Hlavní navigace

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (10)

27. 9. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V dnešním pokračování našeho povídání již dorazíme nastavení výkonného emailového klienta, kterým KMail bezesporu je.

Dnešní povídání o tajích nastavení emailového klienta KMail začneme přesně tam, kde jsme minule skončili. Otevřete si tedy dialogové okno Nastavení, kde jsme si již popsali jednotlivé volby nastavení ukryté pod dvěmi ikonkami Identita a Síť.

Vzhled

Třetí ikona Vzhled nastavuje – jak již sám její název napovídá – vzhled, barvy a použitá písma. Pokud nezašrktnete na první záložce Písma první položku Použít vlastní písma, použije KMail obecné nastavení systému. Pokud však z jakéhokoli důvodu chceme použít pro zobrazování zprávy některý jiný font, můžeme tak učinit právě zde – z rozbalovacího seznamu Umístění tak vyberte obvyklý výskyt textu, který chcete změnit, a v políčkách níže vyberte ze seznamu nainstalovaných fontů ten pravý.

Barvy

Užitečná mohou být nastavení provedená na druhé záložce Barvy. Zde si totiž můžete nastavit, jakou barvou mají být od sebe odlišeny jednotlivé pasáže textu. Přestože vám na první pohled může takto upravený dokument připomínat papouška, nenechte se mýlit prvním dojmem – velmi záhy totiž přijdete na to (především pokud odebíráte některou z emailových konferencí), která barva vám přináší nové informace a která skrývá to, co jste již jednou četli. Abyste mohli barvy změnit, musíte zaškrtnout položku Použít vlastní barvy.

Uspořádání

Na třetí záložce Uspořádání se již skrývá o několik možností nastavení více. Podívejme se jim tedy trochu na zoubek:

 • Zobrazit dlouhý seznam složek
  Zaškrtnutím této volby programu dovolíte, aby po otevření zobrazoval složky rozbalené, tedy dlouhé. Pokud se připojujete k emailové schránce se spoustou podsložek, můžete nechat tuto volbu zapnutou.

 • Zobrazit velikosti zprávy
  Program vás bude implicitně upozorňovat na velikost každé emailové zprávy. Tato volba je užitečná především tehdy, když pracujete se vzdálenou schránkou protokolem IMAP.

 • Seznam hlaviček podle vlákem
  Zaškrtnutí této volby vám umožní snadněji sledovat emailovou konverzaci – odpovědi na emaily se budou řadit odsazeně za zprávu, na kterou jejich odesílatel reaguje. Tato volba je nedostižná například při práci s diskusními skupinami.

 • Možnosti vláken hlaviček zpráv
  V této podsekci si zvolte, jak se mají takto seskupované zprávy zobrazovat – můžete je nechat buď uzavřená a otevírat je ručně kliknutím myši, nebo naopak nechat všechny otevřené. Nejužitečnější je však volba Otevřít vlákna, která obsahují nové nebo nepřečtené zprávy.

 • Zobrazení data
  Zde si podle svého gusta zvolte, jakým způsobem má program vypisovat informace o aktuálním datu.

Editor

Pod ikonou Editor máte jedinečnou možnost nastavit vše tak, abyste si při psaní emailových zpráv co nejvíce ušetřili práci. V první řadě zvolte (pokud není) svou mateřštinu z rozbalovacího menu Jazyk. Užitečná je volba Automaticky připojit podpis, díky které se již nebudete muset zdržovat podepisováním dopisů – systém vše udělá za vás. Položku Použít inteligentní citování nechte zcela určitě zapnutou. Do políček v oblasti nadepsané Stylizace pak můžete upravit věty, kterými budou uvozeny jednotlivé druhy odesílaných zpráv.

Bezpečnost

Pod ikonkou Bezpečnost se zaměříme především na první záložku Všeobecný – k druhé záložce PGP se vrátíme až někdy později, až si o PGP budeme povídat podrobněji.

skoleni

 • Upřednostňovat HTML před čistým textem
  Zaškrtnete-li tuto položku, budou se všechny zprávy, u kterých to jen bude možné, zobrazovat jako webová stránka. Tato volba může být v některých případech snížením bezpečnosti, protože součástí HTML kódu zprávy by mohl být spouštěcí mechanismus kupříkladu viru.

 • Načíst externí odkazy ze sítě
  Tuto položku zatrhněte pouze v případě, že jste připojeni pevnou linkou. Připojujete-li se prostřednictvím modemu či počítaného připojení, ušetříte si tak nervy i peníze především při otevření některé z reklamních zpráv, kterých dnes proudí do našich schránek desítky.

 • Automaticky zaslat potvrzení o přijetí…
  Někteří uživatelé odesílají své emaily s požadavkem na doručenku. Je to podobný princip jako u mobilních telefonů, kde je odesílatel informován o tom, zda adresát odeslanou textovou zprávu skutečně obdržel. Lepší je nechat tuto položku neoznačenu.

Různé

Poslední záložka Různé umožňuje nastavit doplňující parametry vašeho emailového klienta:

 • Vyprázdnit koš při ukončení
  Vysype (smaže) všechny zprávy, které byly odstraněny do koše, při každém ukončení KMAilu.

 • Ponechat malou velikost koše
  Pokud máte malý disk, a přesto nechcete mazat koš při každém ukončení, nastavte zde velikost, která má být pro zprávy uložené v koši použita.

 • V koši, při ukončení, smazat…
  Zde můžete nastavit, že se mají při ukončení smazat pouze zprávy staré příslušný počet dní či týdnů.

 • Odeslat zprávy z pořadače odchozí pošty…
  Při každém zjišťování nové pošty se odešlou zprávy vytvořené v režimu off-line

 • Komprimovat pořadače při ukončení
  Při ukončení se komprimují všechny uložené zprávy pro ušetření místa na disku.