostřejší nastavení.

CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_BAT=powersave

To v podstatě znamená, že procesor nepoběží na vyšší než základní frekvenci. Pokud nebudete dělat nic náročného, nemělo by se tak stát ani při ondemand. Ale člověk míní a stroj mění. Nějaký proces se může utrhnout ze řetězu a spotřebovat hodně energie. Při použití powersave nebudou škody tak velké a dost možná i poznáte, že je něco špatně, protože se počítač může zadýchávat.

Pozn.: U novějších procesorů od Intelu a ovladače intel_pstate nelze ondemand použít. Ve výchozím stavu se tedy užívá powersave, což u novějších procesorů neznamená nutně méně energie a výkonu, ale inteligentnější přístup k nim.

Praskající audio

Část uživatelů včetně mě se setkala s problémem, že při spuštění videa či audia zazní poměrně silné prasknutí. To nepřekvapivě způsobuje znovunastartování uspaného audio výstupu. Problém vyřešíte jednoduše vypnutím uspávání audia.

SOUND_POWER_SAVE_ON_BAT=0

Problémy s USB

Problémy s připojením nějakého zařízení přes USB můžou být způsobeny právě kvůli automatickému uspávání. To můžete vypnout následovně:

USB_AUTOSUSPEND=0

Doporučoval bych ale spíš jiný přístup, kdy pouze zamezíte uspávání u vybraného zařízení. Příkaz lsusb vám vyjede seznam připojených zařízení, kde zjistíte i jejich ID stávající se ze čtyř znaků, dvojtečky a dalších čtyř znaků – např. 0a1b:2c3d. Aby se zařízení neuspávalo, přidáte ho do blacklistu následujícím způsobem:

skoleni

USB_BLACKLIST="0a1b:2c3d"

Nejlepší šetřítko pro Linux

TLP nabírá na popularitě a není tomu náhodou. Stojí za ním řada uživatelů. Hlavně proto, že je efektivní a není třeba se o něj starat ani ho na začátku konfigurovat. A když se už nějaký problém objeví, celkem rychle to s pomocí konfiguračního souboru spravíte. Měli bychom dodat, že není úplně vhodné používat vícero komplexních nástrojů pro správu napájení zároveň, může docházet ke konfliktům. S TLP byste si měli vystačit.

Jestliže máte notebook s Linuxem a výdrž vás zajímá, je TLP jasná volba. Třicetiprocentní prodloužení výdrže může u některých ultrabooků znamenat i tři hodiny navíc, což už za to opravdu stojí. A bylo by dobré, kdyby se TLP víc vědělo. Myslím, že část linuxových nováčků odradí právě slabá výdrž jejich stroje ve srovnání s Windows. Přitom má tento problém relativně jednoduché řešení.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.