Hlavní navigace

Tower Toppler

3. 6. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Stání pod věží s myšlenkami, jak je neskonale vysoká, je hezké, ale mnohem lepší pocit budete mít, když dosáhnete vrcholu a podíváte se na chudáky dole se škodolibým úsměvem. Tak tedy, nemá smysl dále otálet s rozhodováním a hned se vydejme na pochod vzhůru s malou zelenou prapodivnou potvůrkou. Je tady hra Tower Toppler.

V dnešním dílu nás čekají tuhé výstupy, které nám budou znepříjemňovat všemožné nástrahy a potvory. Cílem hry Tower Toppler je dosáhnout konečných dveří na každé z osmi věží a vstoupit do nich. Na výběr máte ze dvou misí, které si zvolíte v hlavním menu posunem šipky doleva a doprava. Vždy začínáte pěkně u základů a postupně stoupáte výše. Problém je, že některá z plošinek může být uvolněná, a tak jste zase o pár pater níže, nebo vás srazí zrovinka náhodou okolo poletující plachtící věc. Což se stává až podezřele často. Krom nich natrefíte třeba na rozličné typy koulí a kuliček. Překvapení je dosti, i na vás nějaké čeká. K dispozici máte schody, plošinky, výtahy či dveře a především svůj um a schopnosti hráče. K věžím se dostáváte pomocí své malé ponorky, což si vychutnáte také v mezihrách. To jest doba, kdy se přesouváte od věže k věži. Akčnější část, střílíte a sbíráte ryby. Za ně dostanete bonusové body.

Tower Toppler 1

Grafické zpracování a zejména pseudo-simulace 3D je zajímavá. Není vyloženě nejlepší, žádné detaily a speciální efekty. Rovněž však nemohu říci, že by byla zpracována rukou Vykázaného grafického zvrhlíka. Když jsem ji poprvé spustil, zděsil jsem se, ale časem si na zpracování zvyknete a teď mi přijde dobré. Odrazy věží ve vodní hladině, mezilevel, skákající krychličky. Obzvlášť se mi líbil přesun mezi jednotlivými věžemi. Když totiž dosáhnete dveří na vrcholku, přijede si pro vás ponorka, a abyste se během plavby nenudili, můžete nachytat nějaké ty ryby a bonusové body. Zvuky přijdou po čase jednotvárné, v pozadí slyšíte plynout vodu, tak jako písek v přesýpacích… To patří jinam. Každopádně příjemná melodie by byla bývala mnohem lepším a vítanějším řešením. Ovládání jest omezeno na:

[šipka doleva] – pohyb zeleného monstra doleva
[šipka doprava] – stejný tvor jen doprava
[šipka nahoru] – slouží k posunu výtahu nahoru a vstupu do dveří
[šipka dolů] – posun výtahu směrem k hladině
[mezerník] – můžete vystřelovat sněhové koule
[mezerník] + [šipka doleva; doprava] – skok na určenou stranu

Tower Toppler 2

Samotná hra Tower Toppler nabízí vyjma zábavy i tvorbu vlastních levelů, což tvůrčí část čtenářů určitě přivítá. Editor se spouští přímo ve hře a není nijak složitý. Stačí se naučit pár klávesových zkratek a mít bujnou fantazii. Pro ulehčení začátků se podívejte na stránky hry Tower Toppler, najdete zde užitečné rady

Tower Toppler 3

Přijde-li vám hra něčím povědomá, tak věřte, že je to možné. Je předělávkou starší hry Nebulus vydané roku 1987 firmou Hewson. Nynější předělávka Tower Toppler je víceméně stejná. Tedy krom zmiňované mezihry. Pokud jste ji nedohráli tenkráte před časem dávným, naplňte svůj osud nyní a navraťte se na plošiny. Dokončete úkol, jež na vašich bedrech již roky spočívá. Celkově a s nadhledem vzato je Tower Toppler hrou, která dokáže pobavit. Není odrazem nejmodernějších technologií a krás grafických mágů, jež se zračí vodní hladině. Kdo si však naivně myslí, že vzhled souvisí s kvalitou, by měl vědět, kolikrát se již ukázalo, že tomu tak není. Samozřejmě lze ve hře nalézti chybky a drobnosti, které se dají vylepšit, čímž by se hraní zpříjemnilo. Například pasti. Na mnohé prostě přijdete smrtí. Časem se sice naučíte části nazpaměť, ale je to ta pravá cesta? Lepší by bylo logicky uvažovat a hledat stopy. Vždy je něco nám nelibého. Sečteno a vzápětí dvakráte podtrženo jest Tower Toppler hrou, která by se mohla zalíbit širokému obecenstvu. Neváhejte proto stahovat.

Linux tip

Tower Toppler 4

Instalace je nejmenší překážkou ve hře, počkejte si na schody ve třetí věži! Provedeme standardní

$ ./configure
$ make
$ make install 
Tower Toppler 5

a spouštíme příkazem toppler z konzole. S parametrem -f hru spustíme ve fullscreen modu, s parametrem -s utišíme hlučné vody a umlčíme všechny potvůrky. V Options lze nastavit dost užitečných věcí, třeba již zmíněné zrcadlení na pohupujících se vlnách. Hra je závislá na knihovnách SDL, SDL_mixer a zlib.

Tower Toppler 6

Autor článku