Hlavní navigace

Torchlight: v kobkách něco hnije

5. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Díky akci Humble Indie Bundle 6 se na Linux konečně dostal velmi kladně hodnocený vyzyvatel Diabla – Torchlight. V kobkách ale něco hnije a nejedná se jen o nemrtvé a všelijaké démony. Linuxový port působí dosti odbytým dojmem. Vyplatí se přesto na hrdinné dobrodružství vyrazit nebo raději nechat meč pověšený na hřebíku?

Když se na konci roku 2009 zjevila hra Torchlight, sbírala v recenzních jeden úspěch za druhým a získávala početnou základnu fanoušků. Téměř stejně s příchodem druhého dílu, který někteří odvážlivci nazývají pokořitelem slavného Diabla, byl konečně Torchlight portován i na operační systém Linux. Je to už pomalu trapné opakovat, ale nebýt akce Humble Indie Bundle, možná by se na Linux tahle skvělá diablovka nikdy nepodívala.

V čem se ale liší taková diablovka od klasické RPG hry na hrdiny? Příběh a ztotožnění s vaším rekem ustupuje do pozadí a největší požitek má člověk při hraní z ničení obrovských hord nepřátel a sbírání tuny železného šrotu a výjimečně nějaké té raritní zbraně či brnění. Vaši hrdinové mají k dispozici rozdílné stromy dovedností a jejich vylepšování určuje i váš styl hraní.

Obrázky ze hry Torchlite

I bez multiplayeru máte parťáka do nepohody

Torchlight přesně tyhle žánrové požadavky splňuje a přidává dokonce i pár vychytávek navíc. Nejviditelnější je přítomnost vašeho zvířecího doprovodu. Ten za vás může občas skočit do města a prodat přebytečné vybavení nebo pomoci v lítém boji a výjimečně použít i nějaké to kouzlo. Na svých cestách tak nejste sami, i když Torchlight bohužel neobsahuje multiplayer, který by mu určitě sedl jak prdel na hrnec. Hra více hráčů je to jediné, co ještě udržuje v dnešní době stařičké Diablo jedna a dvě živé. Poslední díl se na něj dokonce specializuje a působí jako hybrid mezi MMORPG a klasickým RPG.

I „sami“ se však v Torchlight velmi dobře pobavíte. Požitek z klikání, tedy promiňte, útočení je silně návykový a pokud se dlouhou chvíli nebude vyskytovat ve vaší přítomnosti žádný záporák, začne vás pomalu svrbět prst. Kouzla jednotlivých tříd jsou zajímavá a větve dovednostní rozdílné. Bojovník tak nemusí zůstat jen u mávání zbraní a alchymista u kouzlení ze zálohy.

Obrázky ze hry Torchlite

Herní třídy jsou velmi variabilní

Celkem naleznete ve hře tři třídy. Bojovníka, přemožitelku (lučištnici) a alchymistu. Každá preferuje jiný způsob boje, ale díky chytrému kombinování jejich dovedností si styl hraní můžete upravit dle svých vlastních představ. Body schopností jako síla nebo inteligence, také přidáváte dle vlastního uvážení. Teoreticky tak může alchymista nosit i těžkou zbroj, což značně oživuje herní možnosti.

Co se týče prostředí, je skoro pořád stejné. Podobně jako v prvním díle Diabla se pohybujete pouze v kobkách a do vesnice chodíte jen prodávat předměty a plnit různé úkoly. Nepřátelé taky nejsou zrovna různorodí, ale na druhou stranu jsou souboje každou chvíli oživeny nějakým šampiónem nebo bossem. Pokud nehrajete na nejlehčí úrovni obtížnosti, dokáží vám někdy pořádně zatopit. Celková herní doba je kolem osmi hodin i s vedlejšími úkoly, což je v poměru cena/výkon velmi slušné.

Obrázky ze hry Torchlite

Hudbu skládal stejný člověk jako u Diabla

Grafická stránka vsází na nadčasovou komiksovou stylizaci. Osobně se mi velmi líbí a je přehledná. Jen prostřední možná nevypadá tak různorodě, jak by se na fantasy hru slušelo. Temnou atmosféru jako u konkurence též nemůžete úplně čekat, Torchlight je velmi barevný a působí více pohádkově. Hudbu složil Matt Uelmen, který dlouhou dobu skládat pro herní společnost Blizzard, ta má na svém kontě již zmiňované Diablo a ještě MMORPG hit World of Warcraft. Hudební stránka Torchlitu je opravdu znamenitá a ani doprovodné zvuky nezaostávají. Radost poslyšet.

Mizerný port a závěrečné hodnocení

Je to smutné, ale linuxová verze Torchlight prostě není úplně bez chyb. Nevím zda jsem měl jen smůlu, ale hra mi ihned po instalaci nešla přepnout do fullscreenu a hrdinům chyběly hlavy. Po nějakém čase mi dokonce hra začala padat a pomohlo jen vytvoření nové postavy a opětovné hraní. To je celkem na pováženou. Používám distribuci Ubuntu 12.04.

skoleni

Obrázky ze hry Torchlite

Bezhlavý rytíř

Torchlight je zábavná diablovka, která nemá na Linuxu konkurenci. Nejvíc ji ale shazuje lehce nepovedený port se spoustou chyb. Nemohu se zbavit dojmu, že vývojáři pustili Torchlight do linuxových vod jen kvůli promování nového dílu a na výsledku jim tolik nezáleželo. To se samozřejmě musí zohlednit i v hodnocení. To bude nižší, než jaké si hra skutečně zaslouží.

P.S.: Torchlight bylo možné momentálně zakoupit jen v rámci akce Humble Indie Bundle 6.

Výhody

  • Audiovizuální stránka

  • Zábavná hratelnost

  • Tři rozdílné herní postavy

  • Dlouhá herní doba

Nevýhody

  • Chyby v linuxovém portu

  • Málo variabilní prostředí

  • Dostupnost

Autor článku